Ne kulturní revoluci a novému člověku. Deklarace evropských stran žádá zásadní reformu EU
EVROPSKÉ HODNOTY
„Evropa se stává zdrojem problémů, úzkosti a nejistoty.“ V době napjaté atmosféry mezi představiteli Evropské unie a Maďarskem kvůli jeho novému zákonu zakazujícímu šířit mezi dětmi materiály propagující homosexualitu a změnu pohlaví se představitelé šestnácti pravicových stran spojili a podepsali deklaraci požadující hlubokou reformu EU. V dokumentu, pod kterým jsou kromě maďarského premiéra Viktora Orbána podepsáni mimo jiné i šéf polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, vůdkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová nebo lídr italského hnutí Liga Matteo Salvini, požadují návrat k úctě k historii národních států a jejich původním tradičním hodnotám. Obávají se vzniku evropského superstátu a prosazování ideologického monopolu. Deklaraci nepodepsala žádná strana z Česka, Slovenska nebo Německa.
Deklaraci, která se chystala několik měsíců, podepsali lídři jednotlivých stran a uskupení v pátek. Informovaly o ní jen některé agentury a kromě Polska a Maďarska událost neměla větší publicitu v evropských médiích. Celý text Deklarace o budoucnosti Evropy přinášíme zde. Jedná se ale teprve o začátek celé debaty o budoucnosti Evropy, zdůrazňují signatáři. V září se má ve Varšavě z podnětu signatářů uskutečnit širší konference o reformě unie, informuje například server Euractiv.
Deklaraci údajně vypracoval Jaroslaw Kaczyński, nicméně je za ní vidět myšlenkový a politický vliv premiéra Viktora Orbána, který nedávno formuloval své představy o zachování Evropy. O jeho názorech na Evropu a postavení středoevropských zemí jsme psali zde a také zde. Před podepsáním deklarace maďarská vláda inzerovala zásadní body požadované reformy unie v médiích několika evropských zemí, některá média ale odmítla inzerát publikovat.
„Spolupráce evropských národů by měla být založena na tradici, úctě ke kultuře a historii evropských států, úctě k evropskému židovsko-křesťanskému dědictví a společným hodnotám, které spojují naše národy, a nikoli na jejich zničení,“ zdůrazňují nyní signatáři a varují před „nebezpečným invazivním sociálním inženýrstvím“ nových struktur.
„Moralistická nadměrná aktivita, kterou jsme v posledních letech sledovali v institucích EU, vyústila v nebezpečnou tendenci prosadit ideologický monopol,“ uvádí se dále v prohlášení. Kritika je směřována především na orgány jako je Evropská komise nebo Evropský soudní dvůr.
Signatáři pak požadují za nutné vytvořit soubor nedotknutelných kompetencí jednotlivých členských států a zavést vhodný mechanismus jejich ochrany. Na tom by se měly podílet ústavní soudy jednotlivých zemí nebo obdobné orgány. „Spory o kompetence jsou ve skutečnosti urovnávány brutálním vnucením vůle politicky silnějších subjektů těm slabším,“ domnívají se.
To vše podle deklarace ničí základ fungování evropského společenství jako společenství svobodných národů. Signatáři také silně zdůrazňují nutný ohled na „rodinné hodnoty“.
EU se „připravuje na uskutečnění kulturní revoluce, která zničí sociální struktury, počínaje rodinou a tradicemi, a vytvoří nového člověka,“ uvedl Kaczynski v televizním projevu k podpisu deklarace. „Nechceme tuto revoluci, která, jak věříme, přinese neštěstí a drastický pokles svobod jednotlivců a zemí,“ řekl ve svém projevu Kaczyński. Podle něj se jedná se o iniciativu, která je silnou podporou pro všechny, kteří by chtěli zachovat evropskou tradici, evropské národy a jejich rozmanitost a zároveň si chtějí zachovat svobodu jednotlivce a udržovat stálou spolupráci mezi národy.
Předseda PiS zdůraznil, že evropské strany, které podepsaly deklaraci, se liší. „Ne vždy se na všem shodneme, ale v této věci jsme jednomyslní nebo téměř jednomyslní,“ řekl. „Jsme přesvědčeni, že jsme udělali něco dobrého pro budoucnost Evropanů, všech národů a pro budoucnost Evropy,“ dodal Kaczyński.
Signatáři deklarace:
Jaroslaw Kaczyński (PiS, Polsko), Giorgia Meloniová (Bratři Itálie), Santiago Abascal (VOX, Španělsko), Viktor Orbán (Fidesz, Maďarsko), Matteo Salvini (Liga, Itálie), Marine le Penová (Národní sdružení, Francie), Herbert Kickl (FPÖ, Rakousko), Tom Van Grieken (Vlaams Belang, Belgie), Kristian Thulesen Dahl (Dánská lidová strana), Krasimir Karakachanov (Bulharské národní hnutí), Mart Helme (Estonská konzervativní lidová strana), Jussi Halla-aho (Praví Finové), Kyriakos Velopoulos (Řecké řešení), Joost Eerdmans (JA21, Nizozemsko), Aurelian Pavelescu (Křesťansko-demokratická národní rolnická strana, Rumunsko), Valdemar Tomaševski (Aliance křesťanských rodin, Litva)
Deklarace vzniká mimo jiné jako reakce na Konferenci o budoucnosti Evropy, která byla zahájena loni v květnu, a která se snaží předefinovat cíle a strukturu evropského projektu v určitém smyslu jako federální organizaci. Na horizontu si hlavní politici unie představují novou smlouvu, která rozšíří pravomoci orgánů Společenství a jejich schopnost kontrolovat svrchovanost členských států. To je podle signatářů deklarace nepřijatelné. Podle slov předsedy španělské pravicové strany VOX Santiaga Abascala je tato konference dalším projevem rozporu mezi evropskými institucemi a občany. „Konference již měla písemné závěry. Usiluje o vynucenou federalizaci unie proti skutečné vůli evropských národů i mimo národní parlamenty,“ řekl při podpisu Abascal s tím, že tato iniciativa „přímo ohrožuje původní evropský projekt“ a snaží se prosadit „model společnosti stále více vzdálený principům a hodnotám, které tvoří křesťanské kořeny a historii Evropy“.
V posledních dnech vzbudil rozruch útok ze strany některých představitelů EU vůči Maďarsku kvůli jeho novému zákonu, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let jakékoliv materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové je maďarský zákon „ostuda“.
Nejdále v kritice zatím zašel nizozemský předseda vlády Mark Rutte, který má za to, že Budapešť už v Evropské unii nemá místo. „Dlouhodobým cílem je dostat Maďarsko na kolena,“ prohlásil Rutte. Podle něj není možné Maďarsko ze sedmadvacítky vytlačit okamžitě a nezvládne to sám, tudíž je potřeba udělat to „krok po kroku“. Psali jsme o tom zde.
Orbán se proti unijním vůdcům ostře vymezil. „Nedávno přijatý maďarský zákon chrání zájmy dětí, zaručuje práva rodičům a netýká se práv na sexuální orientaci u lidí starších 18 let, takže žádné diskriminační prvky neobsahuje,“ uvedl v prohlášení maďarský premiér. Zároveň Leyenovou obvinil z vydávání předpojatého politického názoru.