Saúdští řezníci. V Jemenu pohřbili oběti čtvrtečního náletu, včetně 40 dětí
útok na civilisty
Tisíce lidí se sjely do metropole severojemenské provincie Saada, aby se zúčastnily pohřbu 51 obětí čtvrtečního bombardování, mezi nimiž je i 40 dětí. Nálet v oblasti kontrolované šíitskými povstalci provedla mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábii, kterou podporují i Spojené státy, a zasáhla při něm rušné tržiště, kudy projížděl autobus s dětmi. Podle agentury Reuters jde o jeden z nejhorších útoků na civilisty během více než tři roky trvající války v Jemenu.
Vozy s několika desítkami zelených rakví, podle barvy islámu, převezly oběti z márnice na velkém náměstí, kde se konaly pohřební modlitby. Těch se zúčastnil i vůdce šíitských povstalců Muhammad Alí Húsí, který čtvrteční nálet označil za „hrozný masakr jemenských dětí“ a obvinil z něj Spojené státy. Dřevěné rakve s obrázky dětí pak převezli účastníci pohřbu k hrobům, někteří z nich křičeli „Smrt Americe, smrt Izraeli!“.
Čtvrteční atentát na město Dahjan v severozápadní provincii Saada si podle Mezinárodního výboru červeného kříže (MVČK) vyžádal nejméně 51 obětí, mezi nimiž bylo 40 dětí. Dalších zhruba 80 lidí, včetně mnoha dětí, bylo při bombardování zraněno.
Saúdská Arábie označila útok za legitimní, podle ní byl odvetou za středeční raketový útok, při němž v Saúdské Arábii zemřel jeden civilista. Velké množství civilních obětí, včetně desítek dětí, ale vzbudilo mezinárodní kritiku, po níž Rijád slíbil, že okolnosti náletu vyšetří. Americký ministr obrany James Mattis v neděli uvedl, že poslal do Rijádu vysokého důstojníka, aby „zjistil, co se přesně stalo“.
V jemenském konfliktu proti sobě stojí šíitští povstalci podporovaní Íránem a vláda prezidenta Abdar Mansúra Hádího, kterou podporuje koalice v čele se Saúdskou Arábií. Boje vypukly v roce 2014 a od té doby připravily o život na 10.000 lidí. Z domovů uprchly kvůli válce tři miliony lidí, statisíce Jemenců se potýkají s podvýživou, zemi hrozí hladomor a jsou tam opakované epidemie cholery.
Podobné útoky, při nichž umírají desítky civilistů, nahrávají šíitským povstalcům (Húsíům). Tvrdí to šéfredaktor jemenského deníku Yemen Post, jehož citovala televize Al-Džazíra. „Mnoho lidí je proti Húsíům, včetně obyvatel hlavního města Saná, ale kvůli zločinům jako je tento získávají Húsíové podporu,“ uvedl novinář.
„Můj syn šel jen na trh nakoupit, pak přišel nálet a byl mrtvý,“ řekl otec čtrnáctileté oběti. „Za svého syna se budu mstít Salmánovi a Muhammadovi bin Zajdovi,“ dodal otec chlapce s odkazem na saúdskoarabského krále a korunního prince emirátu Abú Zabí.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Za důležité označil vyšetření čtvrtečního útoku i státní tajemník pro zahraniční politiku Spojených arabských emirátů Anvar Karkáš. Na tiskové konferenci v Dubaji nicméně také uvedl, že válka v Jemenu „zůstává špinavou válkou“, v níž umírají i civilisté na obou stranách. „Bohužel i to je součástí konfliktu,“ řekl Karkáš.
O zprostředkování jednání mezi válčícími stranami konfliktu v Jemenu se snaží zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths. Podle agentury Reuters chce Griffiths uspořádat jednání o míru 6. září v Ženevě. Poslední podobné rozhovory za zprostředkování OSN se konaly od dubna do července 2016 v Kuvajtu.