Má Grospič za slova o srpnu 1968 skončit v čele mandátového výboru? Stanjura to chce navrhnout
Srpen 1968
Slova místopředsedy komunistů Stanislava Grospiče o tom, že invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa nebyla okupací a že většina mrtvých ze srpna roku 1968 byla obětí dopravních nehod, by mohla řešit Poslanecká sněmovna. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury je na místě, aby se jednalo o odvolání Grospiče z čela mandátového a sněmovního výboru, řekl to v neděli v Otázkách Václava Moravce. Šéf KSČM Vojtěch Filip nechtěl nebo nebyl schopen v diskuzi říci, zda je na místě omluva jeho poslance. Uvedl jen, že se o výrocích s Grospičem pobaví.
Podle Stanjury bylo prohlášení místopředsedy KSČM skandální. „On to má právo říkat a my máme právo ho kritizovat a navrhovat jeho odvolání z ústavní funkce,“ vzkázal Grospičovi. Ten je podle šéfa poslanců ODS o svých názorech přesvědčený a jeho kontroverzní výroky nejsou ničím zvlášť překvapivým. Grospičovo odvolání by navrhl, ovšem po dohodě s hnutím ANO, protože jinak „nemá smysl“, řekl Stanjura.
Další diskutující, předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), ale na Stanjurův návrh jednoznačně nereagoval.
Filip konkrétní být nechtěl, podobně jako Grospič nicméně uvedl, že srpen 1968 okupací nebyl. „Já nepovažuju jeho slova za něco, za co bych ho měl nějakým způsobem ostrakizovat,“ míní. Předseda KSČM především hájil stanovisko strany, podle něhož byla invaze „násilným vstupem“, který „poškodil komunistické hnutí“. Výrok svého poslance nicméně považuje za nešťastný a chce se o něm v týdnu pobavit.
Vondráček v této věci stál na Stanjurově straně. Myslím, že by vzdělaný, inteligentní člověk neměl zlehčovat zjevná fakta,“ prohlásil s tím, že by se Grospič měl omluvit nebo to vysvětlit.
Grospič okupaci porovnával s nacisty
Poslanec KSČM Grospič svá slova pronesl u příležitosti schválení poslanecké novely o zařazení 21. srpna na seznam významných dnů. Stanislav Grospič byl jedním z odpůrců návrhu. „Každého promarněného života je třeba litovat a mít ho v úctě. Já bych ale poprvé řekl, že základní premisa z našeho pohledu je, že se nejednalo o okupaci. Byl to tragický moment, nebyl správný… ale taky nijak nebyla odzbrojena československá armáda nebo likvidována státní moc, jak tomu bylo v případě okupace nacistickým Německem,“ řekl poslanec KSČM.
Podle Grospiče vedení KSČ tehdy situaci nezvládlo. „A oběti? To byly vesměs oběti dopravních nehod. Myslím, že si zaslouží vyjádřit úctu, ale nebyly to oběti žádných aktivních ozbrojených bojů, to je třeba říci,“ doplnil.