VIDEO: Budou ženy moci k volbám? Bojovníci Tálibánu propukají po otázce v smích
TALIBÁN A ŽENSKÁ PRÁVA
V posledních dnech se debatuje, zda se Tálibán skutečně změnil. Odpověď možná nabízí video, které se na internetu stalo virálním. Bojovníci Tálibánu na něm odpovídají reportérce Hind Hassanové, zda se pod vládou Tálibánu budou moci ve volbách kandidovat i ženy. Reakce je okamžitá. Velitel, se kterým reportérka vede rozhovor, propuká v smích a okamžitě zastavuje natáčení. Podle zveřejněních reakcí, to nevypadá, že by se pod vládou Tálibánu dalo mluvit o ženských právech. Píše například New Zealand Herald.
Ve videu, které bylo natočeno v lednu v rámci dokumentu o Tálibánu televize Vice News, se reportérka tří bojovníků Talibánu nejdříve ptá, zda si dovedou představit v čele Afghánistánu talibánského prezidenta. „Ano, díky Bohu, to není daleko,“ odpovídá jí klidným hlasem jeden z mužů. Když se reportérka ptá, zda by pod touto vládou stále byly respektovány práva žen a demokracie, bojovník přikyvuje. „Práva žen by byla v souladu s právem šaría,“ odpovídá bojovník. Když se reportérka chce ujistit, zeptá se, zda by to znamenalo i volební participaci žen, muži se už neudrží a propadají v sarkastický smích. S obličeji zakrytými dlaněmi přikazují zastavit natáčení. „To mě rozesmálo,“ je slyšet od jednoho z mužů, než se kamera vypne.
Taliban collapses with laughter as journalist asks if they would be willing to accept democratic governance that voted in female politicians - and then tells camera to stop filming. “It made me laugh” he says.pic.twitter.com/km0s1Lkzx5
— David Patrikarakos (@dpatrikarakos) August 17, 2021
Sama novinářka Hind Hassanová byla jedinou ženou ve štábu, který území Tálibánu navštívil, aby zmapoval jak funguje soudnictví v podání radikálního islámského hnutí. „Z každého rozhovoru bylo jasné, že představa afghánské vlády, že přesvědčí Tálibán k jednání, je pouhou fantazií,“ uvádí k dokumentu na svém Twitteru. Upozornila například také na to, jak Tálibán do natáčení zasahoval. Snažil se v dokumentu ukázat, jak se o lidi v oblasti stará a jak jim zajišťuje základní služby, západní obuv a dokonce jsou v něm záběry mužů kouřících cigarety.
Alkohol a tabákové výrobky se přitom v minulosti stávaly prvními objekty zákazů na územích, které Tálibán nebo například Islámský stát, dobyli. Těsně před natáčením rozhovoru s jedním obyvatelem Tálibánem ovládaného území velitel chlapce uhodil a donutil ho, aby před kameru vystoupil se svědectvím, uvádí Hassanová.
In Jan we travelled to Taliban territory where the group allowed us to witness &film their justice system in action. It was clear from every conversation we had that the Afghan Govt’s insistence they could “convince” the Taliban to partake in democracy was a fantasy @VICENews pic.twitter.com/Zpv1NvYYmx
— Hind Hassan (@HindHassanNews) August 16, 2021
V posledních dnech je právě otázka přístupu Tálibánu k ženám ožehavým tématem. Tálibán uvedl, aby se ženy na některých pozicích jako jsou pozice na ministerstvech ve školách či v nemocnicích vrátily do práce. A budou mít práva právě v souladu s právem šaría. Hnutí tak chce zajistit základní fungování státu. Většina obyvatel jim však nevěří.
Echo nedávno psalo o první guvernérce Afghánistánu Salamě Mazaariové, která vedla boj proti hnutí se zbraní v ruce. Tálibán ji však v minulých dnech zatkl. Podobně skepticky se na práva žen dívá i první starostka Kábulu Zarifa Ghafari. Ta pro západní média uvedla, že očekává, že ji Tálibán zabije, momentálně se v Afghánistánu skrývá. „Sedím tady a čekám na ně. Není nikdo, kdo naší rodině může pomoci. Jen trávím čas s rodinou a svým manželem. A přijdou si pro mne a pro mně podobné a zabijí mne. Svou rodinu však nemohu opustit. A stejně, kam bych šla?“ odpovídá magazínu India Today.