Zemanovy vulgarity v rozhlase bude řešit vysílací rada

stížnost na prezidenta

Zemanovy vulgarity v rozhlase bude řešit vysílací radaNOVÉ
Prezident Zeman při pondělním rozhovoru pro Radiožurnál Foto:

Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

1
Domov

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) obdržela čtyři stížnosti na vulgární výroky prezidenta Miloše Zemana v pondělním pořadu 20 minut Radiožurnálu Českého rozhlasu. Bude se jimi zabývat na svém zasedání 6. listopadu, řekl to předseda rady Ivan Krejčí. Nejde o první podobný případ, Zemanovy výroky v Českém rozhlasu musela rada řešit i před čtyřmi lety.

Zeman mluvil vulgárně v části rozhovoru, kde prozradil jména některých lidí, které vyznamená u příležitosti 28. října. Bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou, slovenského podnikatele Pavla Krúpu a někdejší novinářku Janu Lorencovou přitom charakterizoval jako bojovníky proti „ekonomickým zmrdům“, za které označil Viktora Koženého či Zdeňka Bakalu. Podrobněji jsme o rozhovoru informovali zde.

Zemanova slova z živě vysílaného rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál už dříve kritizovali někteří politici. Premiér Andrej Babiš je označil za nevhodné. Nejde o první případ, kdy prezident v přímém přenosu vulgarity použil. Pozornost vyvolal zejména rozhovor v roce 2014, kdy se prezident vulgárně vyjádřil o ruské skupině Pussy Riot i o počínání tehdejší vlády. ČRo se poté rozhodl Hovory z Lán předtáčet, na což Zeman tehdy odmítl přistoupit.

„Je to pornografická skupinka, která je minimálně vina výtržnictvím v pravoslavném chrámu,“ řekl o skupině Pussy Riot. „Víte, co je to v angličtině pussy?“ ptal se prezident moderátora Jana Pokorného. „Kunda. Takže s prominutím v textech této skupiny je kunda sem, kunda tam,“ pokračoval tehdy Zeman.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zemanovy vulgarity? Nevhodné, reaguje Babiš na prezidentova slova

Stál u „zázračného“ zbohatnutí Grosse. Od Zemana převezme vyznamenání