Trapné lásky muka. Příběh lásky Karla Čapka

Trapné lásky muka. Příběh lásky Karla ČapkaNOVÉ
Homepage

ECHOPRIME

Jiří Peňás

Mohlo to být takhle. Je jaro 1920, tedy před sto lety, večer po představení ve Švandově divadle na Smíchově, a mladá, velmi mladá herečka vychází z divadla na ulici. Vtom k ní přistupuje muž, smeká klobouk (buřinku?) a odhodlaně praví: „Dobrý večer, nebudete se zlobit, že jeden neslušný člověk – Já jsem Čapek, slečno, víte, ten, co napsal nějaké povídačky. Byl jsem v divadle a počkal jsem na vás.“

Slečna není zas tak překvapená. Jednak si ho párkrát všimla v hledišti a zdálo se jí, že se na ni dívá jaksi jinak, to dívky poznají. A tu „podivnou tvář, plnou ohromných očí a dětských úst“ už znala z fotografií, které prošly novinami a časopisy (to už v nich fotografie byly) – a také asi věděla, že je to kolega jejího otce, ostatně také Karla, z novin. Prostě se nechala doprovodit domů, pak se ve vší počestnosti rozloučili a tak to pokračovalo ještě nějaký čas. Jí bylo sedmnáct, jemu třicet.

Vztah Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové je obecně známou záhadou české kulturní společnosti první republiky. Jiří Peňás v novém vydání Týdeníku Echo podrobně rozebírá tento netradiční vztah a přibližuje jeho temná zákoutí.

Celý text čtěte na EchoPrime nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo.

Foto:

Echo

 

Související články