1 senátní volby

Trutnovsko volí senátora kvůli Hlavatému. Ten opět kandiduje

NOVÉ

Témata: ,

Na Trutnovsku a v několika obcích Náchodska se dnes ve 14:00 otevřely desítky volebních místností. Lidé v doplňovacích volbách do Senátu hlasováním vybírají z devíti kandidátů, včetně majitele královédvorské textilky Juta Jiřího Hlavatého (nezávislý za ANO), kvůli kterému se volby konají. V říjnu byl díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, a mandát senátora mu automaticky zanikl. Hlavatý pak oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu. Poslaneckého mandátu se vzdal.

„Kandiduje celkem devět kandidátů, z toho pět žen. Průměrný věk kandidátů je 54 let,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.

K urnám ve 179 okrscích ve volebním obvodu č. 39 může přijít zhruba 110.000 oprávněných voličů. Účast u hlasování se očekává nižší než při minulých senátních volbách, které se konaly v roce 2014. V prvním kole tehdy přišlo odvolit 39,55 procenta voličů, ale k druhému kolu už pouze 17,87 procenta.

Kromě Hlavatého se o místo senátora ucházejí starosta Vrchlabí Jan Sobotka, který kandiduje za STAN a má podporu TOP 09, KDU-ČSL a ODS, za ČSSD místostarosta Úpice Karel Šklíba a za Okamurovu SPD bude o zvolení usilovat majitelka tiskárny Luďka Tomešová z Trutnova. Za KSČM s podporou Strany práv občanů (SPO) kandiduje předsedkyně odborů v trutnovské nemocnici a zastupitelka Trutnova Iva Řezníčková. Za Nezávislou iniciativu (NEI) kandiduje majitelka Luční boudy v Krkonoších Klára Sovová. Kandidátem Pirátské strany je pedagog a nestraník Jaroslav Dvorský z Trutnova. Občanská demokratická aliance (ODA) do voleb vysílá galeristku Blanku Horákovou.

Jako nezávislá kandiduje Terezie Holovská. Městský úřad v Trutnově ji původně odmítl zaregistrovat s odůvodněním, že nesplnila náležitosti nutné k registraci. Hradecký krajský soud, kam Holovská poslala stížnost, ale dospěl k závěru, že podmínku nejméně 1000 podpisů splnila. Uložil proto trutnovskému městskému úřadu, aby Holovskou pro volby zaregistroval.

Hlavatý čeká těsný souboj

„Nebude určitě snadné zvítězit, je tu řada kvalitních kandidátů a mám k nim respekt. Bude to hodně komplikované, možná o pár hlasů, rozhodne voličská účast. Za největšího soupeře považuji pana Sobotku, kterého si hodně vážím. Je to silný protikandidát,“ uvedl Hlavatý. V říjnu byl Hlavatý díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, a mandát senátora mu automaticky zanikl. Hlavatý pak oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu. Poslaneckého mandátu se vzdal.

Za první hodinu a půl ve volební místnosti v základní škole ve Dvoře Králové nad Labem, kde Hlavatý volil, odvolilo asi 50 lidí. „Přichází hlavně starší lidé,“ řekla předsedkyně volební komise ve velební místnosti č. 5 Hana Novotná.

Připomněla, že je to mnohem méně než při minulých volbách. „U nás bývá poměrně velká účast, minule ve 14:45 bylo 100 lidí, nyní to bylo asi třicet a po hodině a půl je to kolem padesátky,“ řekla Novotná. Většina z oslovených volebních komisařů předpovídá nízkou volební účast.

V pátek jsou volební místnosti otevřené do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00, kdy první kolo skončí. Pokud senátor nevzejde z prvního kola voleb, uskuteční se kolo druhé. To by se mělo konat 12. a 13. ledna, ve stejném termínu jako první kolo voleb prezidentských.

Vítěz doplňujících senátních voleb na Trutnovsku bude senátorem jen dva roky a devět měsíců. Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku budou stát několik milionů korun. Největší část půjde na zaplacení volebních komisařů. V roce 2011 stály podle údajů ministerstva financí doplňovací volby na srovnatelném Kladensku zhruba 6,1 milionu korun.

Čtěte také: Zaplatit volby by měli ti, co mě kroužkovali. Hlavatý nepřestává udivovat

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.