1 Demonstrace v Maďarsku

Politický bleší cirkus placený Sorosem. Orbánův muž kritizoval protivládní protest

NOVÉ

Témata: , ,

Maďarská vládnoucí strana Fidesz ostře vystoupila proti účastníkům sobotní protivládní demonstrace, které se v centru Budapešti zúčastnilo na 100 000 lidí. Šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána Antal Rogán v neděli protest označil za „politický bleší cirkus“ a obvinil amerického finančníka maďarského původu George Sorose, že celou akci zorganizoval a zaplatil. Informovala o tom agentura APA.

Do ulic metropole vyšly v sobotu desetitisíce lidí na výzvu ze sociální sítě Facebook a požadovaly mimo jiné změnu volebního zákona, větší nezávislost médií a přepočítání hlasů z nedávných parlamentních voleb. V nich Fidesz výrazně uspěl a společně s koaličními křesťanskými demokraty obsadí 134 ze 199 křesel v parlamentu. To mimo jiné znamená, že Orbánova strana uhájila dvoutřetinovou ústavní většinu.

Rogán v neděli řekl, že za demonstrací stojí filantrop Soros, který se podle něj nechce s výsledky voleb smířit. Finančníka Sorose premiér Orbán dlouhodobě vykresluje jako jednoho z největších škůdců Maďarska, který je příznivcem nekontrolované migrace do Evropy. Sorosovo jméno bylo i důležitou součástí předvolební kampaně.

Sobotní protivládní demonstrace se odehrála klidně, i když vládě nakloněná média předem varovala před „anarchistickým nebezpečím“ a před tím, že se protest může zvrhnout v násilí.

Čtěte také: Nespravedlivý volební systém. Několik tisíc Maďarů vyšlo do ulic Budapešti

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.