Rolling Stones po 11 letech v Česku. Drží návštěvnický rekord, lístky ještě jsou

Legendární skupina v Česku

Rolling Stones po 11 letech v Česku. Drží návštěvnický rekord, lístky ještě jsouNOVÉ
Mick Jagger, Ronnie Wood, Keith Richards, Charlie Watts Foto:

Foto: Shutterstock

1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Legendární kapela Rolling Stones už pošesté míří do Česka. První koncert u nás proběhl v roce 1990, celkově na koncerty„stounů“ přišlo přes 350 tisíc diváků. Poslední koncert byl před jedenácti lety v Brně. Mnozí fanoušci se obávali, zda 75letí zakladatelé Mick Jagger a Keith Richards ještě někdy do Česka zavítají. Nyní vystoupí v pražských Letňanech. Vstupenky budou k dispozici i v den jeho konání, informoval pořadatel koncertu Serge Grimaux.

Organizátoři očekávají návštěvu několika desítek tisíc lidí. Zároveň varují před neoficiálními prodejci vstupenek. Oficiální prodejci mají vstupenky ke stání za 1990 korun, stání před pódiem za 4590 korun, tribuny k sezení za 4990 korun a nejlepší místa k sezení za 9990 korun. Právě Rolling Stones drží návštěvnický rekord koncertu v ČR, když 5. srpna 1995 dorazilo na jejich vystoupení na bývalý spartakiádní stadion na Strahově 130 000 lidí.

Kapacita areálu v Letňanech je přibližně 70 000 lidí, zatím nejvíce jich tam přišlo v roce 2016 na koncert AC/DC, který sledovalo 60 000 fanoušků. Letos se zde zatím uskutečnily dva velké koncerty – vystoupení Ozzyho Osbournea si nenechalo ujít kolem 35 000 posluchačů, na Iron Maiden dorazilo přibližně 30 000 lidí.

První koncert „stounů“ v srpnu 1990

První koncert Rolling Stones v Čechách se konal 18. srpna 1990 na bývalém spartakiádním stadionu na Strahově v Praze. Přišlo sto tisíc diváků. Pro celé generace rockových fanoušků byl první koncert „stounů“ v Česku nejen hudebním zážitkem, ale i symbolem změny politické situace v Československu po listopadu 1989. „Hi, I‘m Mick Jagger. Kameny se valí do Prahy,“ zval fanoušky roztomilou češtinou na koncert zpěvák a frontman skupiny v oficiálním klipu. Na plakátech s typickým vyplazeným jazykem byl slogan „Tanks Are Rolling Out, The Stones Are Rolling In (Tanky odjíždějí, Stouni přijíždějí).

Koncert, který byl součástí evropského turné Urban Jungle, se konal pod patronací choti tehdejšího prezidenta republiky Olgy Havlové a prezidentova kolegia a prezident Václav Havel sledoval koncert z hlavní tribuny. Po koncertech v roce 1966 ve Varšavě a ve východní části Berlína v roce 1990 to bylo třetí účinkování skupiny ve střední a východní Evropě.

Rekordní návštěvnost 130 tisíc lidí

Podruhé se koncert konal na stejném místě o pět let později, 5. srpna 1995. Tehdy Česká republika zaznamenala rekordní návštěvnost, počet diváků se vyšplhal na sto třicet tisíc. V srpnu roku 1998 se zase dvanáct tisíc diváků přišlo na Stouny podívat do Sportovní haly na pražském Výstavišti.

V červenci 2003 na pódium v Praze na Letenské pláni je uvedl tehdy již bývalý prezident Václav Havel. Skupina koncert uspořádala v rámci turné Licks k příležitosti čtyřiceti let vzniku. Noc před koncertem oslavil na Václavském náměstí zpěvák Mick Jagger šedesátiny.

První mimopražské vystoupení proběhlo před zraky třiceti tisíc diváků v červenci 2007 v Brně. Původně se mělo konat již v roce 2006, muselo ale být o více než rok odloženo kvůli zranění kytaristy Keitha Richardse, který na dovolené údajně spadl z palmy.

Po jedenácti letech Stouni v Česku vystoupí znovu. Ve středu 4. července přijedou na pražské Letňany. Koncert proběhne v rámci jejich turné „NO FILTER“, které odstartovali 17. května v Dublinu.

Rolling Stones hrají od roku 1962

Mick Jagger se s Keithem Richardsem znali již od dětství, ale sblížili se v roce 1960, když při náhodném setkání ve vlaku zjistili, že oba milují stejnou hudbu – americké bluesmany. A tak založili kapelu. Na hudební scénu vtrhli jako zlí a vlasatí hoši v červenci 1962 vystoupením v londýnském klubu Marquee. A stali se senzací. Poté prodělali řadu krizí, včetně oplétaček se zákonem kvůli drogám, ale postupně vystoupali až na vrchol pomyslného žebříčku největších rokenrolových skupin světa.

Název skupiny vzešel z písně společného oblíbence Muddyho Waterse – Rolling Stones (valící se kameny nebo tuláci bez domova). V květnu 1963 nahráli první singl Come On od Berryho a v dubnu 1964 vyšlo jejich první album The Rolling Stones. Plně autorská byla až čtvrtá deska Aftermath (1966). Hymnou tohoto období se stala píseň (I Can‘t Get No) Satisfaction s již zlidovělým úvodním kytarovým rifem. „Stouni“ začali zdolávat čela hitparád a pozornost začaly budit i informace o tom, jakou výtržnost zase ztropili, jaké drogy mají zrovna v oblibě nebo kdo měl nejvíce žen v posteli. Kvůli drogám se dostávali do konfliktu se zákonem.

Divoká 60. léta

Divoká 60. léta si ale i v případě Rolling Stones vybrala svou daň. V roce 1969, krátce po svém odchodu kvůli neshodám s Mickem a Keithem, byl nalezen mrtvý na dně bazénu svého domu Brian Jones a jeho smrt není dodnes objasněna. V témže roce byl na festivalu v Altamontu před očima skupiny ubodán fanoušek.

Největší popularity dosáhli Rolling Stones na přelomu 60. a 70. let s alby Beggar‘s Banquet (1968), Let It Bleed (1969), Sticky Fingers (1971), na kterém se poprvé objevilo slavné logo s jazykem, či Exile On Main Street (1972). Na většině těchto alb se již podílel brilantní a dodnes uznávaný kytarista Mick Taylor, který vystřídal Jonese. V roce 1975 Taylora vystřídal Ron Wood, jenž zapadl hudebně i lidsky. Autorsky nedoceněný se cítil Wyman, který odešel v roce 1992. Za něj nastoupil jazzman Darryl Jones, který se ale řádným členem již nestal.

Po sólových ambicích a sporech v 80. letech se „stouni“ vrátili s plnou parádou v roce 1989 deskou Steel Wheels, která odstartovala veleúspěšná 90. léta. Přestože během více než půlstoleté kariéry prodělala skupina řadu krizí a její zakladatelé Mick Jagger a Keith Richards letos oslaví už 75. narozeniny, stále jim to šlape jako zamlada. Celkově „stouni“ vydali několik desítek desek, poslední studiová s názvem Blue & Lonesome vyšla v prosinci 2016. Na albu se vrátili k blues, se kterým kdysi začínali. Obsahuje 12 coververzí písní bluesových hvězd jako Howlin‘ Wolf, Jimmy Reed nebo Little Walter.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Rolling Stones zakázali Trumpovi přehrávat jejich songy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články