Bouřlivá debata ve Sněmovně, poslanci neschválili Okamurovo usnesení o imigrantech

marrákešská deklarace

Bouřlivá debata ve Sněmovně, poslanci neschválili Okamurovo usnesení o imigrantechNOVÉ
Tomio Okamura Foto:

Foto: Jan Zatorský

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Poslanci bouřlivě jednali na popud předsedy SPD Tomia Okamury o důsledcích podepsání marrákešské deklarace. Podle Okamury dokument legalizuje migraci z afrických zemí. Místopředseda Sněmovny proto navrhl usnesení, že migrační a azylová politika musí zůstat v kompetencích ČR. Ministr vnitra Lubomír Metnar zdůraznil, že marrákešská deklarace je právně nezávazná. Okamurovo usnesení nakonec přijato nebylo.

Poslanci SPD tvrdili, že deklarace je proimigrační, že jde o faktickou legalizaci migrace z afrických zemí a o rezignaci na návratovou politiku. „Je nepřijatelné, abychom salámovou metodou ukrajovali ze svrchovanosti České republiky,“ prohlásil předseda hnutí Tomio Okamura. Česká vláda podle něho ve skutečnosti proimigrační, ač vystupuje opačně. Uvedl také, že Maďarsko se vymezilo proti deklaraci.

„Migrační a azylová politika České republiky musí zůstat v kompetenci České republiky, Česko má zaujmout k „Marrakéši“ nesouhlasné stanovisko tak, jak to udělalo Madarsko,“ řekl před poslanci k deklaraci Tomio Okamura.

Metnar hned na úvod zdůraznil, že odmítá povinné kvóty na přerozdělování migrantů a ilegální imigraci, problém se má podle něho řešit ve zdrojových zemích. Zopakoval, že deklarace je právně nezávazná a pro Česko z ní neplynou žádné nové povinnosti ani závazky. Závěry neřešily legalizaci nelegální migrace ani podporu masové migrace, prohlásil ministr.

„Odmítám povinné kvóty a nelegální migraci, stejně jako zastrašování občanů České republiky. Přijímání migrantů nadále podléhá do pravomocí České republiky. Pouze na Česku záleží, kdy a koho příjmeme. Tento princip chci navíc podpořit novou legislativou,“ reagoval na slova Okamury ministr Metnar.

Ostře se vůči Okamurovi ohradila například Helena Lagšádlová (TOP 09): „Nevím, jestli jste tak velký demagog, nebo máte takové neznalosti. Mnoho věcí okolo migrace musíme řešit společně. Vy si opravdu myslíte, že tyto věci mohou řešit jednotlivé státy samostatně?“ Podle poslance KDU-ČSL Ondřeje Benešíka se Okamura snaží vypadat, že bojuje za Čechy.

„Migrace vždy byla a vždy bude,“ poznamenal Karel Schwarzenberg (TOP 09), podle kterého ale nesmí být živelná. Označil za iluzi, že by kolem Česka mohla vzniknout zeď. Naopak Jan Skopeček (ODS) uvedl, že by se chtěl stěhování národů vyhnout. Skutečnost, že Německo se pro imigranty otevřelo, označil za sebevraždu Evropy. Skopečkovi se nelíbí ani deklarace, mimo jiné kvůli tomu, že její obecné formulace nabízejí různou interpretaci.

Diskusi o důsledcích marrákešské deklarace prosadilo hnutí SPD Tomia Okamury. Dokument podle něho směřuje k přiznání práva migrace jako součásti lidských práv. S takovou interpretací vládní činitelé nesouhlasí.

Okamura navrhoval, aby se Sněmovna usnesla na tom, že migrační a azylová politika Česka musí zůstat v jeho plné rozhodovací pravomoci. Ta však nakonec místo toho přijala usnesení, které vzešlo z výboru pro evropské záležitosti. Přijeté usnesení žádalo, aby Česko podmínilo rozvojovou pomoc zdrojovým státům jejich spoluprací v návratové politice. Na návrh evropského výboru se na tom usnesla zhruba po 2,5hodinové debatě

Čtěte také: Lidovci posílají do senátních voleb v Praze Hayata Okamuru

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články