Konec amerického impéria? Co odhalil chaotický úprk z Kábulu
ECHOPRIME
Spojené státy mají v Afghánistánu nového spojence. Je jím Tálibán. Jde jen o mírnou nadsázku. Evakuaci USA a spojenců z NATO z Kábulu nejde označit za žádný velký úspěch. Celou operaci doprovázel chaos, mlžení ze strany Bidenovy administrativy a zjevná nekompetence. Jenže pokud by Američané nespolupracovali přímo s Tálibánem, mohlo to celé být ještě horší.
Naznačil to teroristický útok před kábulským letištěm minulý čtvrtek, při kterém zahynulo přes 180 Afghánců a 13 amerických vojáků. Pokud by se Tálibán nerozhodl, že v podstatě nechá zápaďáky odejít, a stažení by muselo probíhat uprostřed bitvy, počet obětí by byl mnohonásobný. Nebo pokud by se Tálibán rozhodl překazit evakuaci úplně, stačilo by pár minometných zásahů letecké dráhy a ta by se stala nepoužitelnou.
Útok však vyvolal mnohé další otázky. V první řadě tu, nakolik má Tálibán situaci v zemi opravdu pod kontrolou. K atentátu se přihlásila organizace vystupující pod názvem Islámský stát – provincie Chorásán. Čili afghánská odnož IS. Ta kritizuje Tálibán, že je příliš umírněný, a tvrdí, že vládu nad Afghánistánem nevybojoval, ale v podstatě dostal darem od Američanů. Je tedy teoreticky společným nepřítelem USA i Tálibánu.
Po útoku se šířily spekulace, zda Tálibán nenechal Islámský stát projít. O útoku se vědělo předem, Američané rozesílali varování o bezprostřední hrozbě a přístup ke kábulskému letišti kontroluje Tálibán. Ale zdá se, že Tálibán, aspoň jeho nejvyšší vedení, útok opravdu neschválil, i když nejde vyloučit, že IS infiltroval hnutí na nižších úrovních. Spíš se ukazuje, že Tálibánu v zemi roste vlastní islamistické povstání, což nevěští nic dobrého.
Spolupráce USA s Tálibánem jde však mnohem dál. Server Politico například tvrdí, že Američané poskytli Tálibánu seznam amerických občanů, držitelů zelených karet a afghánských spojenců, aby je hnutí nechalo projít přes checkpointy. USA tedy dodaly Tálibánu jmenný seznam jeho oponentů. Bílý dům informaci částečně potvrdil. Prý se tak dělo v „omezených případech“, aby se „usnadnila evakuace“. Nepochybné je, že Američané se spoléhali na Tálibán, že zajistí vnější ochranu letiště. Někteří vtipálci na internetu to přirovnávali k dunkerské evakuaci britské armády za druhé světové války, kdyby ale nacisté museli nejdřív každého evakuovaného schválit. Což je také důvod, proč Američané tak trvali na tom, aby evakuace byla ukončena 31. srpna.