Babišova vláda, pokus druhý. ANO neuspělo u ODS ani lidovců
VYJEDNÁVÁNÍ O VLÁDĚ
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš včera odstartoval druhé kolo vyjednávání o vládě. Před polednem od něj převzal prezident Miloš Zeman demisi a okamžitě ho pověřil vyjednáváním o sestavení vlády. Už ve dvě se Babiš sešel s ODS, a ve tři poté se zástupci lidovců. Obě strany mu ale „daly košem“ a říkají, že zůstanou v opozici.
„Přijali jsme pozvání, které přišlo od ANO. Konstatovali jsme, že trvají důvody, proč ODS nevstoupí do jednání o vládě hnutí ANO,“ uvedl po jednání předseda ODS Petr Fiala. Babiš několikrát zopakoval, že ze všech sněmovních stran, by vládu nejraději sestavoval právě s občanskými demokraty. Jenže se tak podle ODS nechová.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
„Babiš sice tvrdí, že s námi chce mluvit o vládě, ale jeho jednání podle toho nevypadá. Vždyť si jen vezměte, jak hlasovali o našich návrzích ve sněmovně. Nezvedli ruku ani pro jeden. Nemůžete tvrdit, že s někým máte programový průnik, a pak hlasovat proti,“ zní z řad občanských demokratů při otázce, zda existuje šance, že by ODS přeci jen Babišovu vládu podpořila. Hnutí ANO totiž ve sněmovně nepodpořilo návrhy ODS například na zvyšování obranných výdajů či zrušení zákazu prodeje o svátcích.
Jenže Babiš podle nich bere vyjednávání jako byznys a licituje podporu pro vládu se všemi stranami. „My nebudeme součástí nějaké dražby o to, kdo za výhodnějších podmínek půjde s hnutím ANO. To po nás nikdo nemůže chtít. Nedostaneme se do té situace, že tady bude ODS a v druhých dveřích SPD či komunisti, a pan Babiš si bude vybírat, co se mu zrovna hodí,“ řekl Fiala. Podle něj tak ODS nejen že nechce aktivně vstoupit do Babišovy vlády, ale ani ji nehodlá žádným způsobem podpořit.
Jak ovlivní jednání prezidentské volby
Babiš si na jednání s druhou stranou na pásce vyhradil jen hodinu času, už na 15 hodin měl domluvené setkání se zástupci KDU-ČSL. A ačkoliv lidovci jsou od počátku podpoře vlády více nakloněni než například právě ODS, schůzka skončila rychle. A jejich předseda Pavel Bělobrádek po ní oznámil, že KDU-ČSL zůstane v opozici.
„Zopakoval jsem svoji nabídku, že jsem ochotný jednat, v případě, že přistoupí na naši nabídku, že by ani další strany neměly předsedu ve vládě. Ale hnutí ANO řeklo, že i po jejich pondělním jednání trvají na tom, aby byl předseda ANO předsedou vlády,“ uvedl po jednání Bělobrádek. Lidovci už před volbami oznámili, že se nebudou podílet na vládě, ve které by byla trestně stíhaná osoba. Na dnešním jednání potvrdili zástupcům ANO, že tato podmínka trvá.
Vývoj kolem sestavování vlády bude podle lidovců záležet i na výsledku prezidentských voleb. Zeman totiž při Babišově prvním pokusu o získání důvěry pro menšinovou vládu ve sněmovně řekl, že mu druhý pokus dá pouze za předpokladu, že mu předloží 101 podpisů. Jenže ve středu Zeman řekl, že bude na podpisech trvat jen v případě, že volby vyhraje. „Nemůžu vyloučit své nezvolení a v takovém případě jmenuji (Babiše – pozn. red) v průběhu února,“ řekl Zeman.
Za to ho kritizoval místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka „Je evidentní, že pan prezident Zeman rezignoval na to, aby v České republice vznikla standardní většinová vláda. Myslím si, že to je velice důležitý vzkaz pro voliče před druhým kolem,“ řekl Jurečka.
Babiš už se setkal se zástupci hnutí SPD, komunisty a sociálními demokraty.