Turecká odveta: „Macron je posedlý, nekupujte francouzské zboží,“ vyzývá Erdogan
BOJKOT FRANCOUZSKÉHO ZBOŽÍ
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval spoluobčany, aby nekupovali francouzské zboží. Reagoval tak na nedávná vyjádření francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, kterými hájil právo na otištění karikatur proroka Mohameda. Bojkot francouzských výrobků zahájily již dříve obchody také v dalších muslimských zemích.
„Vyzývám zde své lidi. Nechvalte francouzské výrobky, nekupujte je,“ prohlásil Erdogan v televizí přenášeném projevu v hlavním městě Ankaře. „Nepřátelství vůči islámu a muslimům se v některých evropských zemích stalo politickým programem podporovaným na nejvyšších místech,“ řekl Erdogan podle deníku Hürriyet v narážce na francouzského prezidenta. Uvedl současně, že výzva k nekupování francouzských výrobků je odpovědí na obdobné výzvy k bojkotu tureckého zboží ve Francii.
Erdogan už v sobotu vyjádřil pochybnosti o duševním zdraví hlavy francouzského státu. V neděli dodal, že „osoba“, která stojí v čele Francie, je „dnem i nocí“ posedlá Erdoganem. Elysejský palác už v sobotu označil výroky tureckého prezidenta za nepřijatelné a Paříž odvolala svého velvyslance z Turecka na konzultace. Erdoganovy výroky v neděli odsoudil i šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell.
Francouzské zboží podle agentury DPA začalo už o víkendu mizet z regálů v Jordánsku, Kuvajtu či Kataru. Výzvy k bojkotu se objevily také na sociálních sítích v Saúdské Arábii. Proti Francii a jejímu prezidentovi protestovali v neděli lidé také v Tunisku či palestinském Pásmu Gazy. Výzvy k bojkotu zboží zazněly podle AFP i v Alžírsku či Sýrii.
Francie i Turecko jsou členové NATO, ale mají velmi odlišné názory na mnoho politických otázek týkajících se Sýrie, Libye, námořního práva ve východním Středomoří nebo sporu o Náhorní Karabach.
Karikatury proroka Mohameda, které už v roce 2005 otiskl dánský list Jyllands-Posten, na začátku září znovu zveřejnil francouzský satirický časopis Charlie Hebdo. Učinil tak při příležitosti začátku procesu se 14 lidmi obžalovanými z podílu na atentátu na redakci časopisu v roce 2015. Motivem pět let starého činu byla publikace stejných karikatur. Atentátníci tehdy zabili 12 lidí.
Ukázka karikatur studentům a diskuse o nich v rámci občanské výchovy byly podle vyšetřovatelů motivem teroristického útoku, při němž čečenský mladík před deseti dny uřízl hlavu francouzskému učiteli.
Na přelomu let 2005 a 2006 čelilo bojkotu v muslimském světě kvůli otištění karikatur i zboží z Dánska.