1 Neonacisté v Berlíně

„Ničeho nelitujeme.“ Neonacisti v Berlíně uctili zločince Hesse

NOVÉ

Témata: , ,

Stovky neonacistů v sobotu pochodovaly v Berlíně k 31. výročí úmrtí Rudolfa Hesse, zástupce nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Akce se uskutečnila pod početnou ochranou policie, která odstraňovala z cesty levicové aktivisty protestující vsedě. Někteří z nich házeli na lidi v průvodu kameny, uvedla agentura AP.

Neonacisté neměli na sobě žádné viditelné nacistické symboly, které jsou v Německu trestné. Byli oblečení v bílých košilích nebo tričkách a černých kalhotech nebo šortkách. Třímali černo-bílo-červené trikolory německého císařství z dob do první světové války. Někteří nesli transparenty s nápisem: „Ich bereue nichts“ (Ničeho nelituji).

Proti akci, na které se očekávala účast asi 500 lidí, již předtím protestovaly na několika demonstracích stovky lidí. Akce krajní pravice byla na poslední chvíli zrušena na původně ohlášeném místě v části Spandau (Špandava) a přesunuta jinam, informovala agentura DPA.

„Není tu místa pro nacisty,“ stálo ve čtvrti na nafukovacích balonech. Starší dámy podle DPA držely transparenty se slogany „Babičky proti pravičákům“ nebo „Spandau zůstane bez nacistů“.

Nazi scum marching down the streets of #Berlin protected by a heavy police presence. Anti-fascists protesting along the route. #b1808 #Antifa pic.twitter.com/BWVoV9VfXr

— Reuven Proença (@reuven_p) 18. srpna 2018

Neonacisté jako nové shromaždiště oznámili místo ve čtvrti Friedrichshain ve východní části hlavního města.

Protinacistické demonstrace byly namířeny proti každoroční neonacistické akci konané k výročí úmrtí Hesse, který 17. srpna 1987 ve špandavské věznici pro válečné zločince spáchal sebevraždu. K protiakcím vyzvaly politické strany, odbory, církve a občanské iniciativy. Rudolf Hess působil jako Hitlerův stranický zástupce v NSDAP.

Podle DPA bylo nasazeno kolem 2300 policistů, kteří měli za úkol oddělit oba tábory a zabránit případným násilnostem.

Loni přes Spandau prošly stovky neonacistů. Daleko však neonacisté nedošli, protože narazili na blokády odpůrců. Těch bylo zhruba 1 500.

Čtěte také: Putin jedná s Merkelovou, cestou se zastavil na rakouské svatbě

Z nového čísla Ve vyšším zájmu Evropy. Brusel našel dohodu s Poláky a Maďary. Svezou se i Češi?

Echo týdne: Tarantino, Lenin a Sparta ● Komentář: Johnsonův tým snů ● Rozhovor: Nejsem Kalouskova loutka ● Recenze: V magickém trojúhelníku ● Civilizace: Americké vrtulníky pro české vojáky

Krize bydlení se vyhrocuje Může za ni neschopný a pomalý stát
Jeffrey Epstein a americký nový feudalismus Komu se ulevilo smrtí muže, který zneužíval nezletilé dívky

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.