Alena Schillerová posiluje. Nahradí jednou Babiše v čele ANO?

ministryně stoupá

Alena Schillerová posiluje. Nahradí jednou Babiše v čele ANO?NOVÉ
Alena Schillerová Foto:

Foto: Jan Zatorský

Domov

Vojtěch Šeliga

Mezi nejbližšími lidmi z okolí Andreje Babiše nastává výrazný „mocenský“ posun. Zatímco bývalí zaměstnanci Agrofertu, jako někdejší Babišova pravá ruka Jaroslav Faltýnek nebo Richard Brabec, postupně ztrácí svůj vliv, Alena Schillerová, ačkoli není ani členkou hnutí, stoupá do nejvyšších příček Babišovy přízně. Teď je vicepremiérkou.

Místopředsednický post nemusí být pro Alenu Schillerovou konečný. Za určitých okolností by mohla být i předsedkyní celé vlády. Nahrává ji Babišovo nynější zalíbení v zahraniční politice, kterou by, v případě Zemanových zdravotních komplikací, či dokonce odstoupení prezidenta, mohl současný premiér dělat rovnou z Pražského hradu.

Schillerová postupně nahrazuje Jaroslava Faltýnka, který byl už od dob Agrofertu Babišovou pravou rukou, ale nyní mu komplikuje život policejní vyšetřování s tendrem na mýto. Sice doposud nepadlo žádné obvinění, ale vyšetřování může ohrozit Faltýnkovo prominentní postavení. Andrej Babiš během několika let působení v politice vystřídal ve svém okolí bezpočet tváří. Málokdo však vydržel v bezprostřední blízkosti Babiše po celou dobu. Faltýnek patří mezi výjimky, jenže kromě kauzy mýto se ukazuje, že Babišovi vadí Faltýnkovy vlastní ambice.

Premiér se naopak shlédl ve své ministryni financí Aleně Schillerové, která působí lidským a schopným dojmem a zřejmě proto si jí Babiš vyhodnotil jako svoji novou pravou ruku. „Alena Schillerová je skvělá ministryně financí,“ podotkl pro Echo24 i Faltýnek.

Dnes patří Schillerová mezi nejvýraznější české politiky. Kromě spravování státní kasy se v úterý stala i místopředsedkyní vlády, čímž potěšila také prezidenta Miloše Zemana. „Nemám nic proti paní Schillerové a pokud to posílí její pozici ministryně financí vůči těm ministrům, kteří jako vždy a v každé vládě mají vysoké nároky na státní rozpočet, bude to jenom dobře,“ řekl Zeman.

Schillerová se celý profesní život věnuje daňové problematice; v roce 1991 začínala jako právnička na Finančním úřadě Brno-venkov, v roce 1995 se stala zástupkyní ředitele, v letech 2006 až 2012 tento finanční úřad vedla; od ledna 2013 do června 2014 působila jako zástupkyně ředitele a vedoucí odboru metodiky a výkonu daní jihomoravského krajského finančního úřadu; poté byla rok a půl (do prosince 2015) ředitelkou odboru právního a daňového procesu Generálního finančního ředitelství; od ledna 2016 byla náměstkyní ministra financí pro daně a cla. Od prosince 2017 je ministryní financí.

Zatímco v očích ANO je Schillerová úspěšná, opozice ji naopak kritizuje za tvrdý postoj vůči podnikatelům. Ministryně financí stojí společně s Babišem za EET a je spojována rovněž se „zaklekáváním“ finanční správy na podnikatele. Opozice ji rovněž vyčítá, že přestože nově zastává funkci místopředsedkyně vlády, neprošla řádnými volbami do Poslanecké sněmovny.

Sama Schillerová vnímá své povýšení jako příležitost. „Nominaci na post vicepremiérky pro ekonomiku a finance vnímám jako vyjádření důvěry ze strany pana premiéra. Tuto příležitost hodlám využít zejména pro obnovení diskusní platformy s jednotlivými ekonomickými ministry, ale také se zástupci podnikatelů a zaměstnanců. Myslím si, že je celá řada důležitých témat, která můžeme konzultovat. Vyjádření podpory od pana prezidenta si velice vážím, obzvláště v období náročného vyjednávání o státním rozpočtu na nadcházející rok. V současnosti se plně věnuji povinnostem souvisejícím s agendou na Ministerstvu financí a o politické kariéře v hnutí ANO nyní neuvažuji,“ uvedla Schillerová pro Echo24.

V případě eskalace Babišových mnohých problémů se Schillerová přirozeně nabízí jako možná Babišova náhrada. Současný premiér by rovněž mohl do budoucna uvažovat o prezidentské kandidatuře. V pondělních Událostech komentářích dostal Andrej Babiš dotaz, z jaké pozice by chtěl sledovat druhé české předsednictví EU (2022). Babiš se jen usmíval a prohlásil, že o tom rozhodnou občané. „Už jsem skoro v důchodu. Uvidíme,“ smál se Babiš. Příští prezidentské volby by se měly uskutečnit sice až v roce 2023, ale v případě zdravotních komplikací současné hlavy státu se může teoreticky stát, že volby proběhnou dříve.

Poslanci ANO pějí na Schillerovou chválu, měla by do hnutí vstoupit

Schillerová je oblíbená i v poslaneckém klubu ANO. „Můžu ji hodnotit jako poslanec, který s ministry přijde do styku na parlamentní půdě. Musím říct, že s paní ministryní se velmi dobře spolupracuje, je to pracant. Všechny věci, na kterých jsme dohodli, a se kterými nemusela vždy od začátku souhlasit, tak vždy dopadly podle toho, jak jsme se domluvili. Poslanec ve sněmovně hájí nejenom hnutí, za které byl zvolený, ale třeba i svůj kraj a z takovéto pozice já musím říct, že s paní ministryní se velmi dobře spolupracuje. Na parlamentní půdě ukázala, že je komunikačně schopná a odborně zdatná,“ uvedl pro Echo24 Patrik Nacher, který podobně jako Schillerová není členem hnutí.

Stejně to vidí i další poslanci. „Roli ministryně vnímám jako klíčovou v rámci Vlády ČR vzhledem k tomu, že je skvělou správkyní veřejných financí. Své práci rozumí a ve svých stanoviscích je pevná. Její jmenování vicepremiérkou vnímám jako přirozené. To, zda by mohla v budoucnu působit ve vedení hnutí, záleží na delegátech celostátního sněmu,“ uvedla pro Echo24 Barbora Kořanová (ANO).

Podle Aleše Juchelky by měla Schillerová vstoupit i do hnutí ANO. „Paní Schillerová se podle mého názoru snaží zodpovědně držet rozpočet ČR v solidních číslech. Je velmi platnou členkou vlády. Je to žena kompromisu, která naslouchá všem ostatním, mě se líbí. Je odborná a erudovaná. Je to logický krok, aby paní Schillerová vstoupila i do hnutí ANO, ale nerad bych mluvil za ní,“ říká Aleš Juchelka (ANO).

„Úplně obyčejná ženská“

Schillerová, která je specialistkou na daně, bude mít jako vicepremiérka na starosti ekonomiku a finance. Státní pokladnu řídí od prosince 2017, a to nejprve v jednobarevné vládě Andreje Babiše (ANO) v demisi, a poté i v druhé Babišově vládě ANO a ČSSD. I když je dlouhodobě jedním z nejbližších spolupracovníků premiéra Babiše, do jeho hnutí ANO prozatím nevstoupila. Poprvé se o Schillerové začalo výrazněji mluvit v květnu 2017. Tedy v době vládní krize vyvolané nejasnostmi v příjmech a majetku tehdejšího ministra financí Babiše, navrhovalo hnutí ANO Schillerovou.

„Jsem úplně obyčejná ženská,“ říkala tehdy o sobě někdejší Babišova náměstkyně. Premiér Sobotka jí ale odmítl jmenovat a Schillerová si tak musela na své křeslo ve Strakově akademii ještě několik měsíců počkat.

Čtěte také: Nové triky na seniory? Poznávací zájezdy do Turecka se proměnily v předváděcí akce