Babiš teď vidí migranty všude. Stěžejní voliči mu odešli zejména k SPD
VOLBY
Premiér Andrej Babiš (ANO) s blížícími se volbami přitvrzuje a mění rétoriku. Již dříve se zostřující výpady proti Pirátům začíná v posledních týdnech často doplňovat téma migrace. A tak zatímco mohou Češi po měsících tvrdých restrikcí doufat v relativně otevřené letní cestování, premiér varuje před „cizáky“. Snaží se tak přebrat téma, v kterém v minulosti dominovalo zejména hnutí SPD. Právě k němu podle průzkumů odcházela v posledních měsících značná část příznivců hnutí ANO.
Premiérovo hnutí se ve volebních průzkumech v posledních měsících pohybuje v sevření koalic Pirátů a STAN a Spolu. Zatímco druhá zmíněná koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 si podle agenturních dat na voliče Andreje Babiše „sahá“ kvůli větší ideologické vyhraněnosti znatelně hůř, voliči ve středním věku opouští Andreje Babiše především právě k první volební koalici. V pro hnutí ANO stěžejní věkové kategorii seniorů však mířili voliči především k SPD Tomia Okamury.
S tím zřejmě souvisí i akcentování tématu migrace, které se v poslední době objevuje nejen v premiérových výpadech proti Pirátům, ale například i v jeho obhajobě proti europoslancům, kteří hlasováním odsoudili premiérův střet zájmů. „Oni nebudou určovat pravidla v České republice, rozhodnou občané ve volbách, bude rozhodovat parlament, vláda a ne nějaký fanatický, promigrantský, zelený poslanec evropského parlamentu,“ reagoval na návštěvě v Olomouci premiér Babiš.
Pozornost vzbudil premiér i ve sněmovně v minulém týdnu, když obvinil šéfa Pirátů Ivana Bartoše, že chce zavést do Česka muslimy a udělat z České republiky nějaký „ekofanatický multikulturní Pirátostan“, na sítích pak uvedl, že mají Piráti v plánu zmapovat přebytečné metry v bytech a nastěhovat k lidem „nejlíp nějakého migranta“. Piráti v reakci zaslali premiérovi předžalobní výzvu, ve které ho vyzvali k omluvě za šíření lži.
Jak ukazují volební modely agentur, podpora hnutí ANO se v posledních měsících propadala a odcházet začínali i voliči z pevného jádra, tedy ti, kteří byli pevně rozhodnutí stranu volit. Podle posledního volebního modelu agentury Kantar by se hnutí ANO umístilo ve volbách až na třetím místě za oběma koalicemi s 20 procenty hlasů. Podle agentury Median by skončilo druhé za koalicí Pirátů a Starostů s 23 % hlasů.
Ačkoliv se podle posledního modelu Medianu zřejmě voličský propad hnutí ANO stabilizoval, zůstalo na podpoře kolem 20 %. Hnutí ANO začalo výrazněji ztrácet po podzimní vlně koronaviru a další odliv přízně se v průzkumech začal projevovat s třetí vlnou na přelomu roku a dále se zhoršující situací. Pro hnutí ANO stěžejní starší generace voličů přecházela v posledních měsících podle dat agentury Kantar zejména k SPD Tomia Okamury, částečně pak ke KSČM. V případě přechodu k SPD pak hrál roli především vládní přístup k pandemii. „SPD se do toho dobře obula tím směrem, že kritizovala ta z jejich pohledu příliš přísná vládní opatření,“ popsal pro deník Echo24 voličský přeliv analytik Kantaru Pavel Ranocha.
Voliči ve středním věku pak mířili spíše právě ke koalici Pirátů a STAN. Důvody pro odklon k opozičním koalicím se podle Ranochy týkaly vysokého schodku rozpočtu či vládního chování k živnostníkům, šlo však spíše o výraznou menšinu. Na jaře se pak odliv směrem k Pirátům a Starostům zastavil i podle dat agentury Kantar. Nově pak začal hlasy hnutí ANO přebírat i bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se svým hnutím Přísaha, které se v květnu v modelu Kantaru poprvé umístilo na pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup so sněmovny.
Právě na starších voličích, kteří nejčastěji odcházeli k SPD, je Babišovo hnutí momentálně podstatně závislé, jde navíc o velmi početnou voličskou skupinu. V roce 2017 hnutí volilo 41 procent důchodců. V dobách svého vzniku přitom bylo hnutí ANO zaměřené hlavně na voliče ze strany podnikatelů, ti už však nyní nemají příliš důvodů ho volit.