1 Německá efektivnost v realitě

Beton na německých dálnicích ve vedru „vybuchuje“. Problémy jsou i v Česku

, NOVÉ

Témata: , , ,

V posledních dnech se pod náporem horkého počasí rozpadají části německých betonových dálnic. Kvůli vlně veder betonové bloky nemají prostor k rozpínání a praskají. Silničáři mluví o „výbuších“. S následky extrémního počasí se potýkají i dálnice v tuzemsku. Ředitelství silnic a dálnic v sobotu začalo několikadenní opravu vzedmuté dálnice D5, kterou ale s největší pravděpodobností poškodily přívalové deště.

Konkrétně vedra v Německu postihla dálnici A1, kde musely být na úseku mezi Bad Oldesloe a Bargteheide uzavřeny tři pruhy. Běžně tudy přitom projede okolo 70 tisíc motoristů. K několika nuceným uzavírkám došlo už dříve v týdnu také na dálnici A10. Policie společně s týmem údržby dohlíží i na A9 ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko. Horké počasí poškodilo povrch i tam, píše server Deutsche Welle.

K popraskáním, označovaným jako „výbuchy“, dochází tehdy, když betonové bloky nemají v horku dostatek prostoru k rozpínání. Vzájemně na sebe vyvíjí tlak, což vede k následnému praskání. Nejvíce náchylné k popraskání jsou v takovém případě dálnice, které už jsou jiným způsobem poškozené.

Německý automotoklub (ADAC) už nějaký čas naléhá na vládu, aby vytvořila dlouhodobý plán ke zvýšení investic proudících do údržby dálničních tahů. „Nějaká krátkodobá opatření už probíhají na obzvláště ohrožených místech,“ uvedl mluvčí klubu. „Ale ta by neměla zastínit důkladné generální opravy, které většina dálnic potřebuje.“

Rozmary počasí nemusí řešit pouze Německo. Na 98. až 99. kilometru tuzemské dálnice D5 se ve čtvrtek vzdula a popraskala vozovka, patrně po přívalových deštích. Ředitelství silnic a dálnic začalo na nápravě pracovat v sobotu ráno. „Začali jsme ráno okolo 7:00. Bude třeba rozebrat něco mezi šesti až 30 deskami dálnice. Rozsah prací zjistíme až po rozebrání,“ řekl k tomu mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Opravy podle něj potrvají několik dní, skončit by mohly ve středu.

Čtěte také: Bezzubá byrokracie. Bilboardy kolem dálnic zůstávají, zmizela jich jen třetina

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.