Babiš nemá podporu pro rozpočet. Úporně ji shání nejen u komunistů
HLASY PRO ROZPOČET
Vláda zatím nemá ve Sněmovně podporu pro návrh státního rozpočtu na příští rok. Poslanecký klub komunistů, kteří dosud vládu vždy při schvalování nejdůležitějšího zákona roku podpořili, se k poradě sešel dnes vpodvečer. Vyjednávat s nimi přišel i premiér Andrej Babiš (ANO). Komunisté zvažují, že při hlasování opustí sál a sníží tak kvorum pro schválení zákona. Ale ani to by nemuselo stačit. KSČM chce převést 10 miliard korun do vládní rozpočtové rezervy, s čímž zástupci kabinetu nesouhlasí.
Babiš podle poslance Jiřího Dolejše vyzval k „alternativnímu postupu“ ve Sněmovně. „V podstatě jde o to, že výkonný výbor řekl, že nemáme podpořit rozpočet, což samozřejmě uděláme. Ale je otázka, jestli ta nepodpora má mít podobu, že budeme hlasovat proti, nebo bychom nechali na vládě, kde si sežene hlasy, a my odešli ze sálu,“ řekl ČTK Dolejš odpoledne.
Hlasování poslanců o rozpočtu se pravděpodobně uskuteční kvůli koronaviru v polovičním formátu, řekl Dolejš. I po odchodu sedmi poslanců KSČM by vládní sestava nemusela mít dost hlasů. „Možná to ještě nemusí stačit, pak už je to na individuálních postojích jednotlivých poslanců,“ řekl Dolejš. Jaké individuální hlasy poslanců Babiš případně sežene, to je podle Dolejše už na něm.
„Přišla chvíle mimořádné dražby: Budou se hledat buď dva opoziční poslanci pro pasivní, nebo jeden pro aktivní podporu. Kdo bude zítra ten ‚moudrý a odpovědný‘?“ komentoval na sociálních sítích rozhodování, zda komunisté budou takzvaně hlasovat nohama, exministr financí a šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.
Faltýnek: Snažíme se najít podporu i jinde
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) po setkání s prezidentem Zemanem potvrdila, že podporu pro rozpočet vláda zatím nemá. ,,Jednáme o podpoře, ale úplně ji nemáme. Dnes ještě povedeme jednání celý den a věřím, že to nějak vyřešíme,“ uvedla.
Jednání ohledně podpory pro vládní rozpočet potvrdil i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. „Jednáme stále nejen s KSČM, ale snažíme se tu podporu najít i jinde. Do hlasování zbývá ještě nějaký čas, očekáváme ho zítra večer. Věříme, že rozpočet bude Poslaneckou sněmovnou přijat,“ řekl.
Opoziční strany mimo jiné kritizují, že rozpočet, který počítá se schodkem 320 miliard korun, nezahrnuje dopady daňového balíčku, který Senát ve čtvrtek s úpravami vrátil do dolní komory.
Podle předsedy ODS Petra Fialy jde o obrovský deficit. „Jasně říkám, že ODS tento rozpočet nepodpoří,“ uvedl.
„Piráti navržený státní rozpočet nepodpoří, protože je o 100 miliard mimo realitu,“ řekl místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Pozměňovací návrhy strany směřují například k posílení financování sociálních služeb. „V případě, že by rozpočet jako takový neprošel, tak budeme prosazovat jednání na úrovni vlády a opozice o tom, jaký má být další postup. Rozhodně neuzavřeme separátní dohodu s hnutím ANO,“ poznamenal.
KDU-ČSL bude podporovat pozměňovací návrhy, které budou směřovat k hledání úspor v rozpočtu. Lidovci sami připravili několik návrhů, například navýšení peněz pro sociální služby o dvě miliardy korun, posílení financování opatření proti suchu o jednu miliardu nebo 300 milionů korun pro dobrovolné hasiče na náklady, které jim vznikly při pomoci při koronavirové epidemii. Rozpočet jako celek podporu KDU-ČSL nemá, případné krátké rozpočtové provizorium by podle předsedy strany Mariana Jurečky neznamenalo nic dramatického.
Krátké provizorium by nemělo zvláštní dopad ani podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska. V rozhovoru s ČTK u příležitosti svých čtvrtečních 60. narozenin ale řekl, že se podle něj ve Sněmovně najde někdo v uvozovkách poctivý a odpovědný, kdo podporu rozpočtu vlády ANO a ČSSD za něco vymění.
Podle místopředsedkyně STAN Věry Kovářové vláda při sestavování rozpočtu selhala, a hnutí jej tak nepodpoří. Kabinet podle ní návrh připravil s heslem „Po nás potopa.“.
Hnutí SPD sice podporuje zrušení superhrubé mzdy, které zahrnuje daňový balíček, rozpočet ale nepodpoří, neboť vláda odmítá návrhy na úspory. Podle místopředsedy SPD Radima Fialy by kabinet měl šetřit například na „financování politických neziskových organizací, solárních baronů, inkluze nebo předražených zbrojních zakázek“. Pro rozpočet neplánují hlasovat ani zástupci Trikolóry.