Díky vojenské pomoci Ukrajině jsme v plusu, prohlásila Černochová
ZBRANĚ PRO UKRAJINU
Bilance české vojenské pomoci Ukrajině a kompenzací od spojenců pro armádu vyznívá pro Česko kladně. Uvedla to ministryně obrany Jana Černochová (ODS) po setkání s premiérem Petrem Fialou (ODS). Ministryně trvá na tom, že dodávky vojenského materiálu Ukrajině neohrožují obranyschopnost a bezpečnost země.
Česko získá jako kompenzaci za dodávky zbraní Ukrajině 14 německých tanků Leopard. Od Američanů nakupuje armáda 12 vrtulníků Viper a Venom, ale k nim zdarma dostane osm dalších. „Možná to, co řeknu teď je neetické, ale jsme už v tuto chvíli v plusu z toho, co už jsme na Ukrajinu poslali a co jsme od našich spojenců dostali. Nebyl to žádný náš záměr, tak to prostě je,“ řekla ministryně.
Ministryně Černochová apelovala na politiky a novináře, aby nešířili informace o tom, že Česko je oslabené kvůli pomoci Ukrajině. „Děláme pravý opak toho, co kritici nazývají ohrožením obranyschopnosti. Kdybychom zbraně na Ukrajinu neposílali, kde je jistota, že se Putin a jeho vojáci neposunou dál,“ ptala se Černochová s tím, že od Ukrajiny dělí Česko jen pár hodin cesty.
Ministryně Černochová také uvedla, že vláda má v plánu jednat s americkou vládou o nákupu nadzvukových letounů F-35. Český vyjednávací tým by mohl jet do Spojených států k rozhovorům o nákupu letounů v říjnu. Za civilní část ministerstva obrany v něm budou ekonomická náměstkyně Blanka Cupáková a náměstek Jan Jireš.
Ruská agrese na Ukrajině jen potvrdila, že je naprosto správné, že do armády investujeme.
— Petr Fiala (@P_Fiala) September 15, 2022
Díky darům našich spojenců a díky spolupráci @ObranaTweetuje a českého obranného průmyslu se nám daří modernizovat armádu a zároveň poskytovat dodávky vojenského materiálu Ukrajině. (2/3)
Podle Černochové má tým jednající o stíhacích letounech již dohodnuty termíny postupů a schůzek. Během října by mohl vyjet do Spojených států na první kolo jednání. Černochová poznamenala, že polský ministr obrany Mariusz Blaszczak nabídl know-how z polského vyjednávání se Spojenými státy o nákupu F-35.
Vláda v létě rozhodla, že začne jednat s americkou vládou o nákupu 24 moderních stíhacích letounů F-35. Stalo se tak na základě vojenského doporučení armády. Ministryně má pověření jednat s americkou vládou do října 2023. Pokud by se nepodařilo dosáhnout dohody, mohou přijít na řadu další způsoby řešení. Americké letouny v armádě nahradí švédské gripeny. Na jejich pronájem má Česká republika smlouvu do roku 2027, využít poté může dvouletou opci.
Hodnota zakázky bude v řádu vyšších desítek miliard korun, stejně jako pořízení pásových bojových vozidel pěchoty CV-90 ze Švédska. Podle předchozího tendru, který byl v létě zrušen, byla předpokládaná cena přes 50 miliard korun. O tomto nákupu už ministerstvo začalo se Švédskem vyjednávat. Na začátku září jeho zástupcům předalo technické požadavky na vozidla.
Premiér Petr Fiala se po setkání s ministryni Černochovou vyjádřil k deficitu státního rozpočtu. Uvedl, že schodek ve výši 270 miliard korun není něčím, z čeho by měla vláda radost, je to ale realita. „Neplánujeme, že bychom deficit nějakým způsobem zvyšovali, 270 miliard je něco, co opravdu chceme dodržet,“ řekl. Jednání o rozpočtu na příští rok zahájil kabinet ve středu. Podle stávajícího návrhu by stát mohl příští rok hospodařit s příjmy 1,749 bilionu korun a výdaji 2,019 bilionu. Ministři však chtějí do příštího týdne návrh upravovat, počítají se změnami na straně příjmů i výdajů.
Sněmovna aktuálně projednává novelu letošního rozpočtu, podle které by se měl letošní deficit zvýšit na 330 miliard korun. Kabinet tím reaguje na situaci vyplývající z ruské agrese vůči Ukrajině i vysoký růst cen energií.