VIDEO: Dotaci za Čapí hnízdo by mohl vracet Babišův svěřenský fond

KAUZA ČAPÍ HNÍZDO

VIDEO: Dotaci za Čapí hnízdo by mohl vracet Babišův svěřenský fondSLEDUJTE ŽIVĚ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

V polovině ledna budou středočeští úředníci rozhodovat, zda vyjmou dotaci pro Čapí hnízdo z projektů placených z evropských peněz. Uvedla to na tiskové konferenci středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Podle ředitele ROP Střední Čechy by téměř padesátimilionovou dotaci, mohla zaplatit firma, která nyní farmu vlastní. Ta přes svěřenský fond patří premiéru Andreji Babišovi (ANO), který je kvůli možnému dotačnímu podvodu obviněný.

„V tomto případě jsme se už ke škodě v rámci trestního řízení přihlásili. Uvidíme, jak dopadne jednání. Uvidíme až po analýze zprávy OLAF, jestli jsou tam takové podněty,“ odpověděl na tiskové konferenci ředitel úřadu regionální rady Kamil Munia, zda bude chtít úřad peníze na někom vymáhat.

Jelikož firma s názvem Farma Čapí hnízdo, která o dotaci žádala, už neexistuje, škoda by podle něj měla jít za nástupnickou firmou. „Nikdo jiný asi nepřipadá v úvahu,“ dodal. Majitelem farmy je nyní společnost IMOBA, která patří pod koncern SynBiol. Ten vložil Babiš spolu s Agrofertem do svěřenského fondu.

O tom, jestli bude farma vyjmuta z projektů, které jsou spolufinancované z evropských peněz, se bude rozhodovat 16. ledna. Vyjmutí po Česku žádá Evropská komise, doporučilo jej už také české ministerstvo financí.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

Od dnešního rána měli členové imunitního výboru Sněmovny přístup ke zprávě Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k Čapímu hnízdu. Spis si zatím prohlédli Kateřina Valachová (ČSSD), Jakub Michálek (Piráti) a Miroslav Kalousek (TOP 09). Jakub Michálek novinářům řekl, že ve zprávě OLAF lze najít slovo „podvod“, což potvrdil i Miroslav Kalousek. Michálek také dodal, že část zveřejněná ministerstvem financí není součástí zprávy OLAF a jde pouze o doporučení ke zprávě. Valachová poté, když si zprávu OLAF pročetla, uvedla, že je jasné, že si OLAF a česká policie o Čapím hnízdě průběžně vyměňovaly informace.

Ministerstvo financí doposud zveřejnilo na svých internetových stránkách pouze tři odstavce závěrů z padesátistránkové zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování farmy Čapí hnízdo. OLAF v závěrech vyzývá k vynětí farmy z projektů dotovaných Evropskou unií. Píše také o nesrovnalostech v projektu Čapího hnízda.

Ministerstvo závěry ze zprávy OLAF zveřejnilo na základě požadavků, se kterými se na něj obrátili lidé podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Nevyhovělo ale žádosti o zveřejnění celé zprávy, protože by to podle jeho názoru mohlo ohrozit trestní řízení kolem financování Čapího hnízda. Úřad upozornil, že až pominou důvody, pro které zveřejnění hlavní části zprávy odmítl, bude možné na základě nově podané žádosti dokument poskytnout.

Mandátový a imunitní výbor bude pokračovat v projednávání policejní žádosti o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání v úterý. Oba mají před členy výboru předstoupit a představit svůj pohled na případ. Dorazit má také policejní vyšetřovatel Pavel Nevtípil a státní zástupce Jaroslav Šaroch. Grospič uvedl, že všichni si pozvánky převzali a zatím se nikdo z nich neomluvil.

V kauze Čapí hnízdo bylo obviněno 11 lidí včetně Babiše a Faltýnka. OLAF, který se projektem také zabýval, závěrečnou zprávu zaslal do České republiky v prosinci. Mandátový výbor má za úkol poslancům doporučit, zda dvojici kolegů z dolní komory vydat k trestnímu stíhání. Než díky znovuzvolení Babiš a Faltýnek nabyli imunitu, Sněmovna oba v minulém volebním období vydala.

Kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo obvinila policie premiéra Andreje Babiše (ANO) a žádá Sněmovnu o jeho vydání. Ministerstvo financí navrhlo úřadům, aby vyňaly z evropského financování projekty, které vyšetřuje OLAF nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. Ve středních Čechách se to týká Čapího hnízda a menšího projektu na Mladoboleslavsku. Opozice žádá o svolání výboru v co nejkratším termínu, tedy 15.ledna. Hejtmanka už ve čtvrtek oznámila, že výbor by se v polovině měsíce skutečně mohl sejít. Podle ní není důvod věc protahovat.

Čtěte také: Ve zprávě OLAF k Čapímu hnízdu se píše o podvodu

České úřady pořád mlží a ani Evropská komise zprávu OLAF nezveřejní

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články