Babiš zažaloval Slovensko. Vadí mu evidence ve svazcích StB

Babišova činnost v StB

Babiš zažaloval Slovensko. Vadí mu evidence ve svazcích StBAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek zažaloval Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva ve sporu o evidenci ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti (StB). Uvedl to v pátek server Seznam Zprávy. Babiš tvrdí, že je veden jako agent StB neoprávněně a zažaloval kvůli tomu dříve slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Soudy daly nejprve Babišovi za pravdu, verdikty ale zrušil ústavní soud, protože se zakládaly na svědectví bývalých příslušníků StB nezbavených mlčenlivosti. Na evropský soud se premiér obrátil, když neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Babiš podání žaloby Seznamu potvrdil krátkou textovou zprávou. „Ano, včera,“ zněla jeho odpověď, zda Slovensko zažaloval. Žalobu připravoval Babišův slovenský advokát Vojtěch Agner.

Soudy kvůli údajné Babišově spolupráci s StB začaly v lednu 2012. Babiš tehdy podal u bratislavského soudu žalobu na ÚPN kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB. Slovenské soudy nejprve rozhodly, že je Babiš uveden jako agent neoprávněně. Zvrat v případu ale nastal po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu, který zrušil rozsudky v Babišův prospěch.

Bratislavský krajský soud poté letos v únoru Babišovu žalobu proti tomu, že je veden ve svazcích StB, zamítl. Český premiér podal proti rozsudku dovolání, slovenský nejvyšší soud toto dovolání zamítl. Odůvodnění verdiktu soud zatím nezveřejnil.

Ústavní soud zrušil dřívější rozsudky kromě jiného z toho důvodu, že žalovanou stranou neměl být Ústav paměti národa, který svazky StB na Slovensku spravuje. Podle ústavních soudců také soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří v líčení před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Zpochybnil i věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali v Babišův prospěch.

Evropský soud pro lidská práva, na který se Babiš chce nyní obrátit, zřídila Rada Evropy, sídlí ve Štrasburku. Obracet se na něj mohou občané členských zemí Rady Evropy, kteří se domnívají, že některá z členských zemí porušila jejich lidská práva. Rozhodnutí soudu nemůže zvrátit rozhodnutí justice v dané zemi. Soud může pouze konstatovat, že daný stát porušil při posuzování dané kauzy konkrétní lidská práva, a nařídit mu zaplacení odškodnění stěžovateli a soudní výlohy.

Čtěte také: Slovenský nejvyšší soud zamítl Babišovo dovolání v kauze StB

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články