Čeští premiéři přehledně: Fiala je třetím nejstarším v historii samostatné ČR

ČEŠTÍ PREMIÉŘI

Čeští premiéři přehledně: Fiala je třetím nejstarším v historii samostatné ČR
Petr Fiala (ODS) Foto: Jan Zatorsky
1
Domov

Echo24

Fiala, kterému je 57 let, je třetím nejstarším premiérem v historii samostatné ČR. Ve vyšším věku se funkce ujali jen Andrej Babiš (ANO), kterému bylo při obou jmenováních 63 let, a předseda úřednické vlády z let 2009 až 2010 Jan Fischer (58 let). Naopak jako nejmladší se stal v červenci 2004 premiérem Stanislav Gross (ČSSD), kterému bylo 34 let a devět měsíců. Bohuslav Sobotka (ČSSD) se stal předsedou vlády ve věku 42 let, Petru Nečasovi (ODS) bylo 45 let. Průměrný věk, kdy čeští premiéři nastoupili do funkce (Václav Klaus, Mirek Topolánek i Babiš jsou počítání dvakrát), je i se započtením Fialy zhruba 51,5 roku.

Jen tři politici se stali premiéry dvakrát. Prvním byl Klaus (ODS), jenž byl ministerským předsedou poprvé jmenován v červenci 1992 a podruhé o čtyři roky později. Druhým dvojnásobným premiérem byl Topolánek, jmenovaný do čela kabinetu v srpnu 2006 a v listopadu 2006. Třetím pak končící předseda vlády Babiš, který se stal premiérem poprvé v prosinci 2017 a podruhé v červnu 2018.

Nejdéle vládl Václav Klaus, který byl premiérem pět a půl roku. Necelé čtyři roky pak strávili v čele vlády Miloš Zeman (ČSSD), Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš. Naopak nejkratší dobu byl předsedou vlády Jiří Rusnok (sedm měsíců a čtyři dny), jen o den více strávil v premiérské funkci Josef Tošovský. Mezi třemi premiéry vlád, označovaných za úřednické, vládl nejdéle Jan Fischer (rok a čtvrt).

Z 12 politiků, kteří dosud vedli vládu ČR, bylo pět z ČSSD, tři z ODS, tři nestraníci a jeden z ANO. Petr Fiala se tak stane čtvrtým premiérem z řad občanských demokratů.

Sedm z 12 dosavadních českých premiérů mělo ekonomické vzdělání, které většinou získali na pražské Vysoké škole ekonomické (Klaus, Tošovský, Zeman, Jiří Paroubek, Fischer, Rusnok), Babiš absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě. Vladimír Špidla je vystudovaný historik, Gross absolvoval už jako činný politik práva, Topolánek je původně strojní inženýr, Petr Nečas absolvoval fyziku na brněnské univerzitě. Sobotka vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity (MU) v Brně. Petr Fiala vystudoval češtinu a dějepis na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnes MU), etabloval se ale jako politolog, je profesorem.

Přehled českých premiérů od voleb 1992:

jmenován konec vlády doba vlády
Václav Klaus (ODS) 2. července 1992 2. ledna 1998 2010 dní (5 let a 6 měsíců)
Josef Tošovský (nestraník) 17. prosince 1997 22. července 1998 217 dní (7 měsíců a 5 dní)
Miloš Zeman (ČSSD) 17. července 1998 15. července 2002 1459 dní (3 roky, 11 měsíců a 28 dní)
Vladimír Špidla (ČSSD) 12. července 2002 4. srpna 2004 754 dní (2 roky a 23 dní)
Stanislav Gross (ČSSD) 26. července 2004 25. dubna 2005 273 dní (8 měsíců a 30 dní)
Jiří Paroubek (ČSSD) 25. dubna 2005 4. září 2006 497 dní (1 rok, 4 měsíce a 10 dní)
Mirek Topolánek (ODS) 16. srpna 2006 8. května 2009 996 dní (2 roky, 8 měsíců a 22 dnů)
Jan Fischer (nestraník) 9. dubna 2009 13. července 2010 460 dní (1 rok, 3 měsíce a 4 dny)
Petr Nečas (ODS) 28. června 2010 10. července 2013 1108 dní (3 roky a 12 dnů)
Jiří Rusnok (nestraník) 25. června 2013 29. ledna 2014 218 dní (7 měsíců a 4 dny)
Bohuslav Sobotka (ČSSD) 17. ledna 2014 13. prosince 2017 1427 dní (3 roky, 10 měsíců a 27 dní)
Andrej Babiš (ANO) 6. prosince 2017 dosud 1453 dní (3 roky, 11 měsíců a 22 dnů)