4 Spory kvůli kontroverzní hře

„Největší hrubost v dějinách.“ Kvůli diskutovanému divadlu odstupuje pedagog

, REZIGNAČNÍ DOPIS UVNITŘ

Témata: , , ,

Kontroverze okolo brněnského představení Naše násilí a vaše násilí nemá konce. Z umělecké rady Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) odstoupil estetik Petr Osolsobě. V dopise adresovaném škole píše o „největší hrubosti v moderních dějinách českého divadla“. Osolsobě radě vytýká, že se k inscenaci režiséra Olivera Frljiče nijak nevyjádřila. Podle děkana Petra Francána se rada mohla vyjádřit k inscenaci zpětně, teď už to nejspíš neudělá. Festival pořádá Národní divadlo Brno, fakulta s ním není nijak přímo spojená.

Hra kriticky zobrazuje přístup Evropy k blízkovýchodním zemím. V jedné ze scén postava Ježíše předstírá znásilnění muslimky. Proti inscenaci protestovali někteří křesťané na náměstí a radikálové z hnutí Slušní lidé přímo na jevišti. Odstupující Osolsobě představení odsuzuje pro jeho údajné hanobení křesťanství a zneužívání svobody umělecké tvorby. „Divíme se hrubnutí společnosti a neřekneme nic k největší hrubosti v moderních dějinách českého divadla, na brněnské scéně a v našem uměleckém odvětví, za něž neseme zvláštní zodpovědnost,“ zní jeho prohlášení z dopisu.

„Mírněte se, až budete hauzírovat slovem „fašisté“ proti těm, kteří se jen vášnivě zastávají obyčejné úcty a ohleduplnosti, kterou jste vy, organizátoři, pošlapali — ne oni,“ míní Osolsobě. „Jen podle vnějších znaků to nepoznáte, musíte přemýšlet. Tupých frází o „kladení znepokojivých otázek“ mne v mém věku, prosím, ušetřete,“ dodal šestapadesátiletý pedagog. Celé znění abdikačního dopisu najdete v článku. 

Děkan Francán má pocit, že Osolsobě zveřejněním rezignačního dopisu použil uměleckou radu jako „odrazový můstek“ pro razantnější medializaci svých postojů. „A to opravdu nepovažuji za šťastný krok,“ uvedl Francán.

„Vedli jsme o jeho návrhu poměrně zevrubnou debatu a jasně řečeným výsledkem byl můj závěr, že umělecká rada Divadelní fakulty JAMU nemá na provedení inscenací nejmenší vliv,“ uvedl Francán. O případném stanovisku proto měla umělecká rada hlasovat až zpětně, po sobotním uvedení hry. Tento závěr ale Osolsobě podle Francána přestal respektovat a oznámil svou rezignaci.

„Po odstoupení profesora Osolsobě nám myslím bude chybět chuť ještě nějak se v celé záležitosti angažovat. Původní etické otázky se nyní silně politizují a celá kauza nabírá zcela nových rozměrů. Působení umělecké rady v tomto smyslu má směřovat především dovnitř, do fakulty, abychom předcházeli budoucím omylům. Směrem k veřejnosti nikoli,“ řekl Francán.

Fakultní umělecká rada je poradním orgánem děkana, který ji sám jmenuje a odvolává. „Odstoupení z umělecké rady je v tomto případě, dle mého názoru, trošku zásahem ‚mimo‘, protože umělecká rada školu na veřejnosti nereprezentuje a reprezentovat nemůže,“ uvedl Francán. O případném odstupování dalších členů nemá žádné informace a nevidí k němu důvod.

Hru Naše násilí a vaše násilí Francán viděl. Dle jeho osobního názoru nemá představení valnou dramaturgickou ani režijní hodnotu. „Základní myšlenka urážlivá není, naopak má velké humánní poselství. Způsob provedení mne však nechává zcela chladným a nebýt děkanem divadelní fakulty, asi bych je jinak než z povinnosti nenavštívil. Měl to být skandál a byl, což onomu poselství ubližuje možná víc než ti, které režisér v představení obviňuje,“ míní Francán.

ČTĚTĚ TAKÉ: Hra hanobila Krista a vlajku. Estetik na protest opustil uměleckou radu JAMU

Aktivisté narušili představení, kde Ježíš znásilňuje muslimku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.