1 Nákaza spalniček

Letuška, která se přímo na palubě nakazila spalničkami, je v kómatu

, NOVÉ

Témata: ,

Letuška izraelské aerolinky El Al, která se na konci března během letu mezi New Yorkem a Tel Avivem nakazila spalničkami, je v kómatu a leží s poškozením mozku na jednotce intenzivní péče, oznámilo izraelské ministerstvo zdravotnictví. Podle mluvčího ministerstva se u 43leté ženy objevily komplikace spojené s nemocí, konkrétně encefalitida, tedy zánět mozku. Izraelští zdravotníci vyzvali všechny cestující, kteří byli na palubě letounu, který odletěl z New Yorku 26. března, aby v případě, že zaznamenají příznaky nemoci, okamžitě vyhledali lékařskou pomoc.

Podle amerického Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC), postihnou podobné komplikace jednu osobu z 1000, která se spalničkami nakazí. Většinou jde o děti mladší pěti let a dospělé starší 20 let. Encefalitida může vést k trvalému poškození mozku, hluchotě či smrti. Jak poznamenal list The New York Times, mezi příznaky spalniček patří rýma, kašel, zarudlé oči, citlivost na světlo a červená vyrážka, která se většinou objevuje mezi 10. až 14. dnem po nákaze, někdy mezi šestým a 21. dnem.

Případ izraelské letušky není jediným vážným případem, který nyní zdravotníci v židovském státě řeší. Nevratné poškození mozku utrpěl nedávno i desetiletý chlapec, který se spalničkami nakazil. Nyní je hospitalizován a připojen na dýchací přístroje v nemocnici ve městě Petah Tikva.

Krevní testy ukázaly, že letuška byla v minulosti očkovaná, ale pouze jednou dávkou vakcíny namísto doporučovaných dvou. Letecká společnost El Al v reakci na tento případ nařídila všem letuškám a stevardům, aby se nechali očkovat. „Poškození je velmi vážné,“ citoval zpravodajský server Ynet lékaře Aviho Lina, který o ženu pečuje. „Vyhodnocujeme její stav každý den a doufáme, že se situace zlepší,“ uvedl.

Podle záznamů izraelského ministerstva zdravotnictví jsou jen částečně očkovány či vůbec neočkovány dva miliony Izraelců. Toto číslo podle izraelských médií nejspíš zahrnuje i osoby narozené mezi lety 1957 a 1977, kteří nebyli očkováni dvěma dávkami vakcíny. Neočkováno je v zemi rovněž asi 45 tisíc dětí, většinou z ultraortodoxních rodin.

V rámci zvýšení proočkovanosti ministerstvo zdravotnictví ve středu oznámilo, že očkovací centra v zemi zůstanou otevřená i během velikonočních prázdnin. V Izraeli byl v uplynulém roce zaznamenán nárůst počtu nákaz spalničkami – od března 2018 jimi podle oficiálních údajů onemocnělo 3600 lidí. Loni v listopadu spalničkám v Jeruzalémě podlehlo batole, šlo o první oběť této nemoci v Izraeli za uplynulých 15 let. O měsíc později následkem spalniček v Izraeli zemřela dvaaosmdesátiletá žena.

Problém spalniček v současné chvíli trápí i Česko, kde se v prvních třech měsících letošního roku nakazilo výrazně více lidí než za celý loňský rok. Odborníci se domnívají, že za šířením spalniček je mimo jiné pokles podílu očkovaných v populaci kvůli odmítání či odsouvání očkování. Dalšími důvody je vymizení imunity získané očkováním v dětství u části dospělých, případně import nemoci ze zahraničí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Předměstí New Yorku se bojí spalniček. Neočkované děti nesmí do škol ani do obchodních center

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.