Soud nařídil omluvu za nařčení mrtvého disidenta Wonky

omluva za slova, že udával bachařům

Soud nařídil omluvu za nařčení mrtvého disidenta WonkyNOVÉ
Pavel Wonka Foto:

Reprofoto: Česká televize

1
Domov
Sdílet:

Okresní soud v Hradci Králové nařídil Václavu Černíkovi, aby se písemně omluvil Jiřímu Wonkovi za své výroky na adresu jeho bratra, disidenta Pavla Wonky. Jde o nařčení, že Pavel Wonka ve věznici na Borech donášel bachařům. Rozsudek není pravomocný.

„Žalovaný je povinen do 15 dnů od právní moci tohoto rozsudku zaslat žalobci dopis znění: Omlouvám se za své výroky, že ‚Pavel Wonka byl gauner a veliký hajzl a ve věznici Plzeň Bory udával bachařům‘, které jsem pronesl 26. 4. 2012 v restauraci Sokolovna v Trutnově,“ uvedl v písemném vyhotovení rozsudku soudce Milan Plhal.

Ostatní nároky Jiřího Wonky soud zamítl. Wonka se domáhal také omluvy za další výroky. Vadilo mu, že Černík na adresu jeho bratra Pavla ve filmovém dokumentu Pavel Wonka se zavazuje měl prohlásit, že disident a později prezident Václav Havel odmítl přijet na setkání k výročí úmrtí Pavla Wonky, že rakev s tělem jeho bratra na pohřbu nesli dva příslušníci Státní bezpečnosti (StB) a že se Pavel Wonka choval ve věznici nečestně.

Pavel Wonka je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení. Soud také zamítl část žaloby, ve které se Wonka domáhal finanční náhrady.

Ve čtvrtek 26. dubna to bude 30 let, co Pavel Wonka v hradecké vazební věznici za nevyjasněných okolností zemřel. Bylo mu 35 let. Před listopadem 1989 byl za své názory a činnost perzekvován a třikrát skončil ve vězení. Odsouzen byl za smyšlené činy. Podruhé Wonku do vězení dostala snaha kandidovat ve volbách jako nezávislý kandidát. Z vězení se dostal již v zuboženém stavu, protože zde byl stejně jako jeho bratr Jiří šikanován a týrán. Po dvou měsících na svobodě byl v dubnu 1988 opět zatčen. Důvodem třetího uvěznění bylo Wonkovo odmítnutí ochranného dohledu. Dostal trest pět měsíců vězení. K soudu byl dopraven na kolečkovém křesle. O několik dní později ve vězení zemřel.

Zpráva o Wonkově úmrtí vyvolala pobouření i ve světě. Pohřeb se uskutečnil v rodném Vrchlabí za účasti asi 2000 lidí, včetně signatářů Charty 77, členů Jazzové sekce a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), ale i zástupců osmi velvyslanectví západních zemí a štábu německé televize. Za Wonkovu smrt nebyl nikdo potrestán.

Letos v únoru byl bratrům Wonkovým uděleno osvědčení pro účastníky odboje a odporu proti komunismu, Pavlu Wonkovi in memoriam.

Čtěte také: Wonkův bratr hrozil ČT žalobou, ta stáhla kontroverzní dokument

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články