1 Střelba ve Štrasburku

Střelec ze Štrasburku? Několikrát vězněný kriminálník vedený na seznamu hrozeb

AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Muže, který je podezřelý, že v úterý večer střílel na vánočních trzích ve Štrasburku, francouzská policie identifikovala jako 29letého místního rodáka Chekatta Cherifa. Podle francouzských médií byl úřadům známý kvůli drobné kriminální činnosti, také však byl na seznamu osob představujících hrozbu pro národní bezpečnost. V den útoku v centru Štrasburku ho policie chtěla zadržet v rámci vyšetřování ozbrojeného přepadení z letošního léta.

Policisté se pokusili Cherifa v jeho bydlišti zatknout v úterý ráno, ale nezastihli ho doma. Při prohlídce našli granát a pistoli, informovala televize BFMTV.

Úřadům byl údajně muž známý kvůli opakované trestné činnosti, záznam měl i v Německu. Podle BFMTV byl ale také delší dobu sledován kvůli možné náboženské radikalizaci při pobytech ve vězení. Tam se Cherif ocitl několikrát, naposledy v roce 2015. Podezřelý byl veden na zvláštním seznamu osob považovaných za hrozbu pro národní bezpečnost, na němž podle agentury AFP asi polovinu osob tvoří islámští radikálové. Teroristický motiv u úterního útoku ale zatím potvrzen nebyl.

Útočník v úterý krátce před 20:00 SEČ vstoupil do ochranného pásma kolem vánočních trhů na Gutenbergově náměstí v centru Štrasburku a začal střílet. Následně se dvakrát dostal do přestřelky s příslušníky ozbrojených složek, přičemž zřejmě utrpěl zranění. Přesto se mu podařilo uniknout v taxíku a není vyloučeno, že se již nachází mimo francouzské území.

Terorismus není jistý

Náměstek ministra Laurent Nuñez informoval, že vyšetřovatelé zadrželi pětici osob, hlavní podezřelý Chekatt Cherif by už ale prý mohl být mimo Francii. Podle Nuñeze není jisté, že útok měl teroristický motiv.

Střelba u vánočních trhů v alsaské metropoli začala krátce před osmou hodinou večer. Mezi 20:20 a 21:00 se policisté dvakrát ocitli s pachatelem v přestřelce, načež muž „zmizel v taxíku“, napsala televize BFMTV. Řidič taxíku vyšetřovatelům řekl, že po střelbě jednoho z vojáků nasazeného v rámci celostátní protiteroristické operace měl útočník patrně poraněnou levou paži.

V noci i dopoledne se objevovaly různé informace o počtu mrtvých a zraněných; prefektura departementu Bas-Rhin dnes po desáté hodině snížila bilanci na dvě oběti, o necelou hodinu později se ale bez vysvětlení vrátila ke třem mrtvým. Deník Le Monde vysvětluje, že rozporné zprávy se v podobných situacích mohou objevit, protože souběžně o případu informuje vícero orgánů.

Podle francouzských médií bylo ráno do pátrání po údajném střelci zapojeno přes 600 strážců zákona a také posádky dvou vrtulníků. Pařížská prokuratura zahájila ve věci vyšetřování „vražd a pokusů o vraždy souvisejících s teroristickou činností“, podezřelý Cherif byl na speciálním seznamu osob představujících hrozbu pro národní bezpečnost. Náměstek ministra vnitra Laurent Nuñez nicméně rozhlasové stanici France Inter řekl, že teroristická motivace pachatele nebyla prokázána, a vyzval k „nejvyšší opatrnosti“ při klasifikaci úterního útoku.

V úterý údajně policie plánovala Cherifa zadržet v rámci vyšetřování ozbrojeného přepadení a pokusu o vraždu z letošního léta, v bydlišti ho však už nezastihla. „Není vyloučeno, že střelec opustil území (Francie),“ konstatoval Nuñez.

V souvislosti se střelbou bylo zadrženo pět osob, které vyšetřovatelé vyslýchají kvůli kontaktům s pravděpodobným pachatelem. Ve vazbě je také bratr hlavního podezřelého, informoval alsaský deník Les Dernières Nouvelles d‘Alsace (DNA).

Starosta Štrasburku Roland Ries ráno poskytl první bližší informace o mrtvých a zraněných, kterými jsou prý převážně muži. Jsou mezi nimi místní obyvatelé, jedním ze zabitých je thajský turista.

Ihned po útoku francouzské úřady zesílily kontroly na nedalekých hranicích s Německem. V celé Francii byl zároveň zvýšen stupeň ohrožení teroristickým útokem na nejvyšší. Kromě posílení hraničních kontrol to znamená například zpřístupnění dalších sil v rámci protiteroristické operace Sentinel a větší nasazení bezpečnostních složek na vánočních trzích po celé zemi.

S příchodem rána sice přestalo ve Štrasburku platit omezení pohybu, život ve městě se však dnes do normálních kolejí nevrátí. „Po včerejších (úterních) dramatických událostech jsem se rozhodl uzavřít dnes vánoční trhy a zrušit veškerá představení plánovaná ve štrasburských kulturních institucích,“ napsal na twitteru starosta Ries. Kromě toho platí zákaz manifestací a dalších větších shromáždění.

Alsaské město se dnes ponořilo do smutku, vlajky jsou staženy na půl žerdi. Vyučování bylo zrušeno ve všech mateřských a základních školách; rodiče tam sice mohou své děti přesto poslat, ale úřady jim to nedoporučují. Zároveň ve Štrasburku pokračuje plenární zasedání Evropského parlamentu, jehož mluvčí oznámil, že orgán od rána pracuje podle plánu. V poledne, tedy na začátku hlasovacího bloku programu, budou poslanci držet za oběti útoku minutu ticha.

 

Čtěte také: Přímo u střelby ve Štrasburku byl i český občan. Vyvázl bez zranění

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.