Babiš po opozici naléhá na hejtmany. „Je to jediná možnost jak prodloužit nouzový stav“
JEDNÁNÍ O NOUZOVÉM STAVU
Premiér Andrej Babiš po svém neúspěchu přesvědčit opozici změnil směr a obrací se s prosbou na hejtmany. Je to podle něj jediná naděje, jak prodloužit nouzový stav, který by jinak skončil v neděli o půlnoci. Hejtmani budou o svém dalším postupu jednat v sobotu odpoledne a večer. Část z nich je nakloněna navrhnout vládě znovu zavést nouzový stav. Pokud by k tomu došlo, tak celé vyhlášení nouzového stavu by mohlo mít dohru u Ústavního soudu.
Neschopnost hnutí ANO spolu s ČSSD zajistit podporu pro prodloužení nouzového stavu vyvolala chaos mezi kraji. Hejtmani totiž musí řešit, co by se stalo po konci nouzového stavu a jak by museli postupovat. Řešením by totiž mohlo být vyhlášení stavu nebezpečí, které spadá pod jednotlivé hejtmany a nikoliv vládu. K stavu nebezpečí se ale nevztahují všechny restrikce jako u nouzového stavu a část hejtmanů se tak obává, že by boj proti koronavirové nákaze nemuseli zvládnout.
Babiš tak odepsal ostatní opoziční strany, které by s ním chtěly jednat. „Prezident nabídl, že by mohl zorganizovat setkání parlamentních stran, že by udělal mediaci, ale já se omlouvám, my musíme dokončit jednání s hejtmany,“ řekl Babiš po jednání s hlavou státu Milošem Zemanem.
Premiér se tak obrací na hejtmany jako na svou poslední záchranu, kteří mohou vládě navrhnout prodloužení nouzového stavu. Zástupci krajů však nejsou jednotní a část z nich by pro prodloužení ruku zvedla a druhá se chce ještě poradit. Jednoznačně pro nouzový stav se přihlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK), který si ale také pohrává s variantou pohybovat se v režimu zákona o ochraně zdraví. K prodloužení se staví i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO), který by to považoval za nejvhodnější variantu.
Pro nouzový stav se staví i Jihomoravský krizový štáb, který doporučil hejtmanu Janu Grolichovi (KDU-ČSL) požádat o prodloužení nouzového stavu. Oproti tomu bezpečnostní rada Královéhradeckého kraje projedná všechny varianty až v sobotu. „Na zítřek (sobotu) proto svolávám bezpečnostní radu kraje a budu chtít znát názor složek IZS a krajské hygieny, abychom vše společně vyhodnotili a rozhodli, zda jsou tyto návrhy odpovídající pro současnou situaci a lze jejich prostřednictvím situaci zvládnout,“ řekl Martin Červíček (ODS).
Hejtmani za ODS přitom ve čtvrtek naléhali na opoziční poslance, aby pro prodloužení nouzového stavu ruku zvedli. Pod prohlášení se podepsal i jihočeský hejtman Martin Kuba, podle kterého jsou ale některé parametry stavu nouze nadbytečné. „Teprve hledáme řešení, jak dále postupovat. Není to jen otázka na hejtmany, důležitá bude i role krajských hygienických stanic. Rozhodně si nemyslím, že jednání s vládou jsou na mrtvém bodě,“ řekl Kuba.
I kdyby se hejtmani domluvili, musí konečné slovo podle Babiše padnout nejpozději v neděli dopoledne. Podle slov premiéra se tak jedná o jediné legislativní řešení, které je v tuto chvíli na stole. Podle něj vláda samotná již nemůže vyhlásit nouzový stav, protože by tím obešla sněmovnu, která s tím dříve nesouhlasila.
Podle ústavního právníka Jana Wintra by ale nové vyhlášení nouzového stavu, byť žádostí od hejtmanů, bylo v rozporu s ústavním zákonem. Důvodem by bylo, že by se tím stejně obešel nesouhlas Poslanecké sněmovny. „Kdyby šlo ustanovení zákona vykládat tak, že vláda pokrčí rameny a vyhlásí nouzový stav nový, činí to tuto právní úpravu nepoužitelnou,“ uvedl Wintr.
Nové vyhlášení nouzového stavu by tak patrně skončilo u Ústavního soudu, který by pak stav mohl zrušit. Již nyní je totiž jasné, že Ústavní soud ve svém nálezu, který bude zveřejněn 22. února, zruší opatření k uzavření maloobchodu. Více jsme psali zde.