3 Souhvězdí gulag Karla Pecky

Vyšla sbírka SOUHVĚZDÍ GULAG. Mapuje dílo spisovate a komunistického vězně Karla Pecky

NOVÉ

Témata: , ,

U příležitosti nedožitých devadesátých narozenin spisovatele a politického vězně 50. let Karla Pecky vyšla aktuálně sbírka z jeho díla – SOUHVĚZDÍ GULAG Karla Pecky. Jednotlivá díla sbírky komunisty umlčovaného autora jsou doplněna doslovy a úvahami osobností, jakými jsou mimo jiné Jiří Stránský, Jiřina Šiklová nebo Daniel Kroupa. 

Čtveřice románů, mezi něž patří také slavné dílo Motáky nezvěstnému, dále tři povídkové soubory, básnické sbírky a originální kafkovské povídky rozšířené o předmluvu Jiřího Padevěta přibližují realitu komunistického Československa. Sbírka, která zaznamenává svět lidí, kteří zažili přístup tehdejšího režimu k jemu nevyhovujícím politickým názorům, je doplněna doslovy a úvahami od spisovatele Jiřího Stránského, socioložky Jiřiny Šiklové, filozofa Daniela Kroupy či třeba politologa Petra Pitharta. Dílo doplňuje doslov spisovatele Jiřího Padevěta a zdobí osobité grafikymi malíře Miloše Kotka.

Karel Pecka byl významný český spisovatel a politický vězeň, který jako jeden z prvních podepsal Chartu 77. Autor, který je držitelem ocenění Rytíř české kultury 2017 in memoriam a nositel státního vyznamenání Řádu T. G. Masaryka III. třídy od prezidenta V. Havla, byl v letech 1949-1959 vězněn v několika českých koncentračních táborech, mimo jiné ve Svornosti, Nikolaji, Bytízu nebo „táboře černé smrti“ (vykmanovský lágr „L“), které mu byly v jednotlivých dílech inspirací.

Knihu SOUHVĚZDÍ GULAG Karla Pecky sestavil a vydal Daniel Pagáč, který spisovatele osobně znal a byl jeho prací silně zasažen.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.