Za útokem na Skripala je Rusko, prohlásily společně USA, Británie, Francie a Německo
Otrava ruského agenta
Británie, Spojené státy, Francie a Německo se ve společném prohlášení shodly, že za útokem na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru stálo Rusko. Útok nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury označily za útok na suverenitu Spojeného království, informovala agentura Reuters.
17:30 Trump se vyjádřil k útoku na Skripala a jeho dceru
„Vypadá to, že jsou za tím Rusové,“ řekl americký prezident. Incident označil za velmi smutnou událost, kterou Spojené státy berou velmi vážně. „Tohle se nikdy nemělo stát,“ řekl. Dodal také, že kvůli incidentu je v kontaktu s britskou premiérkou.
16:30 Britský velvyslanec dosavadní českou reakci oceňuje
Britský velvyslanec v ČR Nicholas Archer ocenil, že první stanovisko od šéfa české diplomacie Martina Stropnického k útoku se objevilo již v úterý. Uvítal také, že ve stejném duchu se vyjádřil předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO) po středeční schůzce s britským ministrem Davidem Davisem, které se Archer zúčastnil.
15:45 Premiérka Mayová navštívila Salisbury
Premiérka Theresa Mayová navštívila poprvé od útoku město Salisbury. Sešla se s příslušníky bezpečnostních složek i místními obyvateli. Ocenila podporu, kterou Velké Británii vyjadřují další státy. „Stalo se to ve Spojeném království, ale mohlo se to stát kdekoli jinde. Proti tomu jsme jednotní“ řekla premiérka. Informaci přinesla agentura AFP.
14:35 České ministerstvo zahraničí stanovisko vydávat nebude
Ministerstvo zahraničních věcí ČR k situaci oficiální prohlášení nevydalo, dle tiskového odboru MZV se k tomu v nejbližších dnech nechystá. „Pan ministr situaci okomentoval na svém twitteru. Je to okomentováno ústy pana premiéra na jeho twitteru, žádné další prohlášení vydávat nebudeme,“ řekla Irena Valentová.
14:05 Velká Británie, USA, Francie a Německo vydaly prohlášení
Představitelé velké Británie, USA, Francie a Německa vydali společné prohlášení, podle kterého je za otravu Skripala odpovědné Rusko. Útok nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury státy označily za útok na suverenitu Spojeného království, informovala agentura Reuters.
13:15 Případem se zabývala rada NATO
Na tiskové konferenci se k aktuální situaci vyjádřil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Vyjádřil znepokojení NATO nad situací v Evropě. Zdůraznil, že jde o první použití útočné látky na území aliance.
13:05 V Británii vznikne protichemické středisko
Vláda do chystaného střediska ve vojenském výzkumném zařízení v Porton Down nedaleko Salisbury investuje 48 milionů liber (1,4 miliardy korun). Britský ministr obrany Gavin Williamson rovněž avizoval, že tisíce britských vojáků dostanou možnost očkovat se proti sněti slezinné (antraxu). Vakcinace bude dobrovolná.
12:35 Francie přijme opatření proti Rusku
Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes oznámil, že Francie v následujících dnech přijme opatření vůči Rusku. Upřesnil tak již dříve vyjádřenou podporu stanoviska Velké Británie.
11:35 Policie na Novém Zélandu prověřuje další otravu ruského agenta
V souvislosti s případem Sergeje Skripala vyšel najevo podobný případ, který se měl stát v roce 2006 na Novém Zélandu. Tvrdí to bývalý ruský agent Boris Karpičkov, který měl být otráven na ulici v Aucklandu. Případ prošetřuje policie.
11:25 O ruské reakci rozhoduje prezident Putin
O podobě ruské reakce na vyhoštění diplomatů z Velké Británie rozhodne sám prezident Vladimir Putin. Mělo by se tak stát v nejbližších hodinách. Agentuře TASS to dnes oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
10:53 Francie souhlasí s Británií, že za útokem na Skripala stojí Rusko
Francie souhlasí s tvrzením Británie, že za útokem na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru stojí Rusko. Po telefonickém rozhovoru s britskou premiérkou Theresou Mayovou to dnes v prohlášení uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron. Zároveň zdůraznil solidaritu své země s Londýnem.
10:20 Rusko chystá odvetu za vyhoštění diplomatů
Rusové oznámili, že v nejbližší době zareagují na vyhoštění svých diplomatů z Velké Británie. Agentuře TASS to dnes řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí.
10:15 Případ začala ve středu projednávat Rada bezpečnosti OSN
K případu otravy Skripala se na středečním večerním zasedání Rady bezpečnosti OSN vyjádřili například velvyslankyně USA Nikki Haleyová a zástupce Ruska Vasilij Neběnzja. Zástupci obou zemí se neshodli na tom, kdo nese odpovědnost za Skripalovu otravu.
10:00 Velká Británie vyhostí 23 ruských diplomatů, schůzka s Lavrovem se ruší
V reakci na skandál s otravou bývalého ruského diplomata Sergeje Skripala vypoví ze země 23 ruských diplomatů. Ve středu to oznámila premiérka země Theresa Mayová. Zároveň oznámila, že Britové ruší oficiální návštěvy ruských představitelů včetně ministra zahraničí Sergeje Lavrova.
Ve čtvrtečním prohlášení Londýn, Washington, Paříž a Berlín vyzvaly Moskvu, aby poskytla Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) úplné informace o látce Novičok, kterou vyvinula armáda v Sovětském svazu v 70. a 80. letech minulého století. Právě nervově paralytická látka Novičok podle britské premiérky Theresy Mayové otrávila Skripala a jeho dceru Juliji.
České ministerstvo zahraničních věcí oficiální stanovisko k věci nevydalo. Zástupkyně ředitelky tiskového odboru Irena Valentová v této souvislosti odkázala na twitter ministra zahraničí Martina Stropnického.„Pan ministr to v pondělí večer okomentoval na svém twitteru. Včera situaci okomentoval znova, a tu informaci rozšířil o kroky, které Česká republika udělá,“ řekla Irena Valentová deníku Echo 24.
Ministr Stropnický se k situaci vyjádřil poprvé v pondělí. „Na území členského státu Aliance byl poprvé od jejího vzniku bezprecedentně a prokazatelně použit ofenzivní nervový plyn. Tento zcela nepřípustný akt co nejostřeji odsuzujeme a vyjadřujeme Velké Británii naši plnou solidaritu,“ uvedl ministr na twitteru.
Ve středu pak ministr vyjádření doplnil o informaci o tom, že bude věc řešit příští pondělí na Radě pro zahraniční věci. „Situace v UK po útoku bude předmětem debaty zemí EU s UK mimo jiné i příští pondělí na FAC, kterého se zúčastním. Dá se předpokládat, že k tomuto přijmeme v rámci EU společné stanovisko,“ napsal Martin Stropnický.
½ Opatření ze strany UK se dala očekávat. Nemáme ale zprávu, že by jiné země přikročily v této souvislosti k vyhoštění ruských diplomatů ze svého území tak, jak to oznámila UK.
— Martin Stropnický (@stropnickym) March 14, 2018
2/2 Situace v UK po útoku bude předmětem debaty zemí #EU s UK mimo jiné i příští pondělí na #FAC, kterého se zúčastním. Dá se předpokládat, že k tomuto přijmeme v rámci EU společné stanovisko.
— Martin Stropnický (@stropnickym) March 14, 2018
Ve čtvrtek Mayová poprvé od útoku navštívila Salisbury, aby se tam sešla s příslušníky bezpečnostních složek a místními obyvateli, z nichž mnozí jsou z události v šoku a omezují nákupy v blízkosti míst možné kontaminace z obav o svoje zdraví. Mayová podle agentury AFP vyzdvihla podporu, které se Británii dostalo ze zahraničí. „Stalo se to ve Spojeném království, ale mohlo se to stát kdekoli jinde. Proti tomu jsme jednotní,“ prohlásila.
Šestašedesátiletého muže a jeho třiatřicetiletou dceru našli kolemjdoucí v bezvědomí v neděli 4. března v centru Salisbury. Od té doby jsou oba ve vážném stavu v nemocnici. Otráveni byli nervově paralytickou látkou. Skripal dlouhá léta působil jako agent ruské vojenské rozvědky (GRU) a v 90. letech se nechal naverbovat pro spolupráci s britskou tajnou službou MI6.
Ruská Federální bezpečnostní služba FSB jej v roce 2004 zatkla kvůli podezření, že britské zpravodajské službě vyzradil desítky ruských agentů. V roce 2006 byl v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení za špionáž. V roce 2010 jej Moskva spolu s dalšími třemi osobami vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA. Od té doby žije Skripal v Británii.