1 aktivistka na cestách

„Panikařte, jako kdyby vám hořel dům.“ Klimatická Greta školila europoslance. Sešla se i s papežem

, NOVÉ

Témata: , , ,

Už za deset let se mohou v životním prostředí spustit nenapravitelné řetězové reakce, které povedou k zániku naší civilizace. Je proto nutné okamžitě jednat a chovat se, jako by nám hořel dům. V projevu k europoslancům z výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) to řekla šestnáctiletá švédská studentka Greta Thunbergová, jejíž školní stávky za důslednější ekologickou politiku v posledních měsících přerostly v celosvětové hnutí. Do Štrasburku Thunbergová přijela vlakem.

„Chci, abyste panikařili, jako kdyby vám hořel dům. Řekla jsem to už dřív a lidé se mi snažili vysvětlit, proč je to špatný nápad. Mnoho politiků mi řeklo, že panika nevede k ničemu dobrému,“ prohlásila v úvodu projevu Thunbergová. Chovat se, jako kdyby se rozpadal náš vlastní dům, je podle ní způsob, kterým je nutné přistupovat ke změně klimatu. Pondělní požár pařížské katedrály Notre-Dame školačka označila za tragédii.

„Doufám, že má pevné základy a že naše základy jsou ještě pevnější. Bojím se ale, že nejsou,“ pokračovala Thunbergová. Při současném přístupu k planetě podle ní lidstvo už v roce 2030 spustí nenapravitelnou řetězovou reakci, která povede k zániku civilizace. Stav, z kterého nebude návratu, může začít dříve, ale i později. Bez dramatických změn v chování lidstva ale podle propočtů nastane, doplnila. Je totiž potřeba enormní snížení emisí oxidu uhličitého, a to i za pomoci technologických vymožeností, které zatím neexistují, uvedla.

„Ocitáme se uprostřed šestého hromadného vymírání, každý den vymře 200 druhů,“ řekla školačka, z jejíhož hlasu bylo patrné, že potlačuje slzy. „Lídři se musejí začít podle toho chovat, protože teď se tak nechovají,“ řekla. Poznamenala přitom, že kdyby tomu tak bylo, neuspořádali by „tři mimořádné summity kvůli brexitu a žádný kvůli klimatu a životnímu prostředí. Také by nepolemizovali o tom, že přestanou do 15 let spalovat uhlí.“

„Kdyby začali zdi vašeho domu padat, dali byste své rozpory stranou a začali byste spolupracovat… Čím větší je vaše uhelná stopa, tím větší je vaše morální povinnost,“ řekla Thunbergová.

Školačka v závěru projevu řekla, že často od politiků slýchá, že nemohou zavést žádná drastická opatření, protože by to bylo nepopulární mezi voliči. To je podle ní pravda, selhání však vidí v neinformovanosti voličů o reálnosti hrozby. Jde přitom o vědecká fakta, která by se měla stát středobodem politiky, a to i před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu (EP), doplnila.

„Můžete mě ignorovat, jsem přeci jen šestnáctiletá školačka. Nemůžete ale ignorovat vědce a miliony stávkujících školáků,“ uzavřela Thunbergová, jejíž projev si vysloužil hlasité ovace ve stoje.

„Jdi kupředu,“ vyzval Gretu papež

Greta se také ve Vatikánu setkala s papežem Františkem. Na závěr jeho generální audience na náměstí svatého Petra s ní papež krátce hovořil a ona při tom držela ceduli s nápisem „Připojte se ke klimatické stávce“. Thunbergová měla na generální audienci čestné místo ve VIP sekci společně se svým otcem Svantem Thunbergem. Na závěr audience k ní papež přišel, podal jí ruku a krátce s ní pohovořil. Školačka mu poděkovala za to, že se staví za ochranu životního prostředí, papež ji pak požehnal a vyzval k pokračování v další práci.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.