Kárný senát soudkyni Královou taláru nezbavil. Na jeden rok jí ale snížil plat

Kauza soudkyně Králové

Kárný senát soudkyni Královou taláru nezbavil. Na jeden rok jí ale snížil platAKTUALIZOVÁNO
Soudkyně Králová Foto:

Reprofoto: ČT24

1
Domov
Sdílet:

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) ve středu snížil Heleně Králové z Obvodního soudu pro Prahu 1 plat o 15 procent na jeden rok. Chybovala v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Návrhu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) na odvolání Králové z funkce senát nevyhověl. V dalších čtyřech případech totiž její postup nepřesáhl meze kárného provinění.

Králová podle rozhodnutí kárného senátu v kauze Vojenského zpravodajství chybně hodnotila výpověď expremiéra Petra Nečase. Podle předsedy senátu Karla Šimky na ni pohlížela „v extrémním rozporu s rozumným myšlením“.

V dalších čtyřech kauzách soud poukázal na to, že šlo o komplikovanou ekonomickou kriminalitu. „Hospodářské kauzy nejsou černá kontra bílá, jsou to věci, které je velmi obtížné hodnotit, deset lidí bude mít deset trochu jiných názorů,“ řekl Šimka. Doplnil, že pokud by se pochybení Králové prokázalo v plném rozsahu kárné žaloby, nejspíš by ji soud skutečně odvolal z funkce.

Králová s novináři nehovořila. „Rozhodnutí respektujeme,“ řekl její právník Jiří Teryngel.

Králová čelí ještě jedné kárné žalobě, kterou podal předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra a Nejvyšší správní soud ji bude teprve řešit. Ministr Královou koncem minulého roku dočasně zprostil funkce soudce. Nyní by se mohla vrátit do taláru. Kárný senát podle Šimky musí v brzké době zvážit, zda trvají důvody pro dočasné zproštění funkce.

Kárný senát při projednávání Pelikánovy žaloby detailně prošel pět případů, kde Králová údajně vícekrát nerespektovala pokyny odvolacího soudu. Zástupci ministerstva spravedlnosti trvali na odejmutí taláru. Obhájci Králové před kárným senátem uznali, že některá svá rozhodnutí mohla lépe odůvodnit. Jinak ale kárné řízení vnímali jako tlak na „neposlušnou“ soudkyni, navrhovali zproštění.

V kauze Vojenského zpravodajství figurovala současná manželka bývalého premiéra Jana Nečasová (dříve Nagyová). Králová všechny obžalované včetně Nečasové opakovaně osvobodila. Městský soud v Praze nakonec nechal případ přidělit jiné soudkyni, která je uznala vinnými.

„Vůbec jsem to nebrala jako střet s odvolacím soudem,“ řekla před kárným senátem Králová. Pokyny odvolacího soudu brala podle svých slov spíše jako podnět, co vzít v úvahu a co při novém projednání případu zohlednit.

„Jako zkušená trestní soudkyně si musela být vědomá toho, že když bude mít takovýto přístup k těm pokynům, tak ta věc se jí bude neustále vracet, že vznikne ‚ping pong‘,“ uvedl jeden z úředníků zastupujících ministerstvo.

Ministra Pelikána rozhodnutí soudu zaskočilo

„Jsem tím zaskočen a nerozumím tomu. Máme zřejmě dosti rozdílné představy o nárocích pro funkci soudce,“ reagoval Pelikán. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová na dotaz doplnila, že soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Králová zatím zůstává i nadále dočasně zproštěna výkonu funkce a pobírá polovinu platu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Soudkyně Králová, známá z kauzy Nagyová, stále nesmí soudit

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články