Bankéři HSBC otočili, jako vlastníka Čapího hnízda označili Babiše
KAUZA ČAPÍ HNÍZDO
Vyšetřování dotace na Čapí hnízdo dostává nový směr. I policejní vyšetřování směřuje k tomu, že skutečným vlastníkem Čapího hnízda byl po celou dobu Andrej Babiš a firma tedy neměla nárok na zhruba padesátimilionovou dotaci. Manažeři britské banky HSBC u policejních výslechů otočili a uvedli, že při sjednávání úvěru na výstavbu konferenčního centra Čapí hnízdo dostali od manažerů koncernu Agrofert informace, že za Čapím hnízdem stojí nynější český premiér.
S odvoláním na dva na sobě nezávislé zdroje to napsal server Neovlivní.cz. Rozpor mezi dokumenty banky a výpověďmi jejích manažerů byl jednou z věcí, které chtěl vyjasnit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, když kauzu vrátil k došetření. Premiéra Babiše (ANO) v případu stíhá policie.
Vyjasnění rozporu mezi dokumenty banky HSBC a výpověďmi jejích manažerů byl pro odcházejího nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana jeden z klíčových důkazů. Kriminalisté si proto na jeho žádost předvolali bankéře znovu a ti nakonec otočili. Manažeři měli výslovně uvést, že Babišovi spolupracovníci včetně Petry Procházkové, jeho dlouholeté spolupracovnice a finanční ředitelky Agrofertu, jim vybudování farmy Čapí hnízdo prezentovali jako jeho vlastní projekt a dokonce to označovali za “srdeční záležitost pana Babiše”, píše web. O obsahu dokumentů, který manažeři nyní potvrdili, jsme psali zde.
“Do policejního protokolu nakonec uvedli, že obsah dokumentů je pravdivý. Farma Čapí hnízdo dostala úvěr u HSBC právě a jen proto, že šlo o jejího velkého klienta Andreje Babiše a o jeho projekt. Přesně tak to prezentovali zástupci Agrofertu, když o úvěru vyjednávali,” uvedl web Neovlivní s odvoláním na vysoce důvěryhodný zdroj.
Nové výpovědi svých manažerů banka HSBC nekomentovala. Reagovat nechtěla ani Procházková, její stanovisko pak řekl webu mluvčí holdingu Karel Hanzelka: “Nezlobte se, řízení v této záležitosti není ukončeno, proto se nebudeme blíže vyjadřovat.”
Finální stanovisko bankéřů HSBC tak bortí verzi premiéra, který tvrdí, že s farmou Čapí hnízdo neměl nikdy nic společného a byl to projekt jeho dětí. V dokumentech banky, které před lety zveřejnila anonymní skupina skrytá pod jméno Babišova řídícího důstojníka StB Šumana, přitom jasně stojí: “Farma Čapí hnízdo je hlavní projekt pana Babiše, akcionáře Agrofertu. Je to jeho klíčový projekt, který je pro něj velmi důležitý,” připomněl web. O kauze jsme psali například zde.
Společnost Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V roce 2007 se však společnost přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele, které vlastnily jeho děti a manželka, a získala tak téměř 50 milionovou evropskou dotaci pro malé a střední podniky. Po několika letech se Farma vrátila pod křídla holdingu, přičemž jako jeho součást by neměla na dotaci nárok. Holding poté Babiš v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.
Policie navrhla Babiše a další aktéry kauzy Čapí hnízdo obžalovat už v dubnu 2019, pražské městské státní zastupitelství však stíhání v polovině září pravomocně zastavilo. Jeho šéf Martin Erazím tehdy sdělil, že společnost splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Nejvyšší státní zástupce Zeman pak v prosinci 2019 zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání u Babiše a Mayerové s odůvodněním, že bylo nezákonné a předčasné. Na konci května navrhla obžalovat Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou z poškození finančních zájmů EU a dotačního podvodu. Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch se teď zabývá tím, zda podá obžalobu, zastaví trestní stíhání nebo věc vyřídí jinak. Premiér dlouhodobě odmítá, že by se kolem projektu dělo cokoli nezákonného, kauzu označuje za kampaň proti jeho osobě.