Bitva kamením na hranici Tádžikistánu a Kyrgyzstánu
Spory o hranice
Na jednom ze sporných míst hranice mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem se odehrál další konflikt mezi obyvateli těchto středoasijských států, kteří po sobě házeli kamení. Většímu krveprolití zabránil zásah úřadů obou zemí, přesto nejméně šest lidí, z toho čtyři kyrgyzští vojáci, utrpělo zranění. Dva postižení byli postřeleni. O incidentu informovala místní média.
Střety na kyrgyzsko-tádžickém pomezí jsou časté a nezřídka se při nich střílí, teče krev i umírají lidé. V září například zahynul kyrgyzský pohraničník a oběti na životech si vyžádala i předchozí přestřelka v červenci.
Nejnovější konflikt mezi přibližně osmi desítkami obyvatel Kyrgyzstánu a stovkou lidí z Tádžikistánu propukl kolem 09:30 místního času (04:30 SEČ). Davy se nejprve častovaly slovními urážkami, než přešly k tvrdší argumentaci kamením. Na místo dorazili představitelé místních úřadů i příslušníci pohraničních sil s cílem zabránit krveprolití.
Od sovětských dob není hranice mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem přesně vymezená a na mnoha místech prochází obtížně přístupným terénem. Oblast je součástí hustě osídleného, ale chudého Ferganského údolí, které sdílejí Uzbekistán, Kyrgyzstán a Tádžikistán. Kromě hraničních incidentů občas propukají spory o vodu a půdu mezi kyrgyzskými pěstiteli bavlny a tádžickými pastevci dobytka.
Koncem července se kvůli napětí na společných hranicích setkali prezidenti Tádžikistánu a Kyrgyzstánu, od rozpadu SSSR poprvé. Imomali Rachmon a Sooronbaj Žeenbekov si tehdy slíbili, že problémy vyřeší. Vybídli rovněž občany z pohraničních obcí k tomu, aby nepodléhali provokacím.