1 Program KSČM

Komunisté vystrkují růžky a diktují vládě. Zdanění restitucí je jen jedním z požadavků

NOVÉ

Témata: , , , , ,

Komunisté kladou požadavky vládě poprvé po třiceti letech. Mohou si to dovolit zejména proto, že bez jejich hlasů stojí a padá vláda. Zdanění církevních náhrad je však jedním ze sedmi požadavků, kvůli kterým komunisté podporují druhou Babišovu vládu. Jejich rostoucí vliv byl patrný také při schvalování státního rozpočtu, kdy byly přijaty pouze návrhy strany KSČM. Vládní sociální demokraté měli smůlu.

Patnáct komunistických poslanců má na vládu největší vliv poprvé od listopadu 1989. Kvůli podpoře vlády dostali do programového prohlášení sedm podmínek, které Andrej Babiš musí protlačit půl roku před koncem volebního období. Přesně takovou podobu vyjednal předseda strany Vojtěch Filip během rokování o podpoře druhé Babišovy vlády. „Priority bude předkládat vláda, poslanci KSČM budou mít právo předkládat další návrhy podle svého programu a vláda nebude zdržovat projednávání těchto návrhů,“ popsal Vojtěch Filip dohodu s hnutím ANO.

Schválení církevních náhrad bylo jedním z bodů, které komunisté požadovali. V minulém volebním období poslanci hnutí ANO spolu se sociální demokracií o zdanění nepřemýšleli. Zvrat nastal v roce 2017, kdy ho do programu ANO dostal Andrej Babiš. „Naše hnutí vzniklo jako protest proti korupci tradičních politických stran, které si hrály na levici a pravici. Proti tomu, že kmotři a lobbisti řídili zemi přes milenku premiéra. Proti tomu, že politici utahovali lidem opasky, zatímco církvím odklepli restituce předražené o 54 miliard,“ stojí v programu hnutí ANO.

Komunisté také výrazně zasahovali při hlasování o státním rozpočtu. Během finálního projednávání protlačili navýšení rozpočtu pro Hrad o 16 milionů korun navíc. Komunistce Miloslavě Vostré také prošlo navýšení 25,7 milionů korun Nejvyššímu kontrolnímu úřadu či přesunutí 600 milionů obcím na financování odstranění havarijních stavů, oprav, rekonstrukcí  a výstavbu kapacit nových budov základních a mateřských škol.

KSČM se také postarala o dotaci ve výši 6,3 milionu korun Českému svazu bojovníků za svobodu, kterým dříve Babiš odmítl dát jakékoliv peníze.

Dalšími splněnými komunistickými prioritami jsou zvýšení minimální mzdy a růst mezd, valorizace důchodů či vykoupení akcií vodárenských společností a ochrana přírodního bohatství. Filip také požaduje zastavit růst cen bydlení, výstavbu obecních bytů nebo dostupnou zdravotní péči.

Jako záruky berou komunisté usilování o přijetí zákona o obecném referendu nebo nenavyšování účasti na zahraničních vojenských misích bez mandátu Rady bezpečnosti. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ANO, ČSSD, komunisté a SPD zablokovali debatu o Zemanovi a justici

Komunisté ukazují svůj vliv. Na stole je zdanění náhrad za církevní restituce

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.