Zablokované miliardy u Sberbank. Ke svým penězům nemohou až stovky obcí
SBERBANK V EVROPĚ KONČÍ
Až stovky měst a obcí v ČR mají uložené finance na účtech u ruské Sberbank, která brzy přijde o bankovní licenci a odejde z EU. Banka už před týdnem kvůli panice mezi klienty uzavřela pobočky a postupně odstavila všechny účty. Nejen města teď musí čekat, až dostanou finance zpět, termín vrácení je však značně nejistý. U Sberbank mělo v ČR před ruskou vojenskou intervencí na Ukrajinu účet asi 120 tisíc klientů.
Problém krachující Sberbank, která na evropském trhu v souvislosti s posledními událostmi na Ukrajině zcela ztratila důvěru, se týká i velkého množství uložených veřejných peněz. Některé samosprávy stačily vybrat alespoň jejich část, jiným zůstaly na účtech zmrazené i miliardy korun.
Města i další instituce teď chtějí své peníze zpět. Mateřská společnost Sberbank nyní oznámila, že kvůli velkému odlivu hotovosti a nízké likviditě z Evropy odejde, má prý ale dostatek aktiv, aby peníze vyplatila všem vkladatelům. „Dceřiné banky skupiny čelily abnormálnímu odlivu hotovosti a ohrožení bezpečnosti svých zaměstnanců a poboček,“ zdůvodnila banka bez dalších podrobností. Jak dlouho výplata vkladů potrvá, zůstává otázkou, žádný termín totiž neupřesnila.
Klienti mají ze zákona pojištěný vklad do výše 100 tisíc eur (tedy asi 2,5 milionu korun). Tato částka jim bude v nejbližších dnech vyplacena z garančního fondu pojištění vkladů. Vrácení zbytku financí bude probíhat až v rámci likvidace, celé řízení se ale může protáhnout. Nikdo si nemůže být jist, jak velká bude ochota její moskevské centrály vyplatit peníze v dohledné době, přihlédneme-li k faktu, že na Rusko nyní míří mezinárodní sankce ze všech stran a majoritním vlastníkem banky není nikdo jiné než ruské ministerstvo financí.
Poškozených obcí mohou být stovky
Obce se kvůli tomu nyní začaly obracet na Svaz měst a obcí ČR. „Zatím se ozvalo asi 20 samospráv. Bude jich ale řádově stovky. Příští čtvrtek máme na to téma jednání s ministrem financí,“ řekl pro deník Echo24 předseda a starosta Kyjova František Lukl.
Z velkých klientů zůstaly na termínovaných účtech peníze třeba hlavnímu městu (160 milionů), Kraji Vysočina, tomu dokonce 2,2 miliardy korun, nebo Moravskoslezskému kraji – přibližně 350 milionů. Na vklady ale nedosáhnou i menší samosprávy. V Olomouckém kraji má na účtech zablokované peníze třeba Šternberk (125 milionů), Uničov (106 milionů) nebo Lutín, který stačil vybrat přes 30 milionů, 4 miliony už ale vzhledem k překotným událostem vybrat nestihl.
Provoz většiny měst ohrožen není, investice ano
Uničovská radnice se pro Sberbank rozhodla podobně jako ostatní města v rámci výběrového řízení. „Město musí vybírat bankovní ústav na základě spousty různých kritérií,“ vysvětluje mluvčí města Marek Juráň. „Myslím, že řada měst se ke Sberbank dostala podobně jako my. Účet jsme otevírali už před asi 20 lety u Volksbank, která byla později koupena Sberbank,“ popisuje.
Provoz zhruba dvanáctitisícového města podle radnice ohrožen není. „Naštěstí máme účet ještě u jiné banky, na kterém je dostatek prostředků na běžný provoz města. Ten ohrožen není,“ říká. Pokud však bude vypořádání trvat delší dobu, muselo by město „přehodnotit priority v investicích a některé odložit“. „Všechno bude záviset na České národní bance. My v tuto chvíli můžeme víceméně jen čekat a doufat, že to bude co možná nejrychleji,“ přeje si Juráň.