Lidem nezbývá jiná možnost než volit nás. Respirátory teď rušit nemůžeme, říká Pekarová

VOLBY 2021

Lidem nezbývá jiná možnost než volit nás. Respirátory teď rušit nemůžeme, říká PekarováROZHOVOR
Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Foto: TOP 09
1
Domov
Markéta Malá
Sdílet:

Letošní volby budou ze strany voličů o kompromisu. Pokud se někdo opravdu chce zbavit Andreje Babiše, nezbývá mu než zvolit nás, i pokud má nějaké výhrady, tvrdí šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, jejíž strana jde do voleb spolu s lidovci a ODS v rámci koalice Spolu. TOP 09 podle ní není ideově vyprázdněná strana a do sněmovny by se dostala i jako samostatný subjekt. V rozhovoru Pekarová mluví také o tom, proč není správné zrušit opatření v podobě povinných respirátorů nebo o tom, že s nastupující elektromobilitou si trh poradí.

Volby jsou za necelé dva týdny, kampaň Andreje Babiše zdá se zabírá. Vyhrajete?

Důležité jsou trendy a ten trend je takový, že koalice Spolu týden po týdnu stoupá v preferencích. Máme vlastní průzkumy, takže máme přehled o tom, jak si stojíme. Nyní jsme jen pár procent od hnutí ANO, které sice v průzkumech vede, ale je zřejmé, že jsme jedinou koalicí, která má šanci ho porazit.

Jsou lidé, kteří chtějí konec Andreje Babiše, ale tvrdí, že vás budou volit jen proto, aby jejich hlas nepropadl. To není tak úplně pozitivní.

Naše politická scéna byla po mnoho let roztříštěná. Lidé si stěžovali na to, že ani nemají jistotu, jestli se jejich strana do sněmovny dostane nebo jestli bude mít dostatečnou sílu sestavovat vládu. Tím, že jsme dali dohromady koalici, jsme ukázali, že máme jednoznačný cíl změnit vládnutí v této zemi. Vzpomeňme navíc, že jsme k tomu byli hodně vyzýváni veřejností a lidé kvůli tomu chodili i demonstrovat. Já to naopak považuji za ulehčení volby. Pokud je někdo středopravicovým voličem, pokud souzní s pojetím světa, jaké naše tři strany představují, tak může jednoznačně volit koalici Spolu. Pokud se cítí být spíše středolevicovým voličem, tak může zvolit koalici Pirátů a Starostů. My deklarujeme, že jsou mezi námi různé rozdíly, ale cíl sestavit vládu je společný. Závisí jen na tom, kdo v ní bude mít silnější pozici.

Často je ale slyšet, že lidé nechtějí koalici Spolu volit kvůli tomu, že jim přijde ideově vyprázdněná.

Jako jednotlivé strany v koalici jsme mezi sebou musely udělat kompromisy, protože je jasné, že názory se často liší. A dnes je to také o kompromisu ze strany voliče. Ten má navíc možnost ovlivnit volbu preferenčními hlasy. Ale odmítám, že bychom byli ideově vyprázdnění, naopak nenajdete na české scéně jasněji ukotvené strany. Jsem přesvědčená o tom, že pokud někdo stojí o to, abychom jako země další čtyři roky nepokračovali s Andrejem Babišem, tak ačkoliv proti nám třeba má nějaké výhrady, nezbývá mu nic jiného, než volit nás.

A není pouhý boj proti Babišovi málo?

My ale máme jasný program s jasnou pozitivní nabídkou změny. To znamená, jakým způsobem chceme vést tuto zemi, že chceme zeštíhlený, digitalizovaný stát, chceme zabrzdit dluhovou a inflační spirálu, vyřešit problémy našeho školství. Navíc jsme program zveřejnili jako první, takže lidé mají příležitost se s ním s seznámit už dlouho. Pokud budou volit nás, je to rozhodně volba pro něco, nejen proti něčemu.

Je TOP 09 takovým vyvažujícím prvkem, aby se někomu nezdála koalice až moc konzervativní?

Samozřejmě, že jsme více liberální než třeba lidovci. Ale v dnešní době ten boj není v rovině konzervativní versus liberální, ale mnohem více v rovině demokratický versus nedemokratický a zodpovědný versus nezodpovědný. Současná vláda se chová stylem po nás potopa, je jim úplně jedno, co tady v příštích letech bude. Rozdávají na všechny strany a vůbec neřeší to brutálně roztáčející se zadlužení. Stejně tak neřeší rychle se zvyšující ceny, které dopadají na všechny lidi. A do toho se lidi snaží přesvědčit, že oni to ani vyřešit nemohou. Když to řeknu s opravdu velkou nadsázkou, kdo volí tak nezodpovědnou politiku, kterou reprezentuje ANO nebo třeba hnutí SPD, které s nimi může vládnout, a pak zde budeme mít třeba Tomia Okamuru ministrem vnitra, ten v Česku podle mě neplánuje žít.

A měla by TOP 09 šanci dostat se samostatně do sněmovny, nebo je stále mrtvou stranou, kterou zachraňuje společná koalice?

Jsem si jistá, že jako o mrtvé straně o nás mluví ti, kteří si náš zánik přejí, protože by jim vyhovoval. A já je nepotěším, protože v našich průzkumech se ukazuje, že jsme stabilizovaní na šesti nebo sedmi procentech. Jsem si tedy jistá, že do sněmovny bychom se určitě dostali, protože na politické mapě máme své místo.

Ale určitě vám může ve volbách pomoci kroužkování. Spoléháte na něj hodně?

My jsme nešli do koalice proto, abychom poměřovali, kdo bude mít více poslanců, ale dali jsme zkrátka dohromady společný projekt. Ke kroužkování tedy voliče opravdu nijak nevyzýváme. Máme cíl dát Česko opět dohromady, vrátit stát lidem, to je pro nás priorita.

Epidemie neskončila, jsme pro uznávání protilátek

Od opozičních koalic zaznívá, že až příští volby mohou být o klasickém ideovém střetu pravice s levicí. Co ale bude celé ty čtyři roky, opravdu to není ideová vyprázdněnost?

My ale přece nejsme příčinou toho, pokud je vyprázdněná. Oligarcha Andrej Babiš, který si podmanil tento stát, dělá všechno pro to, aby mu šel na ruku, a on sám bohatne, zatímco my všichni ostatní chudneme. Určitě nebude mít problém si na svůj důchod sednout do private jetu, odletět na Francouzskou Riviéru a tam v klidu dožít. Svoje děti bude mít zabezpečené na několik dalších generací dopředu. Z jeho pohledu je to tedy jedno, co tady bude. A nejvíce na to, až tento stát zkrachuje, doplatí ti, kteří jsou na něm nejvíce závislí. To znamená senioři, hendikepovaní, mladé rodiny na rodičovské. Až stát nebude mít na financování důchodů, zdravotnické péče a sociálních služeb, tak na to doplatí oni.

Ale právě senioři jsou nejsilnější voličskou skupinou Andreje Babiše. A jim záleží na tom, co je teď a jakou budou mít výši důchodů. Covidová krize ani současná inflace se lidí nedotýkají natolik, aby měli pocit, že se jim daří nějak zásadně špatně.

Já s lidmi v ulicích mluvím už měsíce a stávající situace na ně opravdu dopadá. Vidí, že platí čím dál víc za nákup v obchodě, že i základní potraviny výrazně podražily. Bojí se toho, že nebudou schopní splácet úvěry, živnostníci a lidé ve službách se zase často potýkají s dopady covidu. Do restaurací se také nevrátilo tolik lidí, jako bylo běžné dřív. A já bych neřekla, že důchodci jsou jednolitá masa dvou a půl milionu lidí, kteří nemyslí na to, co bude s jejich dětmi a vnuky.

Mohou si ale myslet, že když příspěvky k důchodu od Babišovy vlády věnují svým dětem, tak vlastně dělají dobrou věc.

Jenže ty děti je potom třikrát zaplatí i s úroky. Za pět set korun, které dětem dají, si už dnes nic nekoupí, a z hlediska dluhu potom tu pětistovku zaplatí čtyřnásobně. Andrej Babiš s Alenou Schillerovou úplně ignorují realitu a to, že jejich dluhy někdo někdy bude muset zaplatit. A je fér lidem říct, že ten, kdo to zaplatí, budou oni.

Ale to, že tady stoupá dluh, je pro lidi něco abstraktního.

Není to tak. Stýkám se s lidmi a vidím, že to dobře chápou. Jak říkala Margaret Thatcherová, kdo umí řídit domácí rozpočet, tak ve své podstatě rozumí řízení státu, protože je to velmi podobné. Přece všichni víme, že si můžeme dovolit utrácet jen to, co máme, a když si půjčujeme, tak by to mělo být na smysluplné věci. Pokud by živnostník hospodařil tak jako tenhle stát, tak by rychle mířil k bankrotu. Lidé, se kterými mluvím, vědí, že je normální dluhy platit, a budoucnosti se obávají. Snažíme se k volbám přitáhnout lidi, kteří dříve volit nechodili. Vnímám, že naštvanost lidí na to, co se tady v posledních letech dělo, je opravdu velká. Na neustálé uzavírání škol a ekonomiky, na to, že jsme nemohli chodit ani z okresu do okresu.

Co si myslíte o tom, že i v době, kdy nemocnice nejsou zahlceny těžkými případy nákazy, zde stále platí opatření v podobě nošení respirátorů?

V tomhle okamžiku rozhodně není možné rušit stávající opatření, jako je právě nošení respirátorů v hromadné dopravě. Jsem přesvědčená o tom, že primárním úkolem má být naočkování rizikových skupin. Samozřejmě, že má očkování zůstat dobrovolné, ale ti, kdo o něj zájem mají, tak pro ně je nutné udělat to co nejvíce pohodlné. Ve hře je třeba očkování i přímo u lidí doma. Další vlna nákazy už nyní vzniká mezi neočkovanými lidmi.

Takže jste pro to, aby až do doby, než bude proočkována většina populace, nošení roušek a respirátorů zůstalo?

Já jsem v tomto jednoznačně pro to, abychom naslouchali odborníkům. Je tu otázka uznávání protilátek, která se zatím vůbec nijak nepodařila vyřešit, i přesto, že my na to tlačíme už mnoho měsíců. Máme tady nějakých 56 procent naočkovaných dvěma dávkami a zároveň dalších možná až několik desítek procent lidí s protilátkami. Určitě bychom byli pro to, aby se protilátky uznávaly.

Umíte si představit, že se bude přeočkovávat stále dál a dál?

Proti chřipce, která může způsobit vážnou epidemii, se přece také očkujeme, pokud chceme, každý rok.

Ale není to přece tak, že kvůli chřipkovým epidemiím tady máme dlouhotrvající omezení a nařízení.

Protože chřipka nám nezpůsobila 30 tisíc mrtvých a uzavření ekonomiky, škol a miliardové škody.

A není už opakování toho, že Andrej Babiš má na svědomí 30 tisíc mrtvých, tak trochu pouhá fráze?

To ale nejsou čísla, to nejsou statistiky, to jsou konkrétní lidé s konkrétními osudy. Andrej Babiš by byl určitě strašně rád, kdybychom k nim přistupovali jako k nějakému imaginárnímu číslu. I jejich vlastní poradce a chvilkový ministr Prymula dnes říká, že 15 tisíc lidí zemřelo zcela zbytečně kvůli chaosu vlády. Můžeme si pod tím představit třeba celé jedno okresní město. Já pocházím ze Svitav a zhruba jedny Svitavy zemřely zbytečně! To je přece skandální, je to něco, co by žádný premiér na světě neměl ustát. My už tady máme tak pokřivené vidění, že Babiš může udělat cokoliv a stejně zůstane premiérem. I z piety k těm lidem a pozůstalým bychom si ale neměli nechat vnutit, že jde jen o číslo.

Nebylo by správnou cestou navrátit se do normálního života bez jakýchkoliv epidemických opatření? Pokud by byla epidemie pod kontrolou, což nyní je.

Stále je tu potenciál na další vlnu epidemie. A pokud bychom věděli, jaká je celková ochrana obyvatel, mohli bychom se k tomu postavit mnohem jednodušeji. Ale kvůli neuznávání protilátek nevíme, jaká je tady promořenost, a já proto vycházím z toho, že stále je zde možnost dalšího zaplnění nemocnic. A to ohrožuje nejen ty lidi, kteří budou mít covid, ale i ty, kteří budou mít jakýkoliv jiný zdravotní problém. Však už jsme odkládání důležitých operací jednou zažili. Nemůžeme si říct, že teď všichni půjdou do toho rizika. Není to jen o individuálním rozhodování, ale o ovlivňování okolí, které můžeme ohrozit. Proto se to musí řešit celospolečensky. Byť chápu, že je to dlouhé a únavné, pro někoho už je to dokonce v té rovině, že se říká, že holt prostě někdo zemře. Já mám ale k lidskému životu velkou úctu. Je nutné si uvědomit, že taková vlna úmrtí tady od druhé světové války nebyla.

Dopustili byste jako budoucí vláda znovu plošné uzavření škol?

Jsou země, které zvládly covid mnohem lépe než my a školy zavírat na tak dlouho jako my nepotřebovaly. To je pro nás inspirativní, děti nemůžeme nechat bez přístupu ke kvalitnímu vzdělání. Distanční výuka něco málo nahradí, ale určitě ne plně. Říkáme tedy jednoznačně, že školy už by nikdy neměly být zavřené. Pokud by měla být opět nějaká výrazná vlna nákazy, tak by se určitě musela řešit nějaká opatření ve školách, bez toho by to nebylo možné. Ale plošné uzavření škol už nikdy.

Homosexuální sňatky nejsou téma

Před pár dny vyvolal rozruch výrok předsedy vašich koaličních lidovců Mariana Jurečky o tom, že nepůjde do vlády, která by prosazovala stejnopohlavní manželství. Je tohle tak stěžejní téma voleb?

Je to téma, které s sebou nese emoce. Myslím, že hlavně kvůli tomu se kolem toho pozornost vznesla. Ve vší úctě k těm, kterých se to týká, a vím, že pro ně je to prioritní téma, pro zbývající část společnosti to tak velké téma rozhodně není. Tyto volby jsou o jiných tématech. O bezprecedentním zvyšování cen, zadlužování nebo o tom, jestli máme směřovat pryč z Evropské unie.

Koalice Spolu tvrdí, že stát je schopná zeštíhlit o sto miliard bez toho, aby se to dotklo občanů. Slibujete tedy, že daňová zátěž zůstane beze změny?

Za náš jednoznačně platí, že daně se zvyšovat nebudou. Lidé teď mají svých starostí, například právě kvůli zdražování, dost. Ještě jim zvyšovat daně by bylo až nemorální. Určitě je kde brát. Příjmy státu rostly, ale lidé nevidí, že by fungoval lépe a efektivněji. Naopak přišla krize a hned se ukázalo, jak je stát neschopný. Je tedy nutné zrušit celou řadu nesmyslných dotačních programů, stejně tak celou řadu nepotřebných agend a úřednických míst. Například EET se pozastavilo, ale na finanční správě přesto máme asi čtyři sta úředníků, kteří ho mají na starosti. Vážně by mě zajímalo, co tam teď dělají. A takových duší schovaných na různých ministerstvech najdeme opravdu hodně. Přitom by našli pohodlně práci v soukromém sektoru, který stále hledá 350 tisíc lidí.

Považujete za normální, aby byl takový rozdíl mezi platy ve veřejné a v privátní sféře?

Je to velmi nezdravý jev. Když se teď ministryně Schillerová a Maláčová baví o tom, jak zvyšovat platy úředníků, tak je k tomu nutné dodat, že jejich nárůst platů byl v posledních letech o deset procent vyšší než v soukromé sféře. Tedy z těch, kteří je ze svých daní živí.

V Česku potřebujeme ve srovnání s EU nejvíce ročních platů na pořízení bydlení z celé EU. Jak to chcete změnit?

Vytáhli bychom náš pozměňovací návrh, který jsme měli ke stavebnímu zákonu. Zasadili bychom se o to, že nebude nějaký jeden superúřad, ale že bude maximálně digitalizované stavební řízení. Tím by se měla zkrátit doba vyřizování na čtyři měsíce, což je oproti dnešku výrazný pokrok. Dále bychom některé pozemky státu svěřili obcím, aby na nich mohly začít stavět. To je otázka hlavně brownfieldů. Také bychom chtěli přikročit ke snížení DPH na stavbu i na rekonstrukce ze současných patnácti na deset procent. A je nutné pomoci lidem s hypotékami, protože to se ukazuje jako problém už nyní. Chtěli bychom, aby se za našetřenou částku, která je potřebná při žádosti o hypotéku, zaručil stát.

A budeme přesto podle vás směřovat k většímu podílu nájemního bydlení jako jinde na Západě?

Cílem je, aby soukromí investoři neusilovali jen o investiční byty nebo o byty určené jen pro vlastnické bydlení, ale i o nájemní byty. Ale myslím, že bychom měli podporovat všechny formy, jak vlastnické, tak družstevní, tak nájemní. To, že je u nás preferováno hlavně to vlastnické bydlení, je dáno i zdánlivě nesouvisejícím faktem, a to tím, že stále nemáme důchodovou reformu. A velká část lidí považuje investici do bydlení za své důchodové zajištění. Mají pravdu, je to tak určitě správné, ale i proto je nutné reformu nepodcenit a skutečně ji zavést. A za čtyři roky roky jsme schopni to zvládnout.

Česká republika stále nemá příliš vyřešené, jak se vyrovná s energetickou přeměnou určovanou celoevropským Green Dealem. Co v této otázce koalice Spolu prosazuje?

Zcela jednoznačně říkáme, že energetický mix musí obsahovat jádro a jsme pro to, aby bylo prosazováno jako bezemisní zdroj. Což se Andreji Babišovi vyjednat nepodařilo. Je jako chameleon, v Evropě vždy nasadí zelenou barvu a pak přijede domů, a je z něho rudý rozčilený muž, který nadává na unii. On a jeho vláda podpořili Green Deal v takové podobě, v jaké ho máme, a ukázal se jako slabý vyjednavač.

A váš názor na Green Deal?

My ho vnímáme zároveň i jako příležitost. To téma nelze zúžit jen na energetiku. Nejsme proti Green Dealu jako takovému, jsme pro to, aby se v této oblasti modernizovalo. A není to tak, že bychom se tímto tématem nezabývali. Je to ovšem obtížné nějak zkratkovitě komunikovat a na billboard si nedáte dlouhé vysvětlení, jak k tomu přistupujeme. Chceme jít rozhodně cestou decentralizovaných zdrojů energie, to znamená, že chceme soláry na střechách, stejně jako to vidíme třeba v Německu.

Soláry ale přeci nevyřeší všechno, když jsou závislé na ročním období. A co se týče jádra, dostavba nových bloků je třeba na dalších patnáct let. Problémy s dodávkami energie mohou nastat mnohem dřív a energetický koncept není vyřešený.

Tato vláda energetickou koncepci neaktualizovala. To je věc, která by se po volbách měla stát jako jedna z prvních, abychom věděli, jakou cestu se vydáváme. Nyní jsme producentem, který vyváží elektřinu, což se samozřejmě může brzy změnit. Ale zatím stále vyrábíme podstatné procento energie, kterou zde nespotřebujeme. Útlum uhelných elektráren i vzhledem k ceně emisních povolenek nastane mnohem dřív, než v termínu, který stanovila uhelná komise na rok 2038. Jejich provoz už se nevyplatí. Je jasné, že to nezvládneme jen s obnovitelnými zdroji, ale ten mix počítá třeba i s plynovými elektrárnami. Je celá řada kroků, které se ještě dají stihnou. Nestrašila bych lidi tím, že tady nebude teplo a energie.

Obavy z dalšího zdražování energií nebo z budoucích výpadků elektřiny jsou ale i podle odborníků na místě.

Už v současné době sledujeme nárůst cen energií a to je jedna z těch oblastí, kde vláda ukazuje, že není schopná řešit příčinu a až nyní se baví o následcích a přichází s dotacemi. To je jen zalátávání děr v systému. Když se ale bavíme o nárůstu cen elektřiny na burze, tak dopad na běžné spotřebitele není okamžitý, protože smlouvy jsou uzavírány na rok. Tu dobu, kterou máme, je tedy nutné využít na přípravu nástrojů, které budou fungovat. Ne, že půjdeme cestou dalšího dluhu.

Na principu dotování a přerozdělování ale stojí celý plán Evropské komise. Chudší domácnosti se budou podporovat, aby na ně zdražování tolik nedopadlo. Prosazujete pravicovou politiku, přijde vám to tedy správné?

Máme vždy blíž k tomu, aby se oblast neřešila dotacemi, ale aby se řešila třeba spíše výše DPH. Ale ta implementace jednotlivých oblastí zelené dohody je ještě několik let před námi. Vzhledem k tomu, že budeme předsednickou zemí EU, máme šanci toto téma určit jako jedno ze stěžejních a o podobách naplnění dohody dál jednat. Například návrh na ukončení výroby spalovacích motorů ještě neschválil Evropský parlament a je ještě čas na diskusi.

Takže návrh na ukončení prodeje nových aut s klasickými motory po roce 2035 vám přijde nereálný?

Trh jde tímhle směrem dokonce ještě rychleji. Když se bavíte s představiteli automobilek, tak se dozvíte, že nastupující elektromobilitu dávno vzali za fakt. Pro ně není otázka, zda elektroomobilita ano nebo ne, ale jak rychle vyvíjet baterie, jak sem dostat gigafactory. Já bych tedy vůbec nepodceňovala trh, který je v této věci velmi rozvinutý. Teď je důležité, aby se elektroauta stala mnohem dostupnějšími, a abychom je nenapájeli elektřinou, která vzniká spalováním uhlí. Představou pro mě je, že svůj elektromobil nabijete vlastním zdrojem elektřiny ze solární na střeše. I bateriové systémy na uložení energie se vyvíjejí docela rychlým tempem. Navíc se celá debata často dostává do roviny, že se jedná o úplný zákaz spalovacích motorů, a nikoliv, že se jedná o zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články