1 komentář

Harry a Meghan se nechtějí přemnožit

Témata: , , ,

Nejnovější známou obětí klimatické psychózy je princ Harry. S manželkou Meghan mají zatím jedno novorozeně a teď oznámili, že k němu přidají nanejvýš jedno další, aby příliš nezatížili planetu uhlíkovými stopami třetího, čtvrtého… Může být, že to je ten typ uvědomělosti, u níž je předem jasné, že nepřijde moc draho – Meghan je 37 let, patrně by s princem výrazně víc potomků počít nestihli, ani kdyby byli klimaticky bezohlední. I tak má vysvětlení, které dali, nepopiratelnou symbolickou váhu – už proto, do jaké míry Harry a Meghan patří k dnešní popkultuře.

Někteří z těch, kdo s princem sdílejí uhlíkovou psychózu, poukazují na to, že Harryho ekologické svědomí je v ostrém nepoměru s jeho životním stylem. A samozřejmě mají pravdu. Minulý týden princ vystupoval jako hlavní hvězda na soukromé konferenci firmy Google na Sicílii, kam přiletěl soukromým tryskáčem, ve kterém má asi desetkrát větší uhlíkovou stopu, než kdyby letěl normální linkou s proletáři. Na letišti Palermo během konference Google přistálo 114 soukromých tryskáčů, drtivá většina nebo všechny patřily miliardářům, kteří si sem přiletěli poklábosit o této módní verzi apokalypsy. Harry před nimi vystoupil s vášnivým projevem, bosý. Zpátky se vracel opět helikoptérou z utajeného místa do Palerma a odtamtud soukromým tryskáčem.

Ale to je neškodné, provozní pokrytectví. Horší jsou misantropické tóny v princových vývodech. Žijeme v době, kdy ředitel tak vážené instituce, jako je Ústav Maxe Plancka pro demografickou změnu v Rostocku, může vážně vynášet nálezy typu: „Napříč všemi věkovými skupinami platí, že bezdětní jsou šťastnější než lidé s dětmi.“

V Americe a v Austrálii podle sociologických šetření už asi třetina populace přistupuje na tezi, že porození nového dítěte je hříchem proti klimatu. Roste, zatím z okrajů, protiporodní hnutí Birthstrike. V Německu ekologicky uvědomělá učitelka Verena Brunschweigerová zveřejnila bestseller – manifest o bezdětnosti. A k tomu všemu se Harry a Meghan fakticky přidávají. Protože kdo jednou přijme optiku, s níž v novorozenci nevidíme nového člověka, ale „tuny“ C02, neměl by se zastavit u jednoho dvou kompromisních dětí.

Pokud žijeme v klimatické nouzi, je třeba okamžitě přestat plodit, od zítřka už nemít děti žádné a postupně vyhynout. Samozřejmě by to znamenalo jen vyhynutí Západu, lidi na jiných kontinentech než v Evropě, Severní Americe a Austrálii (a z jiných důvodů v Číně) toto šílenství neoslovuje.

U Windsorů je vypovídající mezigenerační srovnání. Harryho otec Charles sice apokalyptický názor na klima sdílí a diletuje v tomto oboru nepoměrně déle než syn (v červenci 2009 Charles varoval, že lidstvo má posledních 96 měsíců „na záchranu světa“, lhůta vypršela v červenci 2017; letos na jaře stanovil lhůtu novou – 18 měsíců.) Děti má Charles taky jen dvě, nicméně přepočítávání potomků na tuny C02 se nikdy nedopustil. O generací dřív je to ještě mnohem lepší. Manžel královny Alžběty II. Philip byl před osmi lety na jedné recepci osloven ředitelem firmy, která staví větrné parky. Ten princi nabídl, že mu nějaké instaluje na královských pozemcích. Podle ředitelova udiveného vyprávění ho Philip hnal se slovy, že větrníky jsou „absolutní skandál“, a varoval ho: „Drž se dál od mých pozemků, mladý muži.“

Na britské královské rodině tak můžeme sledovat tempo, s jakým se vyvíjí, respektive degeneruje, naše civilizace.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.