Záchranáři mají akční plán. Z jeskyně chlapce chtějí vyvést za tři či čtyři dny

„Čekat do ledna nepřichází v úvahu“

Záchranáři mají akční plán. Z jeskyně chlapce chtějí vyvést za tři či čtyři dnyAKTUALIZOVÁNO
Zdravotníci vynáší potápěče, který při záchranné akci zemřel Foto:

FOTO: Reuters

1
Svět
Sdílet:

Záchranáři se snaží vytvořit pro záchranu uvězněných thajských dětí a jejich trenéra alternativní únikovou cestu a vrtají do skály v oblasti jeskyně. Provedli na 100 vrtů, ale na skupinu zatím nenarazili. Podle úřadů je naděje, že se skupinu podaří dostat ven v příštích třech čtyřech dnech. Pomoci mají zahraničí týmy zkušených potápěčů, kteří jsou na cestě. Podle guvernéra oblasti vyzkoušeli všechny záchranné plány, záchranné týmy vyberou nejméně rizikovou možnost.

Týmy záchranářů snaží o vytvoření vertikální únikové trasy. „Provedli jsme sto vrtů, ale zatím pozici (skupiny) neznáme,“ řekl šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón, který je zároveň guvernérem provincie Čchíengráj, kde se neštěstí stalo. Ujistil také, že děti jsou v dobrém stavu, přesto že v jeskyni ubývá kyslíku.

„Děti se stále mohou procházet a hrát si,“ řekl guvernér. Britští experti podle něj dospěli k závěru, že prostor, do nějž se skupina před vodou uchýlila, je „v pořádku“.

Česko posílá do Thajska dva hasiče, kteří na místě prověří, jak by mohla země pomoci. Dvojice specialistů odletěla v pátek odpoledne linkovým letem z Vídně do Bangkoku, odkud se přesune na sever Thajska, kde se neštěstí stalo.
Do Thajska zamířil Petr Vodička, který působil například v Íránu po zemětřesení v roce 2003 nebo v Nepálu po zemětřesení v roce 2015. Spolu s ním bude na místě David Kareš, který se podílel na odstranění spadlé trojské lávky v Praze a na zásahu po výbuších v muničních skladech ve Vrběticích.
Podle premiéra Andreje Babiše mají hasiči především zjistit, jestli by Česko vůbec mohlo nějak pomoci. „Potřebujeme vědět, jakou techniku tam používají, jaký je tam terén. Některé naše nejvýkonnější pumpy váží 36 tun, takže jsme řešili i přepravu. Připravujeme se na různé alternativy,“ řekl Babiš.

Novinářům Osottanakón sdělil, že i když prší, úspěšně se daří odčerpávat vodu z trasy 3,2 kilometru, která chlapce dělí od svobody. „Dnes pršelo, ale hladina vody je stále na uspokojivé úrovni,“ řekl Osottanakón. V příštích dnech ale mají přijít intenzivnější srážky. „(Příští) tři nebo čtyři dny budou nejvhodnější pro operaci a záchrannou akci s využitím jednoho z akčních plánů. Budeme-li čekat příliš dlouho, nevíme, kolik vody naprší,“ dodal guvernér.

Upozornil, že silný déšť z minulého týdne měl uvnitř jeskynních prostor podobný efekt jako cunami. Vyloučil možnost, že by se čekalo, až voda opadne a skupina bude moci být vyvedena ven, protože to by znamenalo čekat „do prosince až ledna“. „To nepřipadá v úvahu,“ řekl Osottanakón.

„Vybereme nejméně rizikovou možnost“

O tom, kdy bude záchranná operace zahájena, rozhodne kvalita vzduchu uvnitř jeskyně a hladina vody. Koncentrace kyslíku klesla podle Osottanakónova pátečního prohlášení ze „zdravých“ 21 procent na 15 procent. Pokud klesne pod 12 procent, začne to ovlivňovat organismus lidí, řekl guvernér.

Dodal také, že na cestě jsou zahraničí týmy zkušených potápěčů, kteří mají pomoci. „Vyzkoušeli jsme všechny záchranné plány, záchranné týmy vyberou nejméně rizikovou možnost,“ sdělil Osottanakón.

Thajští záchranáři se zatím nechtějí do evakuace uvězněných dětí pouštět, protože chlapci si ještě neosvojili potápěčské dovednosti. Osottanakón ale řekl, že pokud by se opět dostavily vydatné deště, potápěči okamžitě zahájí evakuaci skrze dlouhou chodbu s několika úzkými či zaplavenými úseky.

Na místě záchranné práce sleduje 1100 novinářů s kamerami rozmístěnými v rozbahněném terénu v blízkosti jeskyně.

Záchranářská operace si v pátek vyžádala první oběť, když při zásobovací misi zahynul v podzemí na severu Thajska bývalý příslušník zdejšího námořnictva, který se na operaci podílel jako dobrovolník. Dnes má do Thajska dorazit i dvojice českých hasičů, která bude na místě prověřovat, jak by mohla záchrannou akci podpořit Česká republika.

Potápěči vynesli ven dopisy. Trenér se omluvil rodinám

Omluvný dopis fotbalového trenéra se prostřednictvím potápěčů dostal k rodičům 12 chlapců uvězněných už dva týdny v jeskyni na severu Thajska. Mladý trenér v něm napsal, že děti jsou pro tuto chvíli v pořádku. Chlapci svým rodinám také poslali vzkazy.

„Rodičům všech dětí, všechny děti jsou v tuto chvíli v pořádku, pracovníci se o ně dobře starají. Slibuji, že se o děti budu starat nejlépe, jak to půjde. Chci poděkovat za veškerou podporu a chci se rodičům omluvit,“ vzkázal 25letý fotbalový trenér, který je se svými svěřenci ve věku od 11 do 16 let uvězněný v jeskyni Tcham Luang Nang Non od 23. června.

Čtěte také: „Buďte v klidu, mami a tati.“ Potápěči vynesli z jeskyně dopisy od chlapců a trenéra

„Mám se dobře, ale je tady trochu zima. Nedělejte si o mě starosti. Nezapomeňte připravit moji narozeninovou oslavu,“ napsal jeden z chlapců. „Buďte v klidu, mami a tati. Jsou to dva týdny, co jsem odešel, ale vrátím se, abych vám pomáhal v obchodě,“ napsal jiný, jehož rodiče vedou malý obchod s potravinami.

Dopisy představují první komunikaci 13členné skupiny s okolním světem od úterního zveřejnění videa natočeného britskými záchranáři, kteří ji objevili. Uvěznění chlapci se své rodiče snažili uklidnit a psali o plánech na dobu po vysvobození z jeskynního systému. V tom ale nadále klesá množství kyslíku, čas záchranářům ubírají také očekávané prudké deště.


Čtěte dále: Elon Musk nabízí pomoc uvězněným Thajcům. Pozadu nezůstává ani Česko

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články