1 Vojáci ve Venezuele

Ve Venezuele vojáky nemáme, odmítá Kuba Trumpovo tvrzení

, Nové

Témata: , ,

Kubánská vláda odmítla tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že její vojáci působí ve Venezuele a chrání tamního autoritářského vládce Nicoláse Madura. Ministr zahraničí Bruno Rodríguez Trumpova slova označil za „podlá“, informovala agentura DPA.

Americký prezident Trump v pondělí v proslovu v Miami řekl mimo jiné, že Maduro je „kubánskou loutkou“ a u moci ho drží kubánští vojáci, kteří působí ve Venezuele. „Naše vláda tuto pomluvu nanejvýš silně a kategoricky odmítá,“ reagoval nyní Rodríguez s tím, že všech 20.000 Kubánců, kteří ve Venezuele pobývají, jsou civilisté, většinou zdravotníci. Trumpa Rodríguez vyzval, aby svá tvrzení podložil důkazy.

Podle šéfa kubánské diplomacie vojenská letadla Spojených států v poslední době narušila vzdušný prostor několika států v Karibiku. Dodávky humanitární pomoci, kterou mají letadla na palubě, jsou podle Rodrígueze jen zástěrkou pro vojenský zásah proti Madurovi. USA vyslaly do Venezuely desítky tun potravin a léků, které se však kvůli odporu Madura hromadí na kolumbijské straně hranice.

Čtěte také: Izrael má kosmické ambice. Vysílá na měsíc čtyřnohé vozítko

Ve Venezuele, zemi s největšími zásobami ropy na světě, panuje už několik týdnů krize. Opoziční předák Juan Guaidó, který je předsedou venezuelského parlamentu, se během demonstrací 23. ledna prohlásil prozatímním prezidentem. Učinil tak poté, co parlament označil za nelegitimní nový prezidentský mandát Nicoláse Madura s tím, že vzešel z nesvobodných voleb. Guaidóa uznaly za hlavu Venezuely USA i další americké země, posléze se přidaly i státy evropské včetně Česka. Na Madurově straně stojí kromě Kuby také Rusko, Čína, Nikaragua či Turecko.

Opozice pod Guaidóovým vedením nyní potřebuje hlavně dostat na svou stranu armádu, jejíž část je zřejmě rozpolcená, ale bojí se Madurových represí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.