„Ušetřeme a zvyšme daně, lidé to pochopí.“ Kalousek, Skopeček a Münich v Salonu Echa

CO MÁ DĚLAT FIALOVA VLÁDA

„Ušetřeme a zvyšme daně, lidé to pochopí.“ Kalousek, Skopeček a Münich v Salonu Echa
O tom, kdo by měl dostat méně a kdo naopak zaplatit více, debatovali bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, ekonom z CERGE institutu a také poradce premiéra Daniel Münich a ekonomický expert vládní ODS Jan Skopeček. Foto: Jan Zatorsky
6
Týdeník
Markéta Malá
Sdílet:

Prudké zdražování a jedna z nejvyšších inflací v EU se dotýkají všech bez rozdílu. Zastavení růstu cen se jeví jako priorita, nesmí se však zapomínat na to, že problém z podstatné části způsobila rozhazovačná politika vlády Andreje Babiše. Každoroční deficit rozpočtu je obrovský a dnešní politické reprezentaci už nezbývá než navzdory krizi sáhnout k velmi nepopulárním krokům. O tom, kdo by měl dostat méně a kdo naopak zaplatit více, debatovali bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, ekonom z CERGE institutu a také poradce premiéra Daniel Münich a ekonomický expert vládní ODS Jan Skopeček.

Všichni tři se veřejně vyjadřujete odmítavě k tomu, aby vláda lidem v krizi plošně pomáhala. Co říkáte na chystaný úsporný energetický tarif? To je také plošné, tedy proinflační opatření.

Kalousek: Úsporný tarif mě dráždí míň než rozdávání pětitisícového příspěvku. Moc o něm ale zatím nevíme, sněmovna podepsala bianko šek na 66 miliard s tím, že teprve nařízení vlády přinese jasnou konstrukci. Půjde sice o plošné opatření, ale vázané bude na spotřebu. Když to řeknu populisticky, lidé s klimatizací a vyhřívaným bazénem také dostanou peníze, což je špatně, ale bude to vzhledem k jejich spotřebě marginální příspěvek. Zatímco těm nejchudším pokryje významnou část jejich spotřeby. Takže to nevnímám tak děsivě. Vládu ale nejvíc oceňuji za to, co neudělala. Tedy že na rozdíl od řady okolních států se nenechala dotlačit k cenové regulaci. Ať už ke zrušení nebo snížení DPH, nebo k administrativní regulaci. Bylo by to nesmírně nákladné a prodloužilo by to vysokou inflaci. Jsou to všechno dočasná opatření. V okamžiku, kdy je zrušíte, nastane opět zdražování. Jsem přesvědčen, že si potřebujeme prožít tvrdý šok v nejkratším možném čase než to zbytečně protahovat.

Skopeček: Cenové stropy jsou cesta do pekel. Jen prodlužují cenové přizpůsobení.

Münich: Co se týče úsporného tarifu, je možné, že se promítne do cen. Trh může na avízo o rozhazování desítek miliard zareagovat a ceny energií ještě navýšit.

Kalousek: Nechci všechno za každou cenu kritizovat. Vymýšlení, jak a komu pomoct, bylo v tomto případě vážně složité, musel se najít kompromis. Je ale nutné uvědomit si, že ceny plynu, na které jsme byli zvyklí, se už nevrátí. Jak dlouho to tedy budeme lidem kompenzovat? Berme to teď jako první pomoc, nikdo ale nemůže počítat s tím, že to bude kompenzováno do nekonečna. U elektřiny je to něco jiného, tam má vláda instrumenty, jak dosáhnout nižších cen. A nemyslím tím teď cenovou regulaci.

Skopeček: Problém je, že jsme se stali nárokovou společností, která má pocit, že jakýkoli výkyv musí být všem bez rozdílu kompenzován. Lidé zatím nemají zájem veřejné finance léčit, ve volbách nevyhraje nikdo, kdo bude slibovat ostrou rozpočtovou reformu. Vždycky se tedy musíte přizpůsobit náladě ve společnosti a snažit se vysvětlovat a přesvědčovat.

Kalousek: Uvědomuji si strach vlády ze ztráty popularity při dělání nepopulárních kroků. Zároveň si ale nemyslím, že jde s totálními populisty v opozici zvítězit měkkým populismem ve vládě. Hodí se tu bonmot, který je parafrází na Winstona Churchilla: Volili jsme mezi neodpovědným zadlužováním a prohranými volbami, zvolili jsme zadlužování a prohráli jsme volby.

Münich: Když jsme mluvili o nárokové společnosti, musíme připomenout, že inflace nejvíc dopadá na chudé. Výdaje na dětské příspěvky, což je chudinská dávka, se dostatečně nezvyšují, přitom stojí pár miliard ročně. Nedostatečně se navýšilo životní minimum, které inflaci jen dohání. Budeme mít deficit 330 miliard. Vláda by mohla jednotky miliard dát nejchudším a obhájit to před veřejností jako solidaritu. Místo toho bude úsporný tarif pro všechny, na který půjdou desítky miliard.

Skopeček: Já vůbec nechci podceňovat to, čemu už teď řada domácností kvůli zdražování čelí. Ale když si přečtete, že do Chorvatska letos pojede 850 tisíc Čechů, také to o něčem vypovídá.

Celý Salon Týdeníku Echo si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od čtvrtka v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články