3 Útok na Izrael

Z pásma Gazy zasáhlo od středy Izrael přes 180 raket. Izraelci vrací úder

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Na území Izraele bylo od středečního večera vypáleno přes 180 raket z palestinského Pásma Gazy, část z nich zachytil protiraketový systém Iron Dome (Železná kupole). Izraelské letectvo v reakci na palbu zaútočilo na více než 100 pozic radikálního hnutí Hamás, které v Pásmu Gazy vládne. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze uvedlo, že při náletech přišli o život tři lidé, včetně těhotné ženy a dítěte, napsala britská BBC. V Izraeli bylo zraněno nejméně jedenáct lidí. Armáda nevyloučila, že se blíží širší konfrontace s Hamásem a že bude nutné evakuovat komunity v blízkosti hranice.

U hranice mezi Izraelem a Pásmem Gazy dochází k násilnostem již od konce března, nyní se ale Egypt a OSN snaží zprostředkovat zklidnění situace a příměří. Vysoký armádní představitel k tomu po dnešních událostech řekl, že Hamás „si zvolil zůstat stranou dohody a zaplatí cenu za porušování (předchozího příměří) v minulých čtyřech měsících“. Hamás se má podle tohoto zdroje připravit na silný úder, bude-li raketová palba pokračovat.

Rakety dopadaly na území Izraele po celou noc. Jak uvedl na Twitteru izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron, klid trval v intervalu maximálně 20 minut. Většina z raket zasáhla otevřená prostranství. Systém Iron Dome, který zneškodňuje jen střely mířící do oblastí, kde žijí lidé, zničil 25 raket, napsal list The Times of Israel. Zasaženo nicméně bylo několik domů a továren. Část raket mířila ve středu večer na město Sderot, kde byli zraněni tři lidé. Dalších osm osob, které utrpěly šok, záchranáři ošetřili na místě, byly mezi nimi i dvě těhotné ženy, které začaly rodit. Celkem utrpělo na izraelské straně zranění nejméně 11 lidí.

Zasaženo nicméně bylo několik domů a továren. Část raket mířila ve středu večer na město Sderot, kde byli zraněni tři lidé. Dalších osm osob, které utrpěly šok, záchranáři ošetřili na místě, byly mezi nimi i dvě těhotné ženy, které začaly rodit.

 

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze informovalo, že při izraelských útocích přišla o život 23letá těhotná žena a malé dítě. Její manžel utrpěl zranění. Další obětí byl jeden z příslušníků Hamásu. Nejméně 12 osob utrpělo zranění. Mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus pouze zdůraznil, že letectvo při útocích míří jen na vojenské pozice patřící Hamásu. Cílem náletů se tak staly mimo jiné odpalovací zařízení pro rakety, sklady zbraní či tunely.

Palestinské skupiny po poledni ohlásily, že současná vlna raketové palby skončila. Po několika hodinách ale byla raketa vypálena na největší město v jižním Izraeli Beerševu. Střela dopadla na pole u města, které má asi 200 000 obyvatel a leží zhruba 40 kilometrů od hranice Pásma Gazy. Raketa nikoho nezranila. Izraelské letadlo později po varovné palbě bombardovalo kulturní dům v Gaze. Podle palestinských zdrojů bylo zraněno sedm lidí.

Izrael se chce podle komentátorů vyhnout další válce s Hamásem, avšak bude se těžko bránit tlaku veřejnosti. Starosta Beerševy řekl, že by vláda měla rakety padající do pohraničí řešit stejně, jako kdyby byla vypálena střela na Tel Aviv.

Premiér Benjamin Netanjahu svolal jednání takzvaného bezpečnostního kabinetu. Armáda zakázala pořádat letní tábory a další výchovné akce v komunitách u hranice Pásma Gazy. Zákaz platí také pro zemědělskou činnost v této oblasti. Povolena jsou pouze shromáždění maximálně 300 lidí.

Hamás v Gaze vládne již více než deset let a Izrael i USA jej viní z toho, že vyvolává protiizraelské nepokoje a zneužívá civilistů pro vlastní snahu o narušení hranice. Hamás vedl s Izraelem už tři války, naposledy roku 2014.

Zatím poslední vlna násilností začala v regionu na konci března, kdy se začaly konat protesty Palestinců za právo vrátit se na území, která byla domovem jejich předků, ale dnes se nachází v Izraeli. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze za poslední čtyř měsíce Izraelci usmrtili 163 Palestinců, včetně nejméně 120 protestujících. Zahynul rovněž jeden izraelský voják. Izrael svůj postup obhajuje jako nezbytnou obranu hranice. Kvůli použití nepřiměřené síly vůči většinou neozbrojeným demonstrantům se stal terčem mezinárodní kritiky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.