Kdo dostane výjimku z mobilizace: válce se vyhnou lidé z IT, financí a médií
UVOLNĚNI Z VÁLKY
Ruské ministerstvo obrany v pátek uvedlo, že výjimku z částečné mobilizace mají pracovníci v „klíčových pozicích“ v sektoru informačních technologií, telekomunikace a finančním sektoru. Rozhodnutí o povinném odvodu k vojenskému výcviku vyhlásil minulý týden ruský prezident Vladimir Putin. Tento krok vyvolal řadu protestů napříč Ruskou federací.
„Aby byl zajištěn a udržován plynulý chod technologického odvětví a finančního systému Ruské federace, tak nebudeme verbovat zaměstnance, kteří pracují v akreditovaných organizacích, které patří do oblasti informačních technologií,“ uvedl ruský resort obrany v oficiálním prohlášení. Půjde zejména o pracovníky s vyšším vzděláním nebo s odborným školením, informuje agentura TASR.
Women's action against mobilization took place in #Yakutsk pic.twitter.com/jyafZFlmlA
— NEXTA (@nexta_tv) September 25, 2022
Údajně se má jednat hlavně o orgány zabývající se „vývojem, údržbou a implementací v oboru informačních technologií nebo se starají o chod informační infrastruktury“. Ministerstvo na svém Telegramu dále uvedlo, že právo na odklad povinného výcviku mají také zaměstnanci registrovaných médií (tisk, televize, rozhlas).
Dále ministerstvo uvádí, že výjimku dostanou pracovníci v telekomunikačním a finančním sektoru. Šéf armády Sergej Šojgu dříve prohlásil, že povolávací rozkaz by mělo dostat zhruba 300 tisíc záložníků, ale skutečný rozsah mobilizace zatím není jasný.
Mass protests against mobilization in Dagestan: the police opened fire in the air.
— The Insider (@InsiderEng) September 25, 2022
Video: Ruslan Akhalchi pic.twitter.com/otJmc7ArFG
Výjimku z povinného odvodu mají také příslušníci ruských elit, které jsou napojené na Kreml. Toto nepsané pravidlo nedávno potvrdil ve falešném rozhovoru syn mluvčího Kremlu Nikolaj Peskov, o čemž jsme psali zde. Ruská armáda chce povolat především vojáky z venkovských oblastí, jelikož povolání mužů z Moskvy či Petrohradu se Kreml obává kvůli čím dál se zvyšujícím protestům.
Policie zatkla při nových demonstracích proti mobilizaci další stovky lidí
Ruská policie zatkla při sobotních místy brutálních zákrocích proti demonstrantům odmítajícím mobilizaci dalších přes 700 lidí. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na web OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy. Protesty svolala stejně jako v předchozích dnech lidskoprávní organizace Vesna. Kritika mobilizace zaznívá ale také z oficiálních a prokremelských míst.
Částečnou mobilizaci vyhlásil ve středu ruský prezident Vladimir Putin, dotknout by se měla oficiálně zhruba 300.000 mužů s předchozími vojenskými zkušenostmi.
Zhruba polovina zatčených se v deštivém počasí účastnila demonstrace v Moskvě. „Nejsme potrava pro děla!“, křičela podle AFP mladá demonstrantka v Moskvě, když ji policisté odváděli pryč. Z druhého největšího města Petrohradu se na sociálních sítích objevila videa, na nichž muži v uniformách a helmách bijí obuškem demonstranty.
Při početně větších demonstracích v den vyhlášení mobilizace bylo podle serveru zadrženo přes 1300 lidí. Někteří ze zadržených mužů na policejním oddělení rovnou dostali předvolání, z kterého pro ně plyne povinnost dostavit se na vojenskou správu.
Kritika přístupu armády k mobilizaci podle agentury DPA sílí i z oficiálních míst. Šéf Rady pro rozvoj občanské společnosti a lidská práva (SPČ), poradního orgánu ruské prezidentské kanceláře, Valerij Fadějev vyzval ministra obrany Sergeje Šojgua, aby ukončil „obuškový systém“ mnoha odvodních komisí v zemi. Řekl, že povolávací rozkazy dostávali i muži bez bojových zkušeností.