Komise má mít výsledky auditu k dotacím pro Agrofert. Piráti volají po zveřejnění

Střet zájmů

Komise má mít výsledky auditu k dotacím pro Agrofert. Piráti volají po zveřejněníNové
Ivan Bartoš Foto:

Foto: Jan Zatorsky

3
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Do 15. května měla Evropská komise připravit závěrečné zprávy z  rozsáhlého auditu, který v minulých měsících uskutečnila v Česku kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Hotové ale prý nejsou a k termínu se Komise nezavázala. Do České republiky, respektive na ministerstvo financí a do platební agentury SZIF, se zatím ani nedostaly, deníku Echo24 to řekli zástupci obou institucí během středečního odpoledne. Opoziční Piráti vyzvali vládu, aby neprodleně zveřejnění výsledků zajistila. Česko bude mít po doručení výsledků dva měsíce na reakci, zveřejnit je nehodlá.

„Vzhledem k tomu, že by české úřady měly mít výsledky auditu od 15. května k dispozici, vyzýváme tímto vládu ČR, aby dotčené úřady spadající pod její působnost výsledky neprodleně zveřejnily a daly možnost občanům do nich nahlédnout,” uvedl ve středu předseda Pirátů Ivan Bartoš.    

Piráti zároveň stále čekají na odpověď od Evropské komise na jejich výzvy z důvodu její nečinnosti v Babišově kauze střetu zájmů. O výzvě jsme psali zde. „Bohužel na odpověď stále čekáme, ačkoli termín šedesáti dnů na odpověď již před několika dny uběhl. Nerad bych obviňoval Evropskou komisi z její neprofesionality, ale nemůžu se zbavit pocitu, že komise hraje zbytečnou zdržovací taktiku z důvodu blížících se voleb do Evropského parlamentu,” dodal Bartoš. 

Piráti dlouhodobě upozorňují, že výsledky šetření, zda český premiér je, či není ve střetu zájmů, by měly být zveřejněny co nejdříve.

‚Nevíme, kdy výsledky dorazí‘

Deník Echo24 se v průběhu středečního odpoledne ptal platební agentury SZIF, přes níž unijní dotace pro zemědělce tečou, a ministerstva financí, zda už výsledky auditu mají. Shodně reagovaly, že nemají. Vladimíra Nováková ze SZIF také na dotaz Echo24, kdy výsledky očekávají, odpověděla, že neví.

Podezření, že Babiš porušuje unijní nařízení o střetu zájmů platné od loňského srpna, vznesla nevládní organizace Transparency International ČR. Babiš podle jejího právního názoru může i po vložení Agrofertu do svěřenských fondů holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku. Sám premiér Babiš dlouhodobě odmítá, že by byl ve střetu zájmů. Ten prý vyřešil tím, že majetek převedl do svěřenských fondů. Ty dnes ovládá jeho manželka a právníci.

Evropská komise, jejíž právní služba došla k závěru, že Babiš ve střetu zájmů je, požádala premiéra o informace, jaké kroky učiní, aby se konfliktu zájmů vyhnul, a zda je také skutečně udělal. Už v březnu komisař uvedl, že výsledky auditu i dopisy z české vlády komise analyzuje.

Evropský parlament loni v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Psali jsme o tom zde. Poslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Unijní komisař pro rozpočet G Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Český Státní zemědělský intervenční fond od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert ani jinému žadateli žádný nový projekt. Zatím se totiž ani neschvalovaly.

Dále čtěte: Opatřením Evropské komise nepřišel Agrofert ani o korunu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články