1 Protesty ve Francii

„Páté dějství: Demise Macrona“. Francii ochromí další vlna demonstrací, žlutí mobilizují

NOVÉ

Témata: , ,

Francouzské úřady se připravují už na pátou sobotu protivládních protestů hnutí takzvaných žlutých vest, jehož část neuspokojily ani ústupky, které v pondělí oznámil prezident Emmanuel Macron. Na facebooku je ohlášeno několik demonstrací na pařížské třídě Champs-Élysées, účast na nich avizovaly tisíce lidí. V metropoli bude v sobotu nasazeno podobně jako minulý týden 8000 příslušníků bezpečnostních složek, uvedl pařížský policejní prefekt.  

Francouzská vláda ve čtvrtek vyzvala demonstranty k odpovědnosti i s ohledem na úterní střelbu na vánočních trzích ve Štrasburku, kterou nepřežily čtyři osoby. Radikální členové hnutí to ale označili za propagandu a uvedli, že protesty budou pokračovat. Ti umírněnější volají po dialogu s vládou. „Nastal čas přestat okupovat kruhové objezdy,“ řekla v rádiu RTL představitelka umírněné větve Jacline Mouraudová s odkazem na blokády silnic, které s různou intenzitou paralyzují Francii od 17. listopadu.

„Výzvy k mobilizaci na sociálních sítích patrně neutichají,“ konstatoval dnes deník Le Figaro. Nejvýznamnější facebooková událost má podle něj název „Páté dějství: Demise Macrona“. Tato demonstrace se má konat na Champs-Élysées a účast slíbilo 10.000 lidí; dalších 66.000 označilo, že se o akci zajímají. Na jiné, podobně pojmenované stránce na facebooku ohlásilo účast na demonstraci na slavném bulváru asi 8000 lidí.

Éric Drouet, jeden ze zástupců hnutí, které není jednotné a strukturované, uvedl, že přesné místo demonstrací ohlásí až v sobotu mezi osmou a devátou ráno. „Průvod odejde v 09:30,“ napsal na facebooku.

Příprava na „nejhorší scénář“, tvrdí policie

Pařížský policejní prefekt Michel Delpuech sdělil, že policie se připravuje na „nejhorší možný scénář“. Připustil, že policie při minulých protestech nedokázala vandalům zabránit v rabování a rozbíjení. „Naším cílem teď bude tento fenomén zvládnout,“ dodal. Kromě 8000 členů bezpečnostních složek bude v ulicích města i 14 obrněných transportérů.

Členové hnutí už několik týdnů protestují proti vládním ekonomickým reformám. Demonstrace a silniční blokády byly původně namířeny proti plánovému růstu cen pohonných hmot, později ale přerostly v protesty proti hospodářské politice vlády obecně i proti Macronovi samému. 

Šéf Elysejského paláce v pondělí slíbil hospodářská a sociální opatření, která by měla zmírnit dopad vládních hospodářských reforem na obyvatele a zamezit dalším demonstracím, které především v Paříži provázely násilnosti. Opozice ale ohlášené kroky označila za nedostatečné, podobně jako někteří zástupci hnutí žlutých vest.

V ulicích francouzských měst protestovalo minulou sobotu 136.000 lidí, tedy zhruba stejně jako týden předtím. Rozsáhlá vlna protestů je mnohými považována za největší od nepokojů v roce 1968.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.