Tři týdny a nic. Série nedodržených slibů pokračuje, rozvolňování se nechystá
VLÁDNÍ RESTRIKCE
I když vláda Andreje Babiše slibovala zavedení tvrdých restrikcí pouze na tři týdny, tak se počítá s jejich dalším prodlužováním. Přiznávají to členové vládního kabinetu, podle kterých sice k poklesu nakažených koronavirem dochází, přesto ne dost rychle. Podle opozice nebyl tento krok žádným překvapením, protože vláda už v minulosti několikrát falešně prohlašovala, za jakých podmínek se budou rozvolňovat tvrdé restrikce. Ve čtvrtek navíc bude projednávat další možné zpřísnění současných zákazů.
Nynější protiepidemická opatření jsou v platnosti od 1. března, kdy došlo k zákazu cestování mezi okresy, katastry měst a obcí a povinností je mít zakrytá ústa a nos chirurgickou rouškou či respirátorem i venku. Vládní politici slibovali, že opatření jsou zavedena na tři týdny a po případném poklesu nakažených koronavirem by se mohlo rozvolňovat.
Současná čísla zaznamenávají mírný pokles, přesto ministři vlády Andreje Babiše přiznávají, že rozvolňovat se jen tak nechystají. I když to ministr zdravotnictví Jan Blatný znovu sliboval 5. března. „Pokud se bude situace lepšit, po této době mohou být pravděpodobně uvolněna ta nejstriktnější opatření, například omezení pohybu v katastru obce a podobně,“ řekl Blatný k lockdownu.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale v tomto týdnu uvedl, že některé restrikce by měly platit i přes Velikonoce. „Ministerstvo zdravotnictví jako garanční ministerstvo musí přijít s návrhem nějakého postupu. Už teď je jasné, že po konci toho třítýdenního období bude třeba v těch opatřeních nějakým způsobem pokračovat,“ řekl Hamáček. Přitom velikonoční neděle připadá letos na 4. dubna.
Hamáček také připustil, že se připraví nově navržený protiepidemický systém, podle kterého by se mohlo rozvolňovat.
Ministři se také obávají, že lidé na svátky vyrazí k rodinám a mohlo by tak dojít k dalším přenosům nákazy. Docílit toho chtěla vláda také tím, že zakázala prodej tradičních pomlázek a velikonočních dekorací. Havlíček ale po tlaku veřejnosti nakonec na vládě navrhne výjimku k prodeji tohoto zboží.
Opoziční strany postup vlády kritizují, protože i jim vláda slibovala ukončení restrikcí do tří týdnů. „Porušení dalšího slibu v řadě asi nepřekvapí už nikoho, sociální demokraté by asi měli ke kampani přidat pokračování s heslem „obětujme duben“. Koalice Spolu představila model, jak by měla vláda komunikovat, tedy ukázat jasný plán návratu do normálu. Dost bylo planých slibů a zklamaných nadějí. Lidé by měli vědět, jaký je vlastně cíl k němuž směřujeme, co se musí stát, aby se třeba děti znovu vrátily do škol nebo se otevřely aspoň částečně a za přísných pravidel obchody,“ řekla pro Echo24 šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Vláda také bude chtít znovu po Poslanecké sněmovně, aby prodloužila nouzový stav. Ten je nyní vyhlášen do 28. března a na něj jsou navázány některé restrikce. Proti nouzovému stavu se zatím jednoznačně proti staví hnutí SPD Tomia Okamury. Piráti spolu se STAN chtějí počkat na to, až ministr zdravotnictví Jan Blatný vysvětlí důvody prodloužení stavu nouze. „Po vládě už delší dobu požadujeme, aby představila plán, jak hodlá v následujících týdnech postupovat, vyhodnotila dopad současných opatření, podložila jejich efekt skutečnými daty a případně zdůvodnila potřebu jejich prodloužení,“ řekl šéf STAN Vít Rakušan.
Vláda nicméně podklady a data nechce opozičním stranám vydávat již delší dobu. Podobně jsou na tom i několikrát slibované analýzy, podle kterých se má řídit v budoucnu. I na plán do budoucna chce počkat i předseda ODS Petr Fiala. „Klíčové je, zda má vláda nějaký plán, co bude dál,“ řekl Fiala.