Ostrá kritika Trumpa. Šéf tajných služeb trvá na ruském vměšování do voleb

Vyšetřování voleb v USA

Ostrá kritika Trumpa. Šéf tajných služeb trvá na ruském vměšování do volebAKTULIZOVÁNO 1
Svět
Sdílet:

Americké tajné služby trvají na svých závěrech, že Rusko se vměšovalo do předloňských prezidentských voleb ve Spojených státech a že se snaží podkopat americkou demokracii. Ve svém pondělním prohlášení to uvedl šéf amerických tajných služeb (DNI) Dan Coats jako reakci na summit prezidentů USA a Ruska Donalda Trumpa a Vladimira Putina. 

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

10:00 Trump pozval Putina do Bílého domu

Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton ve čtvrtek prostřednictvím svého ruského protějšku odeslal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi oficiální pozvání k návštěvě Spojených států. Napsala to v pátek agentura Reuters.

pátek 20. července

9:48 Německo: Je dobře, že spolu Trump a Putin mluví, o čem, nevíme

„Je vždycky lepší, když spolu Amerika a Rusko mluví, než když mluví jen o sobě navzájem. Už v tom je dobrá zpráva, že se setkání v Helsinkách vůbec uskutečnilo. Závěry jsou ale v mlze,“ píše deník Hannoversche Allgemeine Zeitung. 

8:39 Trump vypadal vedle Putina ponížený a slabý, napsal časopis Time

Donald Trump zašel na summitu v Helsinkách dál, než kdokoli z jeho předchůdců: přijal vysvětlení nepřátelského zahraničního vůdce ke zjištění svých vlastních zpravodajských agentur, napsal americký list The New York Times. 

5:00 Kritika zleva: Putin na Trumpa něco musí mít

„Dnes takzvaný americký lídr ostudně selhal, neboť se nedokázal postavit člověku, který stál v čele útoků,“ napsala na twitteru demokratka Nancy Pelosiová s odkazem na 12 Rusů, které USA minulý týden obvinily z hackerských útoků a snah ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2016. „Vážně, co na něj Putin má, že se Trump tak bojí?“ dodala.

4:00 Američtí politici napříč spektrem Trumpa za výsledky summitu kritizují 

Trump se podle nich při summitu nedokázal Putinovi postavit pokud jde o ruskou roli v amerických volbách. Trumpa kritizují nejen demokraté, ale také několik představitelů jeho Republikánské strany a někdejší šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan. „Nejenže Trumpovy komentáře byly hloupé, on ho má Putin zcela v hrsti. Republikánští patrioti, kde jste?“ uvedl na twitteru Brennan s tím, že Trumpovo vystoupení je možné označit za zradu.

3:45 Za největší otázku mezi USA a Ruskem považuje Trump omezování jaderného arzenálu

„Vím, že prezident Obama řekl, že největším problémem je globální oteplování, ale já bych řekl, že naším největším problémem je nukleární oteplování,“ prohlásil. Trump dále uvedl, že mu Putin nabídl pomoc s jednáním se Severní Koreou. „Se Severní Koreou si vedeme dobře, máme čas. Není kam spěchat,“ dodal.

3:30 Vyšetřování voleb je uměle vytvořená kauza, zopakoval Trump v rozhovoru 

Donald Trump vyšetřování opakovaně označil za uměle vyvolanou kauzu, za kterou strojí lidé jako bývalý ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování James Comey a jeho někdejší náměstek Andrew McCabe. „Myslím, že nyní si vedeme s Ruskem velmi dobře,“ řekl také Trump s tím, že do včerejška tomu tak nebylo.

3:00 Trump během rozhovoru pro Fox News uvedl, že vyšetřování voleb vrazilo klín mezi Rusko a USA

V rozhovoru s televizí Fox News odvysílaném v pondělí v noci Donald Trump také řekl, že Vladimir Putin mu na pondělním summitu v Helsinkách sdělil, že vzájemných znesvářených vztahů lituje. „Je to vážně škoda, protože bychom mohli udělat tolik dobrého,“ citoval Trump Putinova slova. „Možná jsme ten klín právě vyrazili, ale ten klín tam byl a prezident Putin to říkal,“ prohlásil Trump.

Úterý 17. července

18:00 Trump řekl, že vedl „čistou kampaň“ a „snadno“ porazil Hillary Clintonovou

„Vedl jsem skvělou kampaň, a proto jsem prezidentem,“ dodal Trump. Zopakoval, že během předvolební kampaně neexistovala žádná „tajná dohoda“ mezi ním a ruskou vládou. 

17:50 Putin by se nebránil spolupráci s FBI

Podle Putina je obvinění o vměšování Ruska do amerických voleb nesmyslné. Putin by se však nebránil žádosti zvláštního vyšetřovatele FBI Muellera, aby ruské úřady vyslechly 12 příslušníků ruských tajných služeb, které jsou v USA obviňovány z počítačového útoku na Demokratickou stranu. Chtěl by však, aby  Američané podobně postupovali proti lidem, kteří jsou podezření z protiprávních aktivit vůči Ruské federaci.

17:15 Oba dva státníci vystoupili na společné tiskové konferenci

Jak Donald Trump, tak Vladimír Putin chtějí spolupracovat na řešení světových problémů, jako je třeba denuklarizace Korejského poloostrova, boj proti terorismu, podle Trumpa může spolupráce mezi oběma zeměmi zachránit statisíce životů. Podle Trumpa si obě strany přejí spolupráci a mír.

Pondělí 16. července 

Šéf Bílého domu řekl, že Moskva k ovlivňování voleb důvod neměla, a jeho ruský protějšek možnost jakéhokoli takového vměšování popřel. Trump následně na twitteru napsal, že americkým tajným službám velmi důvěřuje.

„V našem posudku o vměšování Rusů do voleb v roce 2016 a jejich pokračujícím a všudypřítomném úsilí podkopat naši demokracii jsme se vyjádřili jasně,“ uvedl Coats. Dodal, že americké rozvědky budou nadále poskytovat pravdivá a objektivní zpravodajská hodnocení.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan zdůraznil, že není pochyb o tom, že Moskva do voleb v roce 2016 zasahovala a že Trump musí uznat, že Rusko není přítelem Ameriky. „Neexistuje žádná morální rovnocennost mezi Spojenými státy a Ruskem, které zůstává nepřátelské vůči našim nejzákladnějším hodnotám a ideálům,“ uvedl v prohlášení Ryan tím, že USA musí hnát Moskvu k odpovědnosti a musí ji přimět, aby přestala se svými odpornými útoky na demokracii.

Arizonský republikánský senátor Jeff Flake již před summitem vyjadřoval pochybnosti, zda Trump setkání s ruským prezidentem zvládne. „Nikdy jsem si nemyslel, že uvidím amerického prezidenta vedle ruského, jak bude obviňovat Spojené stát z ruské agrese. Je to zavrženíhodné,“ uvedl Flake.

Republikánský senátor a Trumpův dlouhodobý kritik John McCain považuje summit za milník, který značí bod nejnižší úrovně amerického prezidentství v historii. Vrcholnou schůzku s Putinem senátor považuje za tragickou chybu a za Trumpovo selhání bránit Ameriku.

„Jak jsem dnes a mnohokrát dříve řekl. Mám obrovskou důvěru ve své zpravodajce. Uznávám ale také to, že ve jménu budování světlé budoucnosti se nemůžeme soustředit výhradně na minulost – jako dvě největší světové jaderné mocnosti spolu musíme vycházet,“ napsal Trump na twitteru.

Funkce šéfa amerických tajných služeb vznikla po teroristických útocích na USA v září 2001 a Coats ji od loňského března zastává jako v pořadí pátý. Ředitel zpravodajských služeb je hlavním bezpečnostním poradcem amerického prezidenta a jeho úkolem je koordinace civilního a vojenského špionážního aparátu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články