Bábkovy Podnikatelské odbory zbrojí k boji se státem, rozšiřují základnu. Mají 1283 členů

Zástupci podnikatelů

Bábkovy Podnikatelské odbory zbrojí k boji se státem, rozšiřují základnu. Mají 1283 členůNOVÉ
Předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek na únorové demonstraci Za svobodu, demokracii a svobodné podnikání Foto:

Foto: PO

1
Domov

Karolína Vaverková

Zástupci podnikatelů, sdružených v Podnikatelských odborech, sílí. Jejich členskou základnu tvoří 1283 jednotlivců, 187 firem a sedm spolků. „A členové stále přibývají,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Podnikatelské odbory jsou velkým kritikem elektronické evidence tržeb, jejíž zrušení požadují.

V listopadu to bude rok, co se začaly Podnikatelské odbory veřejně hlásit o slovo. Založeny ale byly o půl roku dříve. „Podnikatelské odbory vznikly v únoru 2017. Po přípravném období začaly v listopadu toho roku aktivně pracovat. Nyní přibližně po roce práce tvoří členskou základnu 1283 jednotlivců, 187 firem a sedm spolků. A členové stále přibývají,“ uvedl pro deník Echo24 předseda Radomil Bábek.

Doposud Podnikatelské odbory hlavně budují členskou základnu. Už nyní ale vedou kampaň za zrušení EET a požadují zrušení kontrolních hlášení nebo jejich omezení pro drobné podnikatele. Psali jsme o tom zde. Podle Radomila Bábka stát zaměstnance protežuje, chrání a politici si je předcházejí. „Oproti tomu jsou podnikatelé a živnostníci neustále pod tlakem, politici a úředníci pro ně vymýšlejí stále další a nové podmínky, ztěžující podnikání, stát je zneužívá, až šikanuje,“ dodal Bábek.

Bábek se nyní věnuje vytváření struktury spolku. „Tedy regionálních poboček a výboru jako řídící jednotky PO. Kolem výboru se sdružuje okruh spolupracovníků, odborníků z řad členů, kteří se věnují různým tématům a problematikám vtahu státu a podnikání. Připravujeme témata a mapujeme potřeby podnikatelského stavu. Zatím se s plnou vahou nepouštíme do boje se státem, protože na to musíme vyrůst a zesílit,“ řekl Bábek.

Vedle Podnikatelských odborů zastupují zaměstnavatele a firmy například Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP), Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR nebo Unie zaměstnavatelských svazů ČR. Podnikatelské odbory jsou ze zaměstnavatelských zájmových skupin nejmladší.

Počet podnikatelů v ČR letos stoupl o na 1,008 milionu

Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, letos stoupl o 17 000 na 1,008 milionu. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Loni počet podnikatelů, tedy například soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, vzrostl o 10 000.

Nejvíce podnikatelů je evidováno v Praze (179 000) a v krajích Středočeském (139 000) a Jihomoravském (111 000). Ze všech osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) vzrostl o 9000 na 591 000 počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Počet těch, kteří ji mají jako vedlejší, stoupl o 8000 na 417 000.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: EET se bude znovu vztahovat i na zrakově postižené, výjimka ze zákona se nestihne schválit

Berňák přestřelil. Zájem o domácí svatební hostiny je „neobhajitelný“