Onderka: Strana je rozdělená na třetiny. ČSSD rozhodne o vládě v referendu

Půjdou sociální demokraté do vlády s ANO?

Onderka: Strana je rozdělená na třetiny. ČSSD rozhodne o vládě v referenduAKTUALIZUJEME
Sjezd ČSSD v Hradci Králové Foto:

FOTO: Twitter ČSSD

1
Domov
Sdílet:

ČSSD rozhodne o účasti ve vládě v referendu. Ústřední výkonný výbor ČSSD navzdory kritikům neodmítl další vyjednávání o vytvoření vlády s ANO a s podporou KSČM. Schválil pouze to, že o účasti v této koalici rozhodnou sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu, která by se mělo konat do dvou měsíců.

Rozhodnutí v referendu bude platné, pokud se hlasování zúčastní nejméně čtvrtina členů sociální demokracie, řekl po jednání novinářům předseda strany Jan Hamáček. Otázku a termín referenda by mělo určit předsednictvo sociální demokracie. Referendu proběhne na zasedání všech místních organizací, kterých je přes tisíc a nebude tedy probíhat elektronickou formou.

„Všichni se shodli, že o tom musí rozhodnout členská základna,“ řekl novinářům po jednání místopředseda strany Roman Onderka.

Ten předtím v rozhovoru pro Seznam zprávy řekl, že je strana rozdělená zhruba na třetiny. První má zkušenosti z předchozí vlády a panuje u nich nedůvěra v hnutí ANO, druhá říká „proboha, už udělejte vládu, ať je jaká je,“ třetí skupina se podle Onderky nedokáže přenést přes věci týkající se předsedy ANO Andreje Babiše „ať už je to záležitost stíhání nebo registrace ve svazcích StB“. Strana podle něj však není rozštěpená a diskuze jí prospívá. Přestože si sám nebyl jistý vstupem do vlády s hnutím ANO, podle svých slov Onderka respektuje rozhodnutí předsednictva ČSSD o vládě jednat.

Čtěte také: Varování pro ČSSD: Budete bezmocná zástěrka, ANO se vás kdykoli zbaví

Aktuální situaci ve vyjednávání o vládě projednával v Hradci Králové ústřední výkonný výbor ČSSD. Delegáti navazovali na diskusi, která se vede ve straně ohledně možného vstupu do vlády s ANO. Proti němu se během tohoto týdne ostře postavili senátoři ČSSD, kteří chtějí lobbovat mezi členy, aby případnou koalici nepotvrdili ve vnitrostranickém referendu.

Dienstbier účast ve vládě s ANO kritizuje

Proti vládnímu spojenectví s ANO a podporou KSČM se postavili například senátoři ČSSD nebo někteří hejtmani. Mezi hlasité kritiky účasti ČSSD ve vládě s ANO patřil na uzavřeném jednání výboru podle informací ČTK například exministr Jiří Dienstbier. Podle něj by bylo „naivní“ se domnívat, že by zástupci ANO dodrželi novou podmínku sociální demokracie, aby rezignovali, pokud by z vlády odstoupili ministři za ČSSD. Terčem kritiky byla i případná nominace europoslance ČSSD Miroslava Pocheho do čela ministerstva zahraničí. Jednání je ale podle předsedy horní komory Milana Štěcha (ČSSD) zatím klidné, poznamenala jej i nízká účast členů výboru.

Předsednictvo ČSSD souhlasilo s obnovením jednání s ANO před týdnem. Reagovalo tak na novou nabídku ANO, které socialistům přenechalo pět ministerstev včetně sporného vnitra. Sociální demokraté pak na schůzce místopředsedů předložili ANO některé další podmínky, například aby koaliční smlouva zavázala premiéra do týdne rezignovat, pokud všichni ministři ČSSD podají demisi.

Senátoři kritizují to, že současná varianta dohody počítá s účastí trestně stíhaného šéfa ANO Andreje Babiše ve vládě. Vadí jim i to, že by se menšinový kabinet ČSSD a ANO musel opírat při hlasování o důvěře o komunisty. Za třetí důvod proti koalici označili senátoři dosavadní hlasovací spojenectví ANO s komunisty a SPD ve Sněmovně.

Vedení ČSSD před týdnem souhlasilo s obnovením jednání s ANO o vládní koalici, přestože ANO odmítlo splnit podmínku, aby ve vládě nebyl trestně stíhaný člověk. Podmínka se aktuálně týká předsedy ANO Andreje Babiše. ANO nicméně socialistům nabídlo pět ministerstev včetně sporného vnitra. Sociální demokraté nově chtějí, aby koaliční smlouva zavázala premiéra do týdne rezignovat, pokud všichni ministři ČSSD podají demisi.

„Pokud bychom se dohodli na nějaké formulaci tohoto typu, tak si nemyslím, že je v kolizi s usnesením sjezdu,“ uvedl Hamáček. Sjezd se v únoru usnesl na tom, že „považuje účast trestně stíhaných osob ve vládě ČR za zásadní problém“. Současně vyzval ANO, aby do vlády nenominovalo osoby obviněné nebo trestně stíhané a odblokovalo tak vznik možného stabilního kabinetu.

Čtěte dále: Staronový šéf Středula: Odbory chtějí do eurozóny. Babiš je nyní proti

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články