1 komentář

Zdravý poplatek za aktivistickou šikanu

Témata: , ,

Jak moc přispívají aktivisté šikanózními žalobami k neschopnosti stavět? Jaké překážky jim v tom chce ministr dopravy postavit?

Jednou z největších slabin Česka, která brání vzestupu životní a civilizační úrovně, je přehnaná byrokracie. Zemi dusí. Proč nemáme dálnice jako Němci? Železnici jako Švýcaři? Proč je Praha jediným evropským hlavním městem, kde nevedou koleje na letiště? Proč nejsme schopni stavět a rekonstruovat byty a prudce tím zvedáme jejich ceny?

Není to tím, že na to všechno nemáme peníze. V Evropě jsou chudší země schopné to všechno mít. Nemáme to, protože byrokracie a všechny obstrukční příležitosti nám znemožňují rychle stavět. Stavební řízení je právě u nás jedním z nejdelších a nejstrastiplnějších procesů. Podle aktuální studie Světové banky Doing Business 2018, srovnávající podmínky ve více než stovce zemí světa, jsou právě v České republice investice do infrastruktury i bydlení časově a byrokraticky téměř nejnáročnější v celé Evropě.

Získání stavebního povolení tady trvá 247 dní a je k tomu potřeba 21 úředních povolení. Rekordmanem v rychlosti je ve vyspělém světě Jižní Korea. Stavební povolení se tady v průměru získá za 28 dní. Pro srovnání: v Německu to trvá 126 dní, ve Švýcarsku 153 dní, ve Švédsku 117 dní a v Polsku 153 dní. Do vzorku srovnávaných zemí schválně zařazuji ty s velkou tradicí ekologického a podobného aktivismu (Německo a Švédsko). Ty s velmi přísnou stavební regulací a vysokými nároky na architektonickou harmonii měst i ochranu krajiny (Švýcarsko). A vedle nich sousední Polsko, které je chudší a v mnoha ohledech méně rozvinuté než Česká republika, ale v posledních letech bylo schopné výrazně víc vylepšit svoji infrastrukturu.

Nesnesitelně dlouhý čas pro získání stavebního povolení je nemoc, s níž žádná z předchozích vlád nedokázala nic udělat. Do značné míry i proto, že zjednodušení by znamenalo nepříjemný střet s některou z aktivistických zájmových skupin.

Ministr dopravy Dan Ťok dosud nebyl zrovna hyperaktivním ministrem. Moc dobrého toho za ním zatím vidět není. Proto se nejspíš rozhodl, že zařadí vyšší rychlost. Už prosadil možnost zahájit přípravné práce na důležitých veřejných stavbách, jako jsou dálnice a silnice, ještě před výkupem pozemků.

Teď přichází v rozhovoru pro deník MF DNES ze svěřenského fondu svého stranického šéfa Andreje Babiše s nápadem, jak omezit šikanu různých aktivistů, snažících se stížnostmi blokovat stavby. Sami si často říkají ekologičtí. Ťok navrhuje, aby při návrhu každé stížnosti ve stavebním řízení u veřejně prospěšných staveb bylo nutné předem složit kauci ve výši až 50 tisíc korun. Ta by se vracela jen v případech, kdy by úřad uznal stížnost jako oprávněnou. Jinak by propadla státu.

Není to v právním řádu úplná novinka. Pojistky proti zneužití práva už se dnes používají třeba v insolvenčním řízení nebo při návrzích předběžných opatření. I tady je limit právě 50 tisíc korun. Takže Ťok chce jen finanční pojistky proti zneužívání práva rozšířit.

Dává to smysl. Ve všech těchto případech jsou na místech, kde se dá šikanou někomu způsobit újma. Tím, že mu navrhnete firmu do insolvence. Tím, že mu necháte soudem předběžným opatřením něco zablokovat. Tím, že časově zdržíte stavbu důležité infrastruktury.

MF DNES oslovení právníci vyjadřují pochybnost, že by návrh mohl po případných stížnostech zpochybnit Ústavní soud, protože kauce představuje určitou majetkovou bariéru v přístupu k právu. To se ale dá jistě ošetřit. Třeba tím, že lidé, jichž se příslušná stavba přímo dotýkání (jako přímých sousedů nebo obyvatelů měst v jejich okolí) by mohli mít nárok na bezplatné stížnosti nebo nižší částky.

Kde je vůle, tam většinou bývá cesta. Je dobře, že Dan Ťok začíná s neschopností rychle stavět a se šikanou aktivistů něco dělat. Časem by stálo za úvahu, jestli tento princip nepřenést od veřejně prospěšných staveb i na všechny ostatní. I soukromým investorům můžou šikanózní aktivisté otravovat život. Ve zneužívání práva by měl stát stavět překážky. I finanční.

Dan Ťok ale svým konkrétním návrhem otvírá důležitou debatu, kde a jak se dá to dusivé stavební řízení pročistit.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Digitální Týdeník Echo + komentáře Echo24.cz

od 199 Kč

Získejte plnou verzi jedinečných komentářů, esejí, exkluzivní analýzy a rozhovory s inspirativními osobnostmi a další klíčové texty Echo24.cz

Více info

/
analytička

Zabývá se politikou a ekonomikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně komentuje ekonomiku pro Český rozhlas a Českou televizi.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.