„Pryč z burzy. Musíme mít českou elektřinu za české ceny.“ Jak zkrotit drahé energie
SALON O CENÁCH ELEKTŘINY
V pátek 9. září zasedají evropští ministři hospodářství, aby společně hledali evropské východisko z drahých cen elektřiny. Schůzku svolal český ministr hospodářství a průmyslu Jozef Síkela. Není úplně jasné, proč by hledání evropské cesty mělo mít přednost před hledáním cesty národní, když některé vlády EU už nějaká svá východiska našly samy, popřípadě je právě nacházejí.
V Salonu Echa hledáme východiska s poradcem premiéra Jakubem Kajzlerem, známým advokátem Radkem Pokorným a konečně s Ivanem Noveským. Bývalý první místopředseda Energetického regulačního úřadu patřil k řečníkům sobotní demonstrace na Václavském náměstí, s několika kolegy energetiky už od loňska bombarduje česká vládní místa návrhy k řešení energetické krize.
Proč před těmi dvěma týdny u nás dostalo přednost takzvané evropské řešení cen elektřiny před národním? Jaké to má reálné opodstatnění?
Kajzler: To není buď, anebo. Pracujeme dvěma směry. Celoevropský směr, který musíme hledat jako stát předsedající Evropské radě. Tady cítíme potřebu dojít k evropskému konsenzu, který nemusí ve všem odpovídat představám České republiky. Řekněme, že v České republice si zastropujeme ceny elektřiny pro koncové spotřebitele třeba na 200 eurech za megawatthodinu. Může se stát, že evropský strop by byl výš, že přijatá opatření – oddělení cen elektřiny vyráběné z plynu od ostatních zdrojů, zastropování cen plynu, který se spaluje v elektrárnách – mohou snížit cenu, ale z pohledu našeho průmyslu a našich domácností nedostatečně. Proto se hledá ještě kompatibilní národní řešení, které by buď doplnilo to evropské, nebo ho zastoupilo, pokud se žádné evropské řešení nenajde.
Jaké se rýsuje české řešení cen elektřiny?
Jak vypadá tzv. Blažkův návrh a jaká jsou podle pracovní skupiny úřadu vlády jeho slabá místa?
Může Česká republika vystoupit ze systému emisních povolenek?
Vydá se Česká republika s cenami elektřiny tzv. slovenskou cestou?
Noveský: Naše skupina Energie není luxusní zboží od začátku roku, od chvíle, co je u moci Fialova vláda, prosazuje řešení, kterého se nakonec ujali Slováci a které se jim velmi osvědčilo: vláda Slovenské republiky na jaře schválila návrh zákona, jímž by každý měsíc zdanila 50 procenty elektřinu z jaderných elektráren. Na to konto Slovenské elektrárny, obdoba ČEZu, v nichž má ovšem slovenská vláda pouhých 30 procent, se během pouhých tří týdnů dohodly na zastropování cen. Zastropovaly cenu pro domácnosti na 62 eurech za megawatthodinu. Je to řešení na principu dobrovolnosti, každý z účastníků si totiž spočítá, že se mu vyplatí zastropovat elektřinu na určité hodnotě a nemít každý měsíc v zádech finanční úřad, který by je jinak mohl doslova vykostit.
Pokorný: Na Slovensku to dobrovolné určitě nebylo. Bylo to pod tlakem. A, Ivane, věř mi, že až posléze přijdou mezinárodní arbitráže, tak u nich se tyto otázky řeší velmi detailně. Jestli Slovenské elektrárny mají tři minoritní akcionáře a ti rukoudáním slíbili, že strop na elektřinu nebudou zpochybňovat, o. k. I to se může změnit. Když na tebe namířím pistoli a řeknu, ať mi něco podepíšeš, je to pod nátlakem a pak podpis nemusí platit.
Noveský: Ptal jste se na přiměřený zisk. Ta slovenská cesta aplikovaná u nás by pro ČEZ znamenala, že i po zdanění mu zůstane 100, možná až 300 procent zisku. Podle mého přiměřený zisk. Chápu, že oni musejí investovat, ale 6000 procent zisku z jaderné elektřiny neobhájíte.
Nedalo by se ČEZu ulevit tak, že by odpískal investice do obnovitelných zdrojů a soustředil se na údržbu těch tradičních?
Pokorný: Jsem advokát a o tom, co by měl dělat ČEZ, diskutovat nemůžu, protože je to klient. Ale jakých 6000 procent zisku? Pokud má ČEZ prodanou většinu proudu na příští rok, tak průměrná cena těchto dlouhodobých kontraktů bude odhadem 110, 120 eur. To jsou blbosti, ta čísla, co tu létají vzduchem. Extrém z posledních týdnů byl daný těmi vysokými zálohami, kvůli kterým na burzu šlo málo prodejců.
Noveský: No a to je přesně ten důvod, proč naše skupina tvrdí, že tady musíme mít českou elektřinu za české ceny. Dva roky upozorňujeme, že jak se omezují zdroje energie, přestává burza fungovat. Němci v rámci své Energiewende omezili zdroje, což je i začátek našich dnešních potíží. Francouzi teď měli odstavené jaderné reaktory, narychlo je zprovozňují, kdovíjak jim to všechno dopadne. Ale bez nabídky burza ztrácí smysl, respektive ceny na ní začnou nepřijatelně lítat. Proto my říkáme, ať ČEZ na burze prodává, ale jen co se nespotřebuje v České republice.
Celý Salon si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.